Oczko wodne - jakie rośliny?

Oczko wodne w przydomowym ogrodzie, to element ciekawy i dekoracyjny. Jednak kompozycja jest w pełni interesująca dopiero wówczas, kiedy zostanie wypełniona odpowiednio dobranymi roślinami.

Dobór roślin do oczka wodnego sprowadza się głównie do odpowiedniego ich dopasowania do poszczególnych stref zbiornika. Trzeba także pamiętać, że roślin wodnych nie sadzi się w żyznej glebie ogrodowej, a w mieszaninie gliny, piasku i kompostu. Do strefy wody głębokiej, tj. 50 – 150 cm stosuje się takie rośliny jak: moczarka kanadyjska, lilia wodna, czy grążel żółty.

Zastosowania innego rodzaju roślinności wymaga strefa wody płytkiej, tj. wody znajdującej się na głębokości 30 – 50 cm. Tutaj można umiejscowić pałkę wodną lub miniaturowe odmiany lilii.

Najciekawiej jednak prezentują się zwykle rośliny, które pływają po powierzchni wody. Do tzw. roślinności pływającej należą: popularna rzęsa, żabiściek, osoka aloesowata oraz hiacynt wodny. Sadząc ostatnią z wymienionych roślin pływających, warto pamiętać, że jest ona wrażliwa na mróz. Oznacza to, że przed nastaniem pierwszych chłodów – hiacynta trzeba wyjąc z oczka wodnego. Przechowuje się go w naczyniu wypełnionym wodą, w pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi 10 – 15 stopni Celsjusza.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Józefowicz

Zdjęcia: home-and-gardening-info,

Polecamy Ci również

Zobacz także