Odkurzacze - jaki wybrać?

Odkurzacze - jaki wybrać?

Kiedyś nazywane były zakurzaczami. Zbierały bowiem brud z podłóg, ale w tym samym czasie wydmuchiwały kłęby kurzu. Dziś mamy dużo wyższe wymagania wobec odkurzaczy. Muszą skutecznie sprzątać, ale też oczyszczać powietrze.

Wybrać jeden model z kilkuset dostępnych na rynku nie jest łatwo. A kupując nowy odkurzacz, trzeba też zwrócić uwagę na jego wielkość, cenę, funkcje. Znaczenie może mieć nawet kolor i dizajn – coraz więcej producentów stara się przyciągnąć klientów, stosując nowe niebanalne rozwiązania.

odkurzacz domowy

Po pierwsze filtr

Dlatego tak ważne są filtry umieszczone wewnątrz urządzenia. To one odpowiadają za to, jakie powietrze będzie wydmuchiwał odkurzacz. Za najskuteczniejsze uważa się filtry zwane Hepa. Zatrzymują bardzo małe cząsteczki zanieczyszczeń, nawet wielkości 0,1–0,3 mikrona (w tym roztocza i ich odchody). Są modele odkurzaczy, które mają podwójne filtry Hepa, np. jeden przed silnikiem – wyjmowany, zmywalny, a drugi za silnikiem, umieszczony na stałe. Filtry Hepa są szczególnie rekomendowane dla alergików. Poza Hepa istnieją inne rodzaje filtrów: mikrofiltry (np. z flizeliny), klasy S (ze specjalnych włókien – bardzo skuteczne). Część z nich można myć, inne są wymienne. Niektóre odkurzacze wyposażono we wskaźniki zużycia lub zabrudzenia filtrów.

Z workiem lub bez

Są trzy podstawowe rodzaje odkurzaczy: tradycyjne z workami, bezworkowe i wodne. Który wybrać? Tradycyjne, szczególnie gdy używamy jednorazowych worków, są najwygodniejsze w obsłudze – wkładamy nowy worek, a kiedy się zapełni, po prostu wyrzucamy. Jednak to są koszty. Z kolei w bezworkowych – zebrany kurz wyrzucamy wprost z pojemnika. Za to wymagają od nas więcej pracy. Wodne zaś, odkurzając, jednocześnie nawilżają powietrze, skutecznie je też oczyszczając. Jednak przygotowanie urządzenia do pracy i oczyszczenie go jest najbardziej pracochłonne.

Jak one działają?

Workowe – zanieczyszczenia są zasysane do worka tekstylnego lub papierowego. Tekstylne można czyścić i prać, papierowe są jednorazowe. Te ostatnie mają różne dodatkowe oznaczenia, np. S-bag Clinic, S-bag Antiodour. Pierwsze pochłaniają pyłki i roztocza, poleca się je alergikom, drugie redukują niemiłe zapachy. Bezworkowe – zasysają powietrze, a wraz z nim brud i kurz do plastikowego pojemnika. W odkurzaczu jest ruch wirowy powietrza, dzięki któremu zanieczyszczenia opadają na dno zbiornika. Po skończonej pracy opróżniamy pojemnik i płuczemy go. Wodne – mają zbiornik, który przed odkurzaniem trzeba napełnić wodą. Zassane przez urządzenie kurz i brud są zatapiane w wodzie. Brudną wodę trzeba wylać po zakończeniu porządków i umyć zbiornik.

Na co należy zwrócić uwagę

Siła ssania – im wyższa, tym skuteczniej pracuje odkurzacz. Dobre modele zasysają powietrze z mocą 300 W, ale w sprzedaży są też odkurzacze 500-watowe. Wszystkie modele mają sterowanie (włączanie, wyłączanie, regulację siły ssania) na obudowie. Są jednak i takie z włącznikami na uchwycie przy rurach. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba się zbyt często schylać. Dodatkowe szczotki – każdy model ma minimum trzy szczotki w podstawowym wyposażeniu. Niektóre posiadają również turbo-lub elektroszczotki, które skutecznie czyszczą też włosy, sierść zwierząt, nitki. Są bowiem napędzane niezależnym silniczkiem i dodatkowo się obracają, co zwiększa ich skuteczność. Takie szczotki do wielu modeli można też dokupić osobno. Głośność pracy odkurzacza – standardowo odkurzacze emitują ok. 80 dB. Pojawiają się na rynku modele wyciszone. Warto zwrócić na tę cechę uwagę, szczególnie gdy używa się odkurzacza często. Schowki na szczotki – mogą być w obudowie odkurzacza. Wtedy mamy zawsze pod ręką różne szczotki i końcówki. Bywają też modele z uchwytami na małe końcówki przy rurze. Rury teleskopowe – to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ gdy chcemy wydłużyć rurę, by sięgnąć np. pod stół, wystarczy ją rozsunąć.

odkurzacz bezprzewodowy

Bez kabla

Poza tradycyjnymi modelami podłączanymi do prądu można też kupić odkurzacze bezprzewodowe. Zasilane są baterią, którą ładujemy specjalną ładowarką (w komplecie z odkurzaczem). Wystarcza na odkurzenie ok. 80 mkw. podłogi. Zaletą tych modeli jest to, że możemy nimi posprzątać w miejscach, gdzie nie ma prądu, np. na klatce schodowej czy w samochodzie. Drugim rodzajem odkurzaczy bezprzewodowych są niewielkie, poręczne modele. Służą do czyszczenia tylko małych powierzchni, zakamarków, blatów mebli, przydadzą się też przy sprzątaniu samochodu.

Oceń artykuł
3,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Joanna Zawadzka

Źródło: polskatimes.pl

Zdjęcia: karcher

Polecamy Ci również

Zobacz także