Odnawianie starych mebli

0
Odnawianie starych mebli

Ogród, taras, balkon to miejsca odpoczynku po dniu wytężonej pracy. Oazie kolorowych roślin klimatu dodają również meble, które z wiosną zawsze warto odnowić.

Zarówno te drewniane, jak też i metalowe można bardzo łatwo odświeżyć, w sklepach znajdziemy bowiem dużo różnych preparatów do konserwacji tego rodzaju sprzętu. W domu i wokół niego jest sporo drewnianych oraz stalowych i żeliwnych elementów: bramy, furtki i ogrodzenia, schody, poręcze i balustrady wewnątrz i na zewnątrz wymagają stałej pielęgnacji. Trzeba je więc zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

meble ogrodowe

Zanim zakonserwujemy i pomalujemy zniszczoną ławeczkę w altanie czy stół na tarasie albo ogrodzenie wokół domu lub okiennice, każdy sprzęt należy najpierw dokładnie oczyścić z zabrudzeń i uzupełnić ewentualne ubytki (np. w blacie stolika specjalną szpachlą do drewna). Dopiero potem możemy użyć odpowiedniej farby bądź lakieru do drewna lub metalu. Producenci oferują bardzo duży wybór tego rodzaju środków zabezpieczających i upiększających w wielu kolorach, które łatwo dopasujemy do koloru elewacji domu. Czasem warto iść na całość i zastosować barwy kontrastowe, nadając całości niecodzienny wygląd i nietypowy charakter.

Elementy metalowe trzeba więc dobrze zagruntować i pokryć powłoką odporną na korozję. Z kolei sprzęt i elementy drewniane najlepiej wcześniej zaimpregnować specjalnym preparatem. Dostępne są impregnaty zawierające np. wosk, który szybko i głęboko wnika w strukturę drewna, konserwując go od środka. Dodatkowo zwiększa też odporność na zawilgocenie.

Tak zabezpieczone drewno można malować. Dobrze sprawdzają się w różnych warunkach atmosferycznych farby wodne - nie płowieją na słońcu, nie wchłaniają deszczówki, a przede wszystkim są bardzo wydajne w użyciu. I są tanie. Różne kolory farb do drewna dodają uroku odnowionym meblom, elewacji domu, altanie, okiennicom, ogrodzeniu. Wydobywają jego naturalne piękno, zachowując rysunek słojów.

Taki lifting urządzeń znacznie uprzyjemnia odpoczynek w wiosennym słońcu.

Oceń artykuł
3,33 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Elżbieta Cegła (Gazeta Krakowska)

Zdjęcia: Jedynka

Polecamy Ci również

Zobacz także