Okna piwniczne

Okna piwniczne

Piwnica najczęściej kojarzy nam się z zimnym i ciemnym pomieszczeniem, do którego zaglądamy tylko wtedy, gdy naprawdę nie mamy innego wyjścia. Nie musi wcale tak być. Zapewniając odpowiednie oświetlenie możemy bowiem zamienić naszą piwnicę w całkiem przytulne pomieszczenie.

dom na nierównym terenie

Na najniższej kondygnacji domu lokujemy najczęściej pomieszczenia gospodarcze, kocioł centralnego ogrzewania czy pompę. Jeśli jednak chcemy, część piwnicy możemy zaadaptować np. na pokój telewizyjny lub pracownię. Wystarczy tylko zadbać o dopływ światła dziennego. Jednym z rozwiązań, dzięki którym osiągniemy taki efekt jest montaż odpowiednich okien. Warto rozważyć ten krok nawet wtedy gdy piwnica pozostanie tylko pomieszczeniem gospodarczym. Naturalne oświetlenie uprzyjemni nam, bowiem korzystanie z tej części domu.

Piwnica piwnicy nie równa

Wybierając okna do piwnicy powinniśmy koniecznie wziąć pod uwagę jej usytuowanie. Pomieszczenia te nie są, bowiem takie same w każdym domu - jedne znajdują się całkowicie pod powierzchnią ziemi, inne natomiast tylko częściowo. To, jakie okna będziemy mogli zamontować zależy w dużej mierze od położenia naszej piwnicy.

W budownictwie jednorodzinnym najczęściej możemy spotkać piwnice częściowo znajdujące się pod powierzchnią terenu oraz takie położone całkowicie poniżej jego poziomu. Nieco rzadziej mamy do czynienia z piwnicami, w których jedna ściana pozostaje odsłonięta. Taki układ jest możliwy, jeśli dom wzniesiony został na skarpie - wyjaśnia Grzegorz Bułat, Kierownik Działu Technologii OKNOPLAST.

Podpiwniczenia, których fragmenty znajdują się ponad powierzchnią gruntu bez trudu wyposażymy w okna. A co jeśli nasza piwnica jest całkowicie pod ziemią? W takim przypadku należy odkopać część ściany i zbudować "studzienkę", dzięki której zapewnimy sobie dostęp światła. Warto pamiętać, że jej powierzchnia musi być co najmniej taka, jak wielkość okna. Przy budowie studzienki musimy koniecznie zadbać o to by nie zbierała się w niej woda opadowa. Dlatego jej dno powinno znajdować się 20 cm niżej, niż dolna krawędź okna. Jej dno musi być wykonane, tak, aby miało ono, chociaż lekki spadek w kierunku rury spustowej - radzi Grzegorz Bułat z OKNOPLAST. Studzienkę możemy pomalować na jasny kolor, wówczas odbite promienie słoneczne dodatkowo rozświetlą przestrzeń wokół okna.

duże przeszklenia w domu

Okna na miarę

Podobnie, jak przy projektowaniu okien w innych częściach domu, w piwnicy również warto kierować się sprawdzonymi zasadami. Jeśli chcemy stworzyć w niej pokój czy pracownię powinniśmy pamiętać, że powierzchnia przeszkleń w takich wnętrzach nie może być mniejsza, niż 1/8 podłogi. Wówczas dotrze do nich odpowiednia ilość światła dziennego. W przypadku, gdy w piwnicy umiejscowimy pomieszczenia, w których nie zamierzamy długo przebywać okna mogą być mniejsze i mierzyć 1/12 wielkości podłogi.

Przy adaptacji piwnicy do celów mieszkalnych może się zatem okazać, że należy zwiększyć rozmiar okien. Przy zmianie wielkości otworów okiennych powinniśmy starać się zachować istniejące nadproża. Zdecydowanie mniej problematyczne jest odsłonięcie fragmentów ściany i rozkucie ich poniżej linii dotychczasowych okien. Nadproża, bowiem muszą mieć odpowiednią nośność, by utrzymać konstrukcję domu. Na tę cechę wpływa wiele czynników, między innymi rodzaj muru, ilość kondygnacji budynku i budowa dachu. Dla naszego bezpieczeństwa przy wszelkich tego typu pracach powinniśmy skorzystać z usług architekta - mówi Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.

Ciepło i bezpiecznie

Do piwnicy warto wybrać okna o niskim współczynniku przenikania ciepła Uw. Dostępna obecnie na rynku standardowa stolarka charakteryzuje się tym parametrem na poziomie około 1,5 W/m?K. Jeśli jednak planujemy w piwnicy pomieszczenia mieszkalne, warto zastanowić się nad zakupem okien o jeszcze niższym Uw.

dom o nietypowym kształcie

Aby zadbać o bezpieczeństwo domowników powinniśmy osłonić studzienki kratami zabezpieczającymi, które uniemożliwią przypadkowe wpadnięcie. Dodatkowo znacznie utrudnią one dostanie się do piwnicy włamywaczom.

Okna piwniczne montowane są z reguły w miejscach mało widocznych z ulicy, co czyni je łakomym kąskiem dla złodziei. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup stolarki o podwyższonej odporności na włamania i zintegrowanie jej z systemem alarmowym - mówi Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.

Firma OKNOPLAST ma w swojej ofercie okna antywłamaniowe, które zostały wyposażone w okucia w Multi - Matic z zaczepami antywyważeniowymi przykręconymi do stalowego zbrojenia oraz czopy i.S (niem. inntelligente Sicherheit - inteligentne zabezpieczenie). Okno posiada również klamkę z kluczem i antyrozwierceniową wkładkę uniemożliwiającą rozwiercenie trzpienia klamki, a także laminowaną szybę antywłamaniową w klasie P4.

Poświęcając chwilę na dobór do piwnicy odpowiednich okien zyskamy całkiem nową przestrzeń. Prawidłowe oświetlenie pomoże nam również stworzyć ciekawe aranżacje. Dzięki temu piwnica zmieni się z miejsca, na myśl, o którym przechodzą nas ciarki w atrakcyjną część domu.

Oceń artykuł
4,20 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Źródło: OKNOPLAST

Polecamy Ci również

Zobacz także