Okienne dodatki

Okienne dodatki

Okna w naszym domu nie muszą być nudne. Dzięki drobnym dodatkom możemy sprawić, że staną się one prawdziwą ozdobą wnętrza i elewacji.

Odpowiednio dopasowane szprosy, klamki czy parapety podkreślą styl domu i uprzyjemnią życie jego mieszkańcom. W ofertach producentów dostępna jest szeroka gama okiennej biżuterii. Co zatem możemy wybrać?

Klamki

- Klamka jest uznawana za jeden z kluczowych elementów ozdobnych okien. Jest ona umieszczona zwykle na środku ramy, co sprawia, że od razu przyciąga wzrok. Dlatego warto wybrać taką, która będzie dopasowana do koloru stolarki i charakteru pomieszczenia - mówi Hubert Rudzki, specjalista ds. marketingu i reklamy Oknoplast.

Na rynku pojawiły się klamki, wytwarzane z litego aluminium, dzięki czemu zachowują trwałość przez długie lata. Są one dostępne w szerokiej palecie barw - od bieli przez brąz, srebro i złoto, aż po grafit, co pozwala ją dopasować do koloru profilu okiennego. Aby podnieść komfort korzystania z nich Oknoplast na przykład oferuje wersję z kluczem lub przyciskiem. Takie rozwiązanie znacznie zwiększa bezpieczeństwo domowników, gdyż z jednej strony uniemożliwia włamywaczowi przekręcenie klamki z pozycji uchylnej (tzw. sztuczka "na sznurek"), z drugiej natomiast zmniejsza prawdopodobieństwo, że dziecko samo otworzy okno.

Okno z witrażem to najnowszy krzyk modyParapety

Wybierając parapety, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały one wykonane. Wewnętrzne powinny być odporne na zarysowania i działanie wysokich temperatur, zwykle bowiem znajdują się pod nimi grzejniki. Te montowane z kolei na zewnątrz muszą stawić czoła czynnikom atmosferycznym, dlatego najczęściej produkowane są z aluminium, kamienia lub stali ocynkowanej.

Dziś możemy więc wybierać pomiędzy parapetami zewnętrznymi wykonanymi z aluminium. Wszystkie pokryte są poliestrowym lakierem proszkowym, co zapobiega utracie koloru pod wpływem słońca, deszczu czy śniegu. Parapety wewnętrzne wykonane są natomiast z PVC powleczonego warstwą laminatu, która jest odporna na zarysowania.

Szprosy

Szprosy imitujące podział okna przywodzą na myśl tradycyjne dworki. Dobrze sprawdzą się również w nowoczesnych, panoramicznych przeszkleniach lub stolarce o nietypowych kształtach.

- Dzięki nim okno zyska niecodzienny wygląd, a wnętrze za sprawą nastrojowego światła wyjątkowy urok. Szprosy dzielą się na dwa rodzaje - wewnętrzne, zamontowane w pakiecie szybowym i zewnętrzne "wiedeńskie", które nakleja się na szybę - mówi Hubert Rudzki. Szprosy wewnętrzne mogą być wygięte w łuki czy koła, a nawet zostać połączone pod różnymi kątami. Pozwala nam to ozdobić nimi każde, nawet najbardziej finezyjne okno, choćby trójkąt w lukarnie.

Na rynku dostępne są ponadto szprosy dwubarwne, które możemy dobrać zarówno do koloru elewacji, jak i wystroju wnętrza. Odcienie odpowiadają barwom okien z palety RAL, dzięki czemu nie musimy obawiać się, że nie zdołamy ich dopasować do koloru profilu okna. Możemy też wybierać spośród różnych szerokości - zależnie od rozmiarów okien i naszych upodobań.

Ornamenty na szybie?

Świeczka i kwiat.Szyba to podstawowy element okna. W niektórych pomieszczeniach wymagamy od niej więcej niż ochrony przed utratą ciepła czy hałasem. Niekiedy zależy nam, aby nadać wnętrzu unikalny styl, czy zapewnić w nim intymność. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem jest montaż szyb ornamentowych. Powstają one z wzorzystego szkła typu "float", które tworzy wypukłość z jednej strony okna. Taka konstrukcja ogranicza widok z zewnątrz.

U producentów znajdziemy wiele wzorów szkła ornamentowego, różniących się między sobą natężeniem przepuszczanego światła. Dzięki nim możemy stworzyć we wnętrzu odpowiedni dla nas klimat. Szyby tego rodzaju nadają oknom fantazyjnego wyglądu, a nam pozwalają czuć się naprawdę swobodnie.

Oceń artykuł
3,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Wozińska (Głos Wielkopolski)

Polecamy Ci również

Zobacz także