Ogród zimowy na balkonie lub tarasie

0
Ogród zimowy na balkonie lub tarasie

Ogród zimowy to niepowtarzalne miejsce, w którym zatrzymamy piękno zieleni przez cały rok. Możemy je stworzyć zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w mieszkaniu w bloku, jeśli mamy do dyspozycji chociażby duży balkon czy taras na dachu, jakich coraz więcej.

Najprostsze jest najlepsze

Konstrukcję zimowego ogrodu możemy zbudować sami lub kupić gotowe elementy - wszystko zależy od indywidualnych zdolności do majsterkowania, zasobności portfela, no i stylu oraz charakteru domu lub mieszkania.

kwiaty na balkonie

Atrakcyjne zdjęcia w rozmaitych folderach bywają niezwykle kuszące, zanim jednak pokusie ulegniemy, należy się zastanowić nad warunkami, jakie stawia przed nami inżynieria budowlana oraz producenci ogrodowych konstrukcji. Coraz częściej stosuje się te aluminiowe, bo są lekkie, praktyczne, wygodne. I wcale nie trzeba wykorzystywać tych najbardziej skomplikowanych i o udziwnionych kształtach, przeciwnie - im prostsze elementy, tym oczywiście łatwiej je zestawić. Prostota zapewnia lepszą funkcjonalność, dowodzi również dobrego gustu i wyrafinowanego smaku.

Zacznij od... dachu

Zanim przystąpimy do budowy bądź montażu gotowej konstrukcji, spójrzmy w niebo - na dach. Wbrew pozorom jego kształt ma duże znaczenie przy tworzeniu zimowego ogrodu. Najlepszy jest oczywiście dach jednospadowy, jeśli zaś chcemy urządzić ogród pod wielospadowym, musimy wtedy liczyć się z większym stopniem trudności budowy oraz wyższymi kosztami takiej inwestycji. Sama konstrukcja będzie bowiem bardziej skomplikowana, zużyjemy na nią więcej materiału, co podniesie cenę. Zaważy na niej również koszt szklanych szyb - trapezowe czy trójkątne są znacznie droższe, bo trudniejsze do wykonania, a nie zawsze też uda się dorobić do nich rolety czy żaluzje.

Co więc robić? Zamontować najprostszą konstrukcję na kwadratowej lub prostokątnej (ewentualnie w kształcie trapezu lub rombu) podłodze, z podobnymi w kształcie oknami, a wtedy na pewno koszty będą niższe.

Twoja oranżeria

Powie ktoś, że to standard, że nic nadzwyczajnego... Nieprawda, efekt wizualny zależy przede wszystkim od kompozycji roślin, jakie znajdą się w twoim ogrodzie. Puść więc wodze fantazji w jego urządzeniu - kwiaty, krzewy, drzewka, które podobają ci się najbardziej i które lubisz, nadadzą ton i określą charakter twojej oranżerii.

Dopełnieniem roślinnej kompozycji będą meble i liczne bibeloty oddające osobowość właścicieli domu i ogrodu.

Zawsze ciepło

Latem ogród zimowy to oaza idealna do relaksu i odpoczynku po intensywnie spędzonym dniu. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy temperatura na zewnątrz spada coraz bardziej? Jak uchronić ogród zimowy przed jej dużymi wahaniami?

Kłopot jest mniejszy, jeśli oranżeria łączy się z częścią mieszkalną np. ścianą lub szklanymi drzwiami, wówczas łatwiej ogrzewać wszystkie pomieszczenia. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak odpowiedni system ogrzewania. Specjaliści polecają zastosowanie konwektorów (z termostatem do regulacji temperatury), które nie tylko szybko oddają ciepło, ale odpowiednio rozmieszczone zapobiegają również kondensacji pary po wewnętrznej stronie szyb. Poradź się fachowca - dokona on niezbędnych obliczeń, biorąc pod uwagę m.in. pozyskiwanie energii cieplnej z promieniowania słonecznego i oczywiście prawidłowo wykona instalację systemu grzewczego.

A wtedy zima w oranżerii nabierze większego uroku.

Oceń artykuł
4,14 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: Gazeta Krakowska

Polecamy Ci również

Zobacz także