Ogrzewany ogród zimowy

Ogrzewany ogród zimowy

Jest to zarówno sposób na powiększenie powierzchni mieszkalnej, jak i wzbogacenia wnętrza o efektowny widok na otaczający je ogród. Z kolei mieszkańcy docenią możliwość urządzenia w nim przestronnego salonu, który stwarza doskonałe warunki do uprawy roślin doniczkowych.

Sposobów aranżacji jest wiele: przeszklona konstrukcja sprawdzi się także jako pracownia, jadalnia, a nawet basen. Jednak bez względu na funkcję, podstawowym zagadnieniem, jakie będziemy musieli rozważyć, są właściwości techniczne, dzięki czemu pomieszczenie będzie w pełni komfortowe i praktyczne także zimą.

ogród zimowyNajpopularniejsze są konstrukcje opierające się na planie prostokąta, półkola lub foremnego wieloboku. Szczególną uwagę należy zwrócić także na lokalizację względem stron świata. Optymalne warunki dla ogrodu zimowego są takie same jak dla części mieszkalnej budynku. Najkorzystniejsze są strony południowe. Z powodu niedoboru światła słonecznego, a tym samym niższą temperaturę, unikać powinniśmy strony północnej.

Konstrukcja i nachylenie dachu powinny uwzględniać obciążenie wywołane zalegającym zimą śniegiem, istotne są także zbrojone fundamenty przygotowane pod kątem izolacji termicznej i przeciwwilgociowej. Z kolei dla warunków panujących w ogrodzie zimowym kluczowe znaczenie będą miały zastosowane materiały w konstrukcji nośnej oraz parametry wkładów szybowych.

Konstrukcja nośna oranżerii wykonywana jest zazwyczaj z drewna lub aluminium. Rzadziej i tylko do bardzo małych realizacji stosuje się PVC, które i tak musi być wzmacniane stalą lub aluminium. Drewno, cenione ze względu na naturalny charakter, posiada wysokie właściwości termoizolacyjne, jednak potrzebować będzie okresowej konserwacji. Tego typu zabiegów praktycznie w ogóle nie wymaga aluminium, które polecane jest także ze względu na korzystne parametry statyczne oraz nowoczesny i surowy charakter.

Duże znaczenie dla funkcjonalności pomieszczenia i opłat za ogrzewanie ma wybór odpowiednich parametrów szkła oraz współczynnika przenikania ciepła. Obecne na rynku szyby termoizolacyjne, których przestrzeń wypełniona jest zazwyczaj argonem, skutecznie ograniczają straty ciepła. Warto wybierać szyby refleksyjne, czyli pokryte warstwą odbijającą światło, co pozwoli ograniczyć nasłonecznienie, które mogłoby się okazać zbyt intensywne. Jeśli zaś priorytetem dla użytkowników jest wysokie bezpieczeństwo, można zastosować również szyby antywłamaniowe.

Oceń artykuł
3,17 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Sklepik (Głos Wielkopolski)

Polecamy Ci również

Zobacz także