Okna bezpieczne dla dzieci

Okna bezpieczne dla dzieci

Jedną z kluczowych decyzji, którą należy podjąć podczas aranżacji pokoju dziecięcego, jest wybór okien. Powinny one zapewnić najmłodszym komfort oraz bezpieczeństwo i być dostosowane do ich wieku.

Zabezpieczone żaluzjami okno w pokoju dzieckaProducenci stolarki proponują obecnie kilkanaście skutecznych rozwiązań w tej kwestii.

Klamki

Jeśli dziecko ma mniej niż dwa lata, warto zainstalować klamki z przyciskiem. Chcąc otworzyć takie okno, trzeba nacisnąć guzik, a dopiero później przekręcić uchwyt. W pokojach starszych pociech można zamontować tzw. zamek woźnego, który spowoduje, że dziecko będzie mogło jedynie uchylić okno. Innym rozwiązaniem jest montaż klamki zamykanej na klucz.

Szyby

Najmłodsi mają mnóstwo niespożytej energii, często zdarza się więc, że uderzają w okno np. piłką. Chcąc temu zapobiec, należy zastosować tzw. szyby bezpieczne.

- Są to szyby, które posiadają od wewnątrz grubszą i odporniejszą na uderzenia taflę szkła - mówi Michał Mucha z MS więcej niż OKNA. - Ich zaletą jest to, że zapobiegają skaleczeniom w razie ich stłuczenia, ponieważ rozbijają się na drobne kawałki pozbawione ostrych krawędzi.

Innym rozwiązaniem może być zastosowanie szyb antywłamaniowych, w których dwie tafle szkła są trwale połączone specjalną folią. Dzięki niej stłuczona szyba nie rozpada się na kawałki i pozostaje w ramie okiennej.

Osłony

Wybierając roletę czy żaluzje, powinno się zwrócić uwagę na ostre krawędzie i mechanizm sterowania. Należy unikać sznurków i linek. Najlepiej wyposażyć je w mechanizm sterowania za pomocą przycisku.

Oceń artykuł
3,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Iwona Jędrzejczyk (Express Ilustrowany)

Polecamy Ci również

Zobacz także