Ogrzewanie podłogowe – rodzaje i korzyści

0
Ogrzewanie podłogowe – rodzaje i korzyści

W ostatnich latach bardzo upowszechnił się system ogrzewania podłogowego. Do takiego zjawiska doprowadziło mniejsze zapotrzebowanie budynków mieszkalnych i nie tylko na ciepło. Na tak zwaną podłogówkę jednak składa się wiele różnych rodzajów systemów, jednak efekt jest taki sam. Ogrzewanie domu bądź mieszkania odbywa się przy użyciu niższych temperatur, ale za to na o wiele większej powierzchni niż przy tradycyjnych sposobach. System ogrzewania podłogowego daje również większy komfort i lepsze samopoczucie dla jego użytkowników.

Korzyści wynikające z ogrzewania podłogowego

Na pewno ogromną korzyścią tego systemu ogrzewania jest fakt, że ciepło oddawane jest w całym pomieszczeniu, na powierzchni całej podłogi. W przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników, które ciepło oddają w jednym miejscu i tym ogrzewają większą powierzchni. Przy podłogówce więc unikniemy zjawiska chłodnych miejsc czy uczucia zimnej podłogi, które na pewno nie jest dla nikogo przyjemnym doznaniem.

Ogrzewanie podłogowe można pochwalić także za to, że zyskujemy tutaj komfortowy dla nas rozkład temperatury w pomieszczeniu. Najcieplej będzie nam w stopy i idąc pionowo do góry troszkę chłodniej. Taka sytuacja pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Warto pamiętać o tym, że podłoga, w której zabudowane jest ogrzewanie nie powinna być ani ciepła ani zimna w dotyku. Jeśli jest poprawnie zamontowana to powinniśmy odczuwać jej temperaturę jako neutralną. Każdy skok temperatury odczuwanej na podłodze jest znakiem ostrzegawczym, że warto sprawdzić czy jest dobrze zamontowana.

Najlepszym okryciem podłogówki będą płytki ceramiczne. Przy prawidłowo działającym ogrzewaniu będziemy odczuwać je jako neutralne, a gdy sezon grzewczy się skończy to będa sprawiać wrażenie delikatnie chłodnych. Będzie tak nawet gdy temperatura sięgnie okolic 20 - 24 stopni celsjusza, natomiast powyżej tych wartości temperaturę podłogi będziemy odczuwać jako powodującą dyskomfort.

Decydując się na ogrzewanie podłogowe warto także zdecydować się na sterowniki do podłogówki tak, aby odpowiednio dobrać temperaturę dająca maksymalny komfort dla użytkowników.

System ogrzewania podłogowego - rodzaje 

Ogrzewanie podłogowe można podzielić na dwa, podstawowe rodzaje - wodne oraz elektryczne. Podział ten wiąże się z tym skąd bierze się w podłodze ciepło. Ogrzewanie wodne to rurki, przez które poprowadzona jest woda, która natomiast jest ogrzewana przez kocioł albo pompę ciepła.

Ogrzewanie elektryczne to przewody, maty oraz folie, które pod wpływem przepływu przez nie prądy wydzielają ciepło. Dla efektywności ogrzewania podłogowego ma znaczenia jednak nie tylko rodzaj ogrzewania, a także układ, rodzaj i grubość warstw, które towarzyszą elementom ogrzewania. Mata zamontowana pod płytkami ceramicznymi będzi reagować na ogrzewanie szybciej niż rurki lub kable wyłożone w grubej warstwie wylewki.

Bezprzewodowe i przewodowe sterowniki do ogrzewania podłogowego

Gdy już zdecydujemy się na odpowiedni dla nas rodzaj ogrzewania podłogowego warto także rozejrzeć się za listwą sterującą do podłogówki. Na rynku dostępne mamy dwa rodzaje listew sterujących. W sklepach spotkamy się z sterownikami przewodowymi oraz bezprzewodowymi. Bezprzewodowa listwa do podłogówki umożliwia nam regulacje temperatury przy użyciu internetu. Takie rozwiązanie cechuje się wygodą użytkowania, ponieważ sterować ogrzewanie w mieszkaniu lub domu możemy za pomocą rozbudowanego rozdzielacza.

Dzięki rozbudowanym funkcjom takiej listwy sterującej mamy wgląd do wszystkiego co dzieję się w budynku przez internet. Drugim rodzajem sterowników jest przewodowa listwa do podłogówki. W przypadku rozwiązań przewodowych wszystkie dodatkowe urządzenia będzie trzeba spiąć z listwą za pomocą kabli, a taki kabel trzeba doprowadzić do przewodowych regulatorów temperatury. Listwa przewodowa również posiada rozbudowane funkcje, które pozwolą użytkownikom na dostosowanie temperatury pokoju do swoich potrzeb. Wybierając więc między tymi dwoma możliwościami należy kierować się więc osobistymi preferencjami, gdyż zarówno listwa przewodowa jak i bezprzewodowa są tak samo efektywne.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Polecamy Ci również

Zobacz także