Obalamy najpopularniejsze mity na temat pielęgnacji drewna

Obalamy najpopularniejsze mity na temat pielęgnacji drewna

O drewnie i najlepszych sposobach jego zabezpieczania krąży wiele mitów. Przeważnie powstały one w latach, kiedy to technologia przygotowywania produktów do ochrony drewna odstraszała niską jakością, a i sama wiedza o nich była znikoma. Czasy się zmieniły, ale mity pozostały i mają się dobrze. Razem z ekspertem firmy Altax, Andrzejem Wójcikiem, obalamy najpopularniejsze z nich.

- W ciągu ponad 20 lat mojej pracy spotkałem się z wieloma opiniami na temat zastosowania produktów ochronno-dekoracyjnych na drewnie - mówi Andrzej Wójcik. - Niektóre z nich mnie zaskoczyły, kilka przeraziło, wiele zaciekawiło. Większość z nich niewiele ma jednak wspólnego z prawdą.

Lakier wciąż króluje w polskich domach - szczególnie na parkietach

Mit 1 - Uniwersalne znaczy najlepsze!

Lakiery dobre do wszystkiego, lakierobejce idealne do drewna wewnątrz i na zewnątrz, oleje do każdego gatunku drewna - takie cuda można nieraz spotkać w sklepach ze środkami ochronno-dekoracyjnymi. Rzeczywiście, środki uniwersalne mogą kusić prostotą zastosowania i niską ceną, jednak powinniśmy pamiętać, że kluczem doboru produktu powinien być rodzaj powierzchni.

Zdaniem eksperta: - Inne środki powinny zostać użyte wewnątrz domu, a inne w ogrodzie - radzi ekspert. Do mebli ogrodowych polecam twardą lakierobejcę. Do gatunków egzotycznych - olej. W przypadku miękkich gatunków niezbędne będzie stworzenie twardej powłoki ochronnej, którą zapewni lakier.

Czytaj także: Dlaczego warto olejować drewno? Olejownie staje się coraz popularniejszą metodą konserwacji

Szukajmy na opakowaniach informacji od producenta, do jakich powierzchni jest zalecany dany produkt. W ten sposób mamy największą pewność, że będzie on najskuteczniejszy.

Pielęgnacja drewna

Mit 2 - Im więcej, tym lepiej!

Wiele osób sądzi, że nie ma znaczenia grubość nakładanych warstw preparatu lub wręcz grubsza warstwa gwarantuje lepszą ochronę drewnianej powierzchni.

Zdaniem eksperta: - To mit, z którym spotykam się zdecydowanie najczęściej. Jednak nic bardziej mylnego. Nakładanie zbyt grubych warstw skutkować będzie tym, że pomalowana powierzchnia może do końca nie wyschnąć, zacznie się po niedługim czasie łuszczyć, a także popęka - ostrzega ekspert.

Ponadto efekt dekoracyjny po takim nieudanym zabiegu może być nieciekawy, bo rysunek drewna zostanie całkowicie przykryty. Aby uniknąć rozczarowania, należy czytać etykiety i mieć na uwadze informacje o wydajności litra produktu na metr kwadratowy.

Czytaj także: Lakier, olej, emalia czy lakierobejca - każdy z nich daje różne możliwości i odmieni drewno w zupełnie inny sposób

Mit 3 - Im bardziej czuć rozpuszczalnik, tym produkt będzie skuteczniejszy

Zdaniem eksperta: - Negatywna opinia ma temat produktów wodorozcieńczalnych znajduje uzasadnienie w przeszłości, kiedy to technologia produkcji środków na bazie wody była nastawiona na niską cenę, kosztem jakości. Czasy się jednak zmieniły i produkty te są skuteczne i o wiele wygodniejsze w zastosowaniu, niż rozpuszczalnikowe - mówi ekspert.

Produkty rozpuszczalnikowe sprawdzą się najlepiej na zewnątrz - do elewacji, tarasów czy mebli ogrodowych, do drewna starego i mocno wysuszonego. Produkty wodne - wewnątrz pomieszczeń, szczególnie gdy nie ma możliwości wietrzenia (np. zimą), gdy w domu są dzieci i zwierzęta, lub zależy nam na szybkim przeprowadzeniu remontu - produkty wodne mają szybki czas schnięcia, nawet do dwóch godzin.

Mit 4 - Najlepsze zabezpieczenie? Olej silnikowy!

Zdaniem eksperta: - Za pośrednictwem naszej infolinii często zgłaszają się osoby, które rozważają zabezpieczenie np. drewnianego ogrodzenia olejem silnikowym, bo uważają to rozwiązanie za tanie i skuteczne. Rzeczywiście, olej doskonale chroni drewno - wnika w nie, zabezpieczając przed wchłanianiem wilgoci. Jednak sposób ze zużytym (bo taki jest najczęściej używany) olejem silnikowym do najlepszych nie należy. Z pewnością jest tani, jednak niebezpieczny dla zdrowia.

Jeśli więc mamy wybór, lepiej wybierać specjalny olej do drewna.

Czytaj także: ABC pielęgnacji podłóg z drewna egzotycznego

Inne środki powinny zostać użyte wewnątrz domu, a inne w ogrodzie

Mit 5 - Lakier jest lepszy niż olej

Lakier wciąż króluje w polskich domach - szczególnie na parkietach. Połyskliwa powierzchnia cieszy oko, jednak przekonanie o tym, że lakier jest najlepszy do wszystkiego, to mit.

Zdaniem eksperta: - Lakier tworzy twardą powłokę, jednak olej, który doskonale podkreśla rysunek drewna jest bardziej naturalnym rozwiązaniem, dlatego w kolejnych latach będzie zyskiwał coraz większą popularność - przepowiada Andrzej Wójcik.

Olej jest łatwiejszy w odnawianiu, a lakier bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. To, jaki preparat wybierzemy powinno zależeć od rodzaju drewna i warunków, na jakie drewno będzie wystawione.

Oceń artykuł
3,83 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Altax

Polecamy Ci również

Zobacz także