Ochrona i pielęgnacja drewna – olej czy lakier?

Ochrona i pielęgnacja drewna – olej czy lakier?

Polacy i Polki uwielbiają lakier do drewna. Wyniki badania społecznego* przeprowadzonego na zlecenie firmy Altax w ubiegłym roku pokazują, że do zastosowania w domu wybrałoby go 54 proc. respondentów, a do użycia w ogrodzie – 24 proc. Mimo to eksperci przewidują, że z biegiem lat konkurencyjny dla lakieru olej będzie zyskiwał na popularności. Skąd ta pewność?

Każdy produkt to inny efekt. Rezultat, jaki otrzymamy używając oleju, jest wyjątkowo naturalny. Wynika to z właściwości tego produktu – w przeciwieństwie do lakieru nie tworzy on powłoki, ale wnika głęboko w strukturę drewna. W ten sposób zabezpiecza deskę przed wchłanianiem wilgoci i podkreśla rysunek słojów.

Mimo tak wielu zalet tego produktu, użytkownicy wciąż są sceptyczni wobec oleju. - Często spotykam się z opiniami, że lakier jest lepszy do ochrony drewna niż olej - mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax. - Myślę, że sądy te są z jednej strony wynikiem niewiedzy, a z drugiej - zwykłego przyzwyczajenia. Bo przecież to, jaki produkt sprawdzi się na danej powierzchni, zależy od wielu czynników – tłumaczy Andrzej Wójcik i odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania na ten temat.

taras drewnianydrewniane schody


Pytanie 1: Który środek będzie odporniejszy na przetarcia i zadrapania?


Rada eksperta: Jeśli wiemy, że powierzchnia będzie intensywnie używana, to lakier będzie ją skutecznie chronił, ponieważ środek ten tworzy twardą warstwę ochronną. Jest polecany szczególnie do miękkiego drewna. Należy jednak pamiętać, że po kilku latach użytkowania, lakierowane drewno będzie wymagało czasochłonnego cyklinowania. Twarde gatunki drewna, w tym egzotyczne, można z powodzeniem konserwować za pomocą oleju. Można go odnawiać miejscowo, co jest niemożliwe w przypadku powierzchni lakierowanych.

Pytanie 2: Który środek będzie tańszy w zastosowaniu?


Rada eksperta: Czasem rozwiązanie, które wydaje się tańsze, wcale nie będzie najlepsze dla danej powierzchni. Dlatego wybierając produkt, którym zabezpieczymy drewno, należy zwrócić uwagę na jego przeznaczenie, nie tylko na cenę. Najtańszy będzie ten środek, który zabezpieczy drewno na dłużej. Na zewnątrz, do ochrony drewna ogrodowego, narażonego na działanie deszczu czy słońca, najlepszy będzie olej. Wnika on w deskę, chroniąc ją przed wchłanianiem wilgoci, która stwarza dobre warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Lakier lepiej sprawdzi się wewnątrz domu.

meble ogrodowemeble sosnowe

Pytanie 3: Który produkt jest prostszy w użyciu?


Rada eksperta: Nakładanie oleju jest bardzo proste – wystarczy szmatka lub bawełniany mop, za którego pomocą wcieramy produkt w drewno. Lakierowanie wymaga przede wszystkim precyzji, dlatego przy większych powierzchniach wypróbujmy aplikatory, które cienko i równomiernie rozprowadzą produkt. Jeśli nie mamy dużego doświadczenia w pracy z drewnem, to warto wypróbować produkty szybkoschnące. Dzięki temu, że przygotowane zostały na bazie wody, a nie rozpuszczalnika, mają niedrażniący, delikatny zapach i bardzo szybko wysychają.


* Badanie „Aranżacja domu z wykorzystaniem drewna”, przeprowadzone przez ośrodek SMG/KRC na zlecenie Altax we wrześniu 2012 r.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: Altax

Polecamy Ci również

Zobacz także