Okna i drzwi dzwiękochłonne

0
Okna i drzwi dzwiękochłonne

Dźwiękochłonne okna i drzwi charakteryzują się podwyższonymi parametrami izolacyjności akustycznej. O parametrach tych w przypadku stolarki okiennej i drzwiowej świadczy współczynnik Rw, na którego wartość należy zwracać uwagę podczas zakupu tych elementów budowlanych.

okna na poddaszuDobrze jest zdawać sobie sprawę, że tanie drzwi wewnątrzklatkowe, które są ogólnie dostępne w marketach budowlanych są
w stanie wytłumić hałas pochodzący
z klatki schodowej jedynie na poziomie 15 – 17 dB. Natomiast drzwi posiadające solidne wygłuszenie ograniczą docieranie dźwięków do mieszkania o 30 – 40 dB. Sprawa dźwiękochłonności wygląda podobnie w przypadku okien.

Zarówno w dźwiękoszczelne okna, jak
i w drzwi o podwyższonych parametrach izolacyjności akustycznej warto inwestować wówczas, kiedy okolica, w której mieszkamy jest hałaśliwa. W takich miejscach ulokowane są najczęściej budynki wielorodzinne. Jeśli okna naszego mieszkania wychodzą na ruchliwą ulicę, plac, na którym często gromadzą się ludzie, linię tramwajową lub kolejową – szybko docenimy stolarkę, dzięki której uzyskać można komfort akustyczny wewnątrz pomieszczeń.

Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepsze i najdroższe okna i drzwi nie spełnią naszych oczekiwań akustycznych, jeśli nie będą prawidłowo zamontowane. Dlatego też, jeśli decydujemy się na droższą stolarkę dźwiękochłonną – nie oszczędzajmy na kosztach montażu i koniecznie zlećmy go doświadczonym specjalistom.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także