Ogród piękny przez cały rok

0
Ogród piękny przez cały rok

Różnorodność kwiatów, krzewów, drzew o odmiennym ubarwieniu, kształtach, a przede wszystkim o różnych porach kwitnienia sprawią, że począwszy od wiosny aż do zimy będziemy się cieszyć urodą niepowtarzalnej roślinności.

Rośliny posadzone i kwitnące latem oraz jesienią, przyozdobią dom podczas mroźnej i śnieżnej zimy. Szczególnie dekoracyjne - i wytrzymałe na zmienną pogodę - są krzewy i drzewa zimozielone, zarówno iglaste, jak i liściaste. Thuja, świerk, jodła, sosna, jałowiec, kosodrzewina, trzmielina, irga, a także kwiaty: róże, astry, chryzantemy, wrzosy - to wszystko od dziś aż do końca roku będzie cieszyć oczy feerią barw.

kwiaty w ogrodzie

Urządzając ogród od podstaw, warto więc od razu kupić kilkuletnie drzewa i krzewy, sadząc je pojedynczo, w grupie lub też tworząc z nich żywopłot. Ochroni nas nie tylko przed ciekawskimi, ale przede wszystkim zapewni więcej tlenu - zielone płuca są dla człowieka niezmiernie ważne.

Ogród to oczywiście przede wszystkim piękne rośliny, także te egzotyczne, które w naszych warunkach pogodowych coraz częściej dobrze się aklimatyzują. Zieleń wokół domu uzupełnia często oczko wodne, które wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. To również ścieżki i alejki wyłożone odpowiednio dobraną kostką brukową lub kamieniem. Wyznaczają one zarówno ciągi komunikacyjne, jak i miejsca, w których odpoczywamy, grilujemy, spotykamy się z najbliższymi. Odpowiedni klimat stwarza też oświetlenie.

Aranżacja ogrodu ma więc niebagatelne znaczenie, ale jeszcze większe ma pielęgnacja roślin. Najlepiej sadzić takie, które "same rosną", są odporne na kaprysy pogody, nie wymagają zbytnich zabiegów. To ważne, zwłaszcza gdy nie mamy zbyt wiele czasu na to, by systematycznie troszczyć się o kwiaty, przycinać drzewa i krzewy, raz w tygodniu kosić trawę... Jeśli np. często udajemy się w długą podróż, nie sadźmy w ogrodzie roślin wymagających systematycznego podlewania lecz takie, które łatwo wytrzymają suszę.

Oceń artykuł
3,13 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Gazeta Krakowska

Polecamy Ci również

Zobacz także