Nowoczesność wkracza do łazienki

Nowoczesność wkracza do łazienki

Nowoczesność nieuchronnie wkracza do wszystkich pomieszczeń naszych mieszkań. Dla łazienek oznacza ona nie tylko urządzenia najnowszej generacji i modernistyczny wystrój, lecz także nowe, szersze postrzeganie ich przeznaczenia.

Madix - bateria łazienkowaNowy design, nowa jakość mycia

Kolejne dekady stopniowego wprowadzania zmian aranżacyjnych w łazienkach oznaczają pojawianie się nowinek technologicznych i dekoratorskich, które wspólnie odmieniają charakter tych miejsc. Nie chodzi bowiem wyłącznie o zastąpienie mitycznej już "frani" najnowszą generacją pralek, a ponurych i monotonnych kafelków, wyszukanymi, atrakcyjnymi płytkami. - W łazience myjemy się, wykonujemy podstawowe domowe prace, a coraz częściej po prostu wypoczywamy - podkreśla Sylwia Madyda z firmy Madix, producenta markowego wyposażenia łazienek. - Dlatego współczesnym ideałem jest komfortowy salon kąpielowy z rozmaitymi udogodnieniami i przyjemnym dla oka otoczeniem. Najbardziej wyraźnym przejawem zachodzących zmian jest oczywiście nowoczesny design, który ma niewiele wspólnego z szablonowym wyglądem łazienek sprzed lat. Dzisiejsze umywalki, wanny czy kabiny prysznicowe składają się na galerię ciekawych, czasem abstrakcyjnych kształtów. Usytuowane w różnych miejscach i zestawieniach nie mogą jednak stanowić przypadkowego zbioru urządzeń sanitarnych.

Różne twarze nowoczesności

Madix - bateria łazienkowaSzeroki wybór dostępnego wyposażenia pozwala tworzyć całościowe kompozycje, gwarantujące użytkownikom niezbędny komfort. Współczesna aranżacja nie zawsze oznacza przy tym modernistyczne, oryginalne formy, które nie wszystkim przypadają do gustu. Istnieje bowiem mnóstwo możliwości organizowania przestrzeni w określonym stylu, który może przybrać również tradycyjny wygląd. - Obecna technologia pozwala z dużą dowolnością decydować o rozmiarze, kształcie, a przede wszystkim sposobie użytkowania praktycznie każdego urządzenia - podkreśla Sylwia Madyda z Madix. Najważniejsze instalacje sanitarne mogą więc wyraźnie wpływać na estetykę pomieszczenia lub dyskretnie działać zgodnie z przeznaczeniem. Coraz częściej stosowane podtynkowe mechanizmy to z jednej strony oszczędność miejsca, a z drugiej typowy dla modernistycznych aranżacji, minimalizm. Na powierzchni odpowiednio dobranych kafelków pozostają jedynie niezbędne elementy baterii, odpowiedzialne za bezpośredni dopływ wody.

Zwolennicy pełniejszego zagospodarowania łazienkowej przestrzeni mają natomiast do wyboru liczne modele o zróżnicowanym designie. Niezależnie czy wybierzemy baterię o klasycznym czy oryginalnym kształcie, pamiętajmy, żeby współgrała ona wizualnie i użytecznie z resztą wyposażenia. Nie można dopuścić do sytuacji, gdy utrudniony jest dostęp do kurka, rączki czy przycisku lub, gdy strumień wody powoduje zachlapanie powierzchni poza ceramiką.

Estetycznie i praktycznie

W nowoczesnej łazience nawet najmniejszy szczegół dekoracyjny powinien mieć bowiem swój wymiar praktyczny. Wysokie baterie stojące przydadzą się przy umywalkach, w których będziemy wykonywać również czynności wykraczające poza codzienne płukanie rąk (np. napełnianie większych pojemników). Nawet typowo dekoracyjne elementy, jak popularne ostatnio mechanizmy podświetlające wodę, mają swoje pragmatyczne zastosowanie dzięki systemowi barw, wskazujących na jej temperaturę.

Madix - nowoczesne dodatkiWidocznym znakiem czasu jest również stawianie na możliwie kompleksowe rozwiązania. Przy wannie czy w kabinie prysznicowej montujemy więc całe zestawy natryskowe składające się z baterii, kolumny, węża, słuchawki i deszczownicy. Urządzenia te mają niejednokrotnie wiele funkcji, ułatwiających regulację natężenia, temperatury, czasu, a nawet kształtu strumienia. Nie bez znaczenia jest też oprawa całości pomieszczenia. Nie musimy się dziś ograniczać do limitowanej serii kafelków, lecz możemy wybierać spośród całej gamy wzorów, a nawet zastępować je alternatywnymi materiałami.

Coraz szerzej na ściany łazienek wchodzą różnorodne płytki ze szkła, a w miejscach nienarażonych na bezpośredni kontakt z wodą, tynki dekoracyjne, a także pewne elementy drewniane. Ostatecznie chodzi przecież o to, by wszystkie przejawy nowoczesności służyły użytkownikom, zapewniając im komfort i przyjemne dla oka wrażenia.

Oceń artykuł
3,63 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: pointb

Polecamy Ci również

Zobacz także