Okap wyspowy - jak dobrać?

Osoby decydujące się na aranżację wyspy kuchennej – najczęściej miejsce do gotowania lokują właśnie w wyspie. Nad kuchenką lub płytą grzejną powinien znaleźć się specjalny okap, którego rolą jest przede wszystkim pochłonięcie niepożądanych zapachów powstających w czasie przyrządzania posiłków.

Okapy wyspowe, to urządzenia które instaluje się, poprzez zamocowanie do sufitu. Wybierając okap wyspowy warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Bardzo ważną kwestią jest wydajność urządzenia. Należy zdawać sobie sprawę, że parametry wydajności okapów, jakie podają ich producenci, dotyczą pracy tych urządzeń na najwyższym biegu i kiedy są one podłączone do kanałów wentylacyjnych. Aby ustalić, jaką wydajność powinien mieć okap zainstalowany w naszej kuchni należy wziąć pod uwagę jej kubaturę. Urządzenie powinno mieć taką wydajność, by na najniższej prędkości filtrowało powietrze 6 razy w ciągu godziny, a na najwyższej – 12 razy.

Oprócz wydajności okapu – zwróćmy również uwagę na jego szerokość. Modele tradycyjne nie powinny być węższe, aniżeli płyta grzewcza, nad którą zostaną zainstalowane. Wyjątkiem od tej reguły są jedynie okapy o kształcie cylindrycznym.

Niemniej ważne jest też wyposażenie okapu w oświetlenie. Prawidłowo wyposażone urządzenia powinny dawać takie światło, aby było w stanie nie tylko oświetli ć płytę grzejną, ale również doświetlić całe pomieszczenie.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: home-reviews.com, freshome.com

Polecamy Ci również

Zobacz także