Okna antywłamaniowe - nie wpuszczaj złodzieja!

Okna antywłamaniowe - nie wpuszczaj złodzieja!

Wiele osób planuje wymianę okien. Zastanawiając się nad wyborem myślą nie tylko o takich elementach jak materiał, z którego zrobione jest okno, ale i nad tym, czy konstrukcja okna zapewnia bezpieczeństwo.

 Ile czasu zajmuje włamywaczowi sforsowanie zwykłego okna? Zwykle wystarczy kilkanaście sekund. Dlatego głównym zadaniem, jakie stawiają sobie producenci okien antywłamaniowych jest maksymalne wydłużenie czasu potrzebnego na jego otwarcie. Nie od dziś wiadomo, że do tego aby potencjalny włamywacz zrezygnował ze swoich zamiarów, często wystarczy solidny wygląd zabezpieczeń antywłamaniowych.

Badania prowadzone przez producentów okien jednoznacznie wskazują, że największy wpływ na jakość zabezpieczeń antywłamaniowych w oknie mają: klamka z kluczykiem, okucia antywłamaniowe, szyby antywłamaniowe oraz rolety lub czujniki antywłamanio-we.

Ważny wniosek dla użytkowników płynący z tych badań jest taki, że zastosowanie wyłącznie jednego z wymienionych wyżej zabezpieczeń nie daje nam gwarancji bezpieczeństwa. Dopiero instalacja okna, które wyposażone jest w kompleksowy system zabezpieczeń antywłamaniowych pozwoli nam spokojnie myśleć o bezpieczeństwie naszych czterech kątów. Przykładem często popełnianych błędów jest próba podniesienia skuteczności zabezpieczenia przez zastosowanie szyby "antywłamaniowej" zapominając o łatwiejszym do pokonania elemencie, jakim jest wyważenie okucia.

Producenci specjalnych okien "antywłamaniowych" stosują wiele środków mających za zadanie zwiększenie ich skuteczności. Wspominając tylko o najważniejszych, wymienić należy między innymi zaczepy przeciwwyważeniowe, które mocowane do stali usztywniają ramę okna i utrudniają próby wyważenia okna. Specjalne zamknięcia przeciwwyważeniowe zapewniają z kolei odpowiedni docisk skrzydeł okna do ramy, utrudniając jego wyważenie. O skuteczności zabezpieczeń świadczy również obecność w oknie specjalnych wkładek przeciwrozwierceniowych, które zabezpieczają klamki przed rozwierceniem.

W miastach ważne jest nie tylko bezpieczeństwo, ale i ochrona przed hałasem. Największym źródłem hałasu jest zazwyczaj ruch kołowy na ulicach, na szynach, a w sąsiedztwie ruchliwego lotniska - warkot bądź świst samolotów. Szacuje się, że w Polsce około 13 milionów osób codziennie jest narażonych na nadmierny hałas - w domu, na ulicy, w pracy.

Cichy dom, to taki, który po pierwsze posadowiono na zacisznej działce, z dala od ruchliwych tras komunikacyjnych i hałaśliwych zakładów pracy. Najczęściej jednak nowe domy powstają na terenach silnie zurbanizowanych i są atakowane przez hałasy nieustannie. Dlatego dom odporny na hałas powinien mieć ściany i stropy niepoddające się rezonansom, szczelne okna i wyposażenie tłumiące hałasy powstające wewnątrz. Jeśli sąsiedztwo domu jest hałaśliwe, pożądane są ekrany akustyczne. Sypialnie powinny mieć okna od najmniej hałaśliwej strony.

Wybierając okna warto zwrócić uwagę nie tylko na współczynnik izolacyjności cieplnej, ale także akustycznej. Jeśli dom nie graniczy bezpośrednio z ruchliwą drogą, ale poprzez ogród, można się bronić przed hałasem wysokim murem odbijającym dźwięki, albo "murem" zieleni, który hałasy rozprasza.

Oceń artykuł
4,38 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Mariusz Urbanke (Dziennik Zachodni)

Polecamy Ci również

Zobacz także