Odpowiednia temperatura w domu latem

0
Odpowiednia temperatura w domu latem

Okna sprawiają, że do naszego domu dociera naturalne światło. Są swego rodzaju wrotami na otaczającą nasz dom przestrzeń. Powinniśmy więc szczególnie zadbać, by nasze nowe domy jednorodzinne, które przecież będą poddane obowiązkowi sporządzenia certyfikatu energetycznego, miały szczelne i ciepłe okna.

Latem ważne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w mieszkaniu.

Trend energooszczędności w budownictwie doprowadził do wyścigu pomiędzy firmami i poszukiwaniem nowoczesnych rozwiązań. Wielu producentów okien z PVC zapewnia, iż energooszczędność okien gwarantuje ilość komór. Idąc tym tropem, to im większa ilość komór, tym profil jest cieplejszy. Nie jest to do końca prawda, gdyż powietrze znajdujące się w zamkniętych komorach jest doskonałym izolatorem, jednak tylko wtedy gdy są one dostatecznie szerokie i właściwie ukształtowane. Stworzenie okna energooszczędnego nie jest zatem zadaniem łatwym, dlatego warto postawić na zakup produktów od sprawdzonego producenta.

Współczynnik U to wartość, która powie nam jak szybko ciepło "uciekać" będzie przez okna. Kupując bądź wymieniając okna warto zatem sprawdzić współczynnik Uw, gdyż im niższa jego wartość tym i straty ciepła będą mniejsze. Pamiętać należy, że okna energooszczędne mają współczynnik Uw w granicach 1,0 W/m2K.

Istotnym kryterium doboru odpowiedniego okna jest wartość współczynnika przenikania ciepła przez ramę okienną Uf i rzeczywista głębokość osadzenia szyby w skrzydle lub ościeżnicy. Zasada jest prosta: im mniejsza jest wartość Uf i im głębiej osadzona jest szyba, tym okno jest bardziej energooszczędne.

Szyby zespolone stosowane w oknach energooszczędnych mają nieduży współczynnik U, ale na wartość cieplną okna wpływają też inne elementy, takie jak profil okna, okucia okienne, sposób osadzenia szyby w ramie i w końcu sama szyba. Dlatego też należy sprawdzać współczynnik przenikania ciepła dla całego okna.

Kolejną istotna kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze okien energooszczędnych jest ich współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego (g). Pozwala on określić jak dużo promieni słonecznych dostanie się do środka pomieszczeń poprzez szyby. Im wyższy współczynnik tym wnętrza będą mogły bardziej się nagrzewać dzięki promieniom słonecznym.

Latem ważne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w mieszkaniu.

Wśród produktów firmy Stolmar Sp. z o.o. w trend okien energooszczędnych wpisują się okna thermo. Jest to produkt najnowszej generacji. Zastosowano w nich nowatorskie rozwiązania takie jak antywłamaniowa, 6-komorowa rama o głębokości 83 mm oraz 6-komorowe skrzydło o równie imponującej głębokości 82 mm. Pogłębiona budowa okien thermo pozwoliła uzyskać współczynnik Uf 1,0 W/m2K. Aby zachować odpowiedni klimat w pomieszczeniu, warto zainwestować w nawiewniki okienne, które ułatwiają przepływ powietrza bez konieczności rozszczelniania okien. Kolejnym warunkiem do prawidłowego wykorzystania okien energooszczędnych, jest optymalne usytuowanie budynku na działce. Elewacja frontowa powinna być skierowana na południe.

- Pamiętajmy o tym, że nawet najwyższej jakości okna energooszczędne nie spełnią swojego zadania jeżeli będą niepoprawnie zamontowane. Zbyt szczelne okna uniemożliwiają w domu prawidłowy ruch powietrza, nie dopuszczają świeżego powietrza, dlatego też warto pomyśleć o zainstalowaniu wentylacji mechanicznej - podkreśla Marcin Wiśniewski - prezes firmy Stolmar Sp. z o.o.

Oceń artykuł
3,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: Stolmar

Polecamy Ci również

Zobacz także