Ochrona drewna - preparaty

Ochrona drewna - preparaty

Drewno to jeden z najpopularniejszych naturalnych surowców budowlanych. Jest elastyczne, wytrzymałe i estetyczne, ale to, jak długo zachowa te cechy, zależy od właściwego zabezpieczenia przed wszystkimi szkodliwymi czynnikami. Woda, słońce, mróz, wilgoć, wiatr, grzyby, insekty czy też ścieranie i zarysowania nie są sprzymierzeńcami drewna. Narażone na ich działanie surowe drewno starzeje się i bezpowrotnie niszczy.

ochrona drewna

Na niezabezpieczonych drewnianych elementach, szczególnie narażonych na wilgoć, bardzo szybko rozwijają się grzyby i pleśń. Drewno wystawione na działanie promieni słonecznych z czasem ulega wysuszeniu, pęka, łuszczy się, traci kolor i szarzeje. Ubytki w drewnie będące wynikiem uszkodzeń mechanicznych lub innych czynników zewnętrznych mogą być miejscem gromadzenia się wody lub składania jaj przez owady. Wszystko to sprawia, że każde drewno potrzebuje ochrony.

Impregnacja to podstawa, ale niewystarczająca do pełnej ochrony

Solidne zaimpregnowanie drewna jest podstawową czynnością, której należy poddać każde surowe drewno, bez względu na jego dalsze przeznaczenie. Idealne drewno do impregnacji musi być suche, czyste, wolne od kurzu, pyłu, oleju, wosku, soli itp. Do impregnacji surowego drewna zawsze stosujemy impregnat bezbarwny zawierający substancje grzybobójcze.

impregnacja drewna - Bondex Wood Stain
Takim produktem jest Bondex Wood Stain, który zabezpiecza przed atakiem i rozwojem sinizny oraz pleśni. Warto zdecydować się także na produkt, który zawiera również substancje owadobójcze, np. Bondex Wood Preserver. Preparat ten przeznaczony jest do profilaktycznej ochrony zdrowego drewna oraz likwidacji ognisk zapalnych w drewnie już zainfekowanym lub zaatakowanym przez szkodniki. Impregnat należy solidnie wcierać w powierzchnię surowego drewna, aby jak najgłębiej wniknął w jego strukturę.
Ważne! Impregnat bezbarwny nie tworzy powłoki ochronnej – na drewno pomalowane impregnatem bezbarwnym bezwzględnie należy nałożyć środek ochronny w wersji barwnej (np. impregnat barwny, lakierobejca, lazura itp.). To głęboko wnikające w podłoże barwniki koloidalne są odporne na wymywanie, co gwarantuje maksymalną ochronę podłoża przed niszczącym działaniem promieni UV czy wilgoci.

Czego użyć do dekoracji drewna lakierobejcy, lazury, a może lakieru?

Drewno zaimpregnowane środkiem bezbarwnym, a potem barwnym jest zabezpieczone w podstawowym stopniu i jego walory dekoracyjne pozostają na minimalnym poziomie. Osoby, które stawiają na większą dekoracyjność drewna, mogą wybierać w szerokiej ofercie lakierów, lakierobejc czy lazur. Każdy z tych produktów ma za zadanie chronić drewno przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych i jednocześnie dekorować. Lakierobejca, przeznaczona do ochronnego i dekoracyjnego malowania przedmiotów i powierzchni najbardziej reprezentacyjnych, nadaje drewnu połysk i elegancję. Tworzy grubą, wytrzymałą powłokę, która cechuje się wysokimi parametrami zabezpieczającymi (polecana jest do malowania altan, pergol, ławek, mebli, boazerii, drzwi). Jeśli zależy nam na satynowym wykończeniu drewna, warto sięgnąć po lakierobejcę Satin Finish, która
 stworzy gładką powłokę o satynowym połysku.

malowanie mebli ogrodowych - lazura Lazura z kolei wyróżnia się subtelniejszym połyskiem i tworzy cieńszą powłokę, ale z drugiej strony głębiej wnika w drewno. Lazura sprawdza się też lepiej niż lakierobejca w przypadku stolarki budowlanej. Marka Bondex w swojej ofercie posiada szeroki wybór lazur (Lazura do drewna, Lazura 4 lata, Lazura Uniwersalna). Produkty te tworzą na drewnie elastyczną warstwę, która nie łuszczy się i nie pęka, a przy tym uwypukla naturalny rysunek drewna. Gładka powłoka jest łatwa do utrzymania w czystości, gdyż brud nie przywiera do niej i daje się łatwo usunąć przy użyciu ściereczki bądź myjki ciśnieniowej.

Lakier to przede wszystkim produkt, który ma za zadanie nadać połysk i stworzyć gładką powierzchnię, jednocześnie zachowując naturalną fakturę drewna. Dostępny jest także w wersji barwiącej (np. Bondex Universal), więc można go wykorzystywać także do renowacji wcześniej wykorzystywanych powierzchni drewnianych. Zastosowanie środka na uprzednio zaimpregnowane podłoże doda blasku drewnianym oknom czy drzwiom. Lakier może także zmienić ich barwę, aby dostosować je do nowego stylu wykończenia wnętrz. Preparat można również używać na zewnątrz w celu zabezpieczenia płotów bądź architektury ogrodowej. Produkt tworzy elastyczną i zmywalną powłokę, co pozwala utrzymać powierzchnię elementów drewnianych w czystości. Środek dobrze zabezpiecza także przed szkodliwym działaniem wody oraz promieni UV.

Olej – kiedy i jak go stosować?

Olej to produkt, który znakomicie spisuje się podczas zabezpieczania drewnianych tarasów oraz parkietów o dużym natężeniu ruchu, z czym niestety nie radzą sobie lakierobejce, czy lazury. Z powodzeniem można używać go także do zabezpieczania drewnianych mebli. Produkt doskonale wnika w drewno, jednocześnie pozwalając mu swobodnie oddychać. Tworzy powłokę, która nie łuszczy się i nie pęka, ale wymaga częstszej renowacji niż powłoka zabezpieczona innymi typami środków dekoracyjnych. Stosując wysokojakościowy produkt (np. Bondex Extreme Oil), możliwe jest przeprowadzenie renowacji co 2 lata, a nie jak to ma zazwyczaj miejsce, co pół roku. Olejowanie drewna prowadzi także do jego nasączenia, które sprawia, że jest ono bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. W przypadku, kiedy pojawią się mimo wszystko większe uszczerbki wynikające z intensywnej eksploatacji, można z powodzeniem przeprowadzić dodatkową aplikację oleju bez konieczności usuwania wcześniejszych warstw.

Drewno olejowane pierwszy raz należy zabezpieczyć odpowiednią ilością warstw impregnatu bezbarwnego, a następnie nałożyć olej – wciera się go w powierzchnię gęstym pędzlem o krótkich włosach, a następnie rozciera szmatką. W przypadku odnawiania już poolejowanego drewna prace należy rozpocząć od jego oczyszczenia. Jest to szczególnie istotne w przypadku tarasów – większe zabrudzenia należy usunąć szczotką drucianą. Odpowiednimi preparatami należy usunąć tłuszcz, brud i glony. Nakłada się je twardą szczotką i usuwa wodą po kilkudziesięciu minutach. Zanim rozpocznie się olejowanie tarasu, należy po myciu odczekać dwie doby, tyle czasu potrzebuje drewno, aby wyschnąć. Gdy już taras będzie czysty i suchy można zastosować olej do tarasów drewnianych.

Zabezpieczenie przed promieniami UV

Drewniane elementy, np. ściany domu skierowane na południe i zachód są bardziej narażone na działanie słońca, deszczu i wiatru niż pozostałe miejsca, co sprawia, że konieczne jest częstsze dbanie o nie. Wybierając produkty do dekoracji takich elementów, warto zwrócić uwagę, aby zawierały w swoim składzie filtry UV, odporne na promieniowanie słoneczne.

Prawidłowe malowanie

Gdy już wybierzemy odpowiedni preparat do dekoracji drewna, nakładamy go pędzlem, wykonując ruchy zgodne z kierunkiem słojów. Przy kilku warstwach wykończeniowych, należy po każdym malowaniu szlifować powierzchnię i dokładnie usuwać pył, kurz i powstałe nierówności. Poza malowaniem pędzlem stosuje się również zanurzeniową metodę do nakładania impregnatów oraz natrysk niskociśnieniowy do nakładania lakierów i lakierobejc.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Bondex

Polecamy Ci również

Zobacz także