Olejowanie drewna ogrodowego

Olejowanie drewna ogrodowego

Drewno jest surowcem wyjątkowo trwałym i estetycznym, dlatego też jest chętnie używane podczas wykańczania wnętrz. Jego naturalne piękno podkreślimy stosując ekologiczny olej do drewna.

olejowanie drewnaNa drewnie wyjątkowo mocno zauważalny jest upływający czas oraz wpływ szkodliwych czynników takich jak woda, promieniowanie UV, mikroorganizmy, a także skutki codziennego użytkowania. Wszystko to wpływa również na jego estetykę. Spośród licznych metod konserwacji na szczególną uwagę zasługuje olejowanie. Oleje do drewna (np. marki Drewnochron) nie tylko chronią surowiec, ale zachowują również jego naturalny wygląd oraz podkreślają wyjątkowy charakter.

Naturalny wygląd drewna

Olejowanie jest ekologiczną metodą konserwacji. Możemy zastosować ją na różnych podłożach drewnianych, zarówno tych pochodzenia krajowego, jak i egzotycznych, bez szkodliwego wpływu na środowisko naturalne i użytkowników. Wnikając w strukturę drewna olej wzmacnia jego kolor i połysk, a także uwydatnia słoje, co podkreśla jego piękno. Preparat nie zatyka przy tym porów i umożliwia oddychanie surowca. Dzięki temu drewno może starzeć się w naturalny sposób, nie tracąc jednocześnie na estetyce, a wręcz przeciwnie - nabierając szlachetnego charakteru. Metoda ta pozwala również na zachowanie naturalnej faktury drewna w dotyku. Wnikanie w głąb struktury sprawia, że środek nie pozostawia na powierzchni grubej powłoki, dzięki czemu też zmniejsza jej śliskość. Posiada jednocześnie właściwości antystatyczne, przez co przyciąga mniej kurzu, co jest szczególnie korzystne dla alergików. Olej pozwala też na stworzenie harmonijnej kompozycji kolorystycznej elementów drewnianych poprzez możliwość doboru odcienia preparatu.

Zdrowe i zadbane

Niewątpliwą zaletą tego typu konserwacji jest ochrona, jaką zapewnia środek przed działaniem wilgoci (zabezpiecza przed rozwojem pleśni i grzybów), promieniowania słonecznego, mikroorganizmami czy zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Drewno pozostaje przez to zdrowe i zadbane niezależnie od tego, czy znajduje się wewnątrz czy na zewnątrz pomieszczenia. Olej wzmacnia również powłokę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ewentualne odkształcenia i zadrapania mogą zostać z łatwością zlikwidowane poprzez miejscową renowację (niewątpliwą zaletą tego typu środków jest brak konieczności odnawiania całej powierzchni przy miejscowych uszkodzeniach). Jest to więc optymalne rozwiązanie dla często eksploatowanych elementów, takich jak podłogi czy meble ogrodowe. Olej do drewna marki Drewnochron jest produktem, który podkreśla specyficzną harmonię surowca z naturą. W jego skład wchodzą wysokojakościowe oleje naturalne, a szczególną odporność zapewnia duża zawartość oleju tungowego.

Łatwa konserwacja

Olejowanie możemy z łatwością wykonać sami. Pracę powinniśmy zacząć od wyrównania, przeszlifowania i odpylenia powierzchni. Drewno musi być czyste, suche i odtłuszczone. Jeśli jest to kolejne olejowanie - wystarczy pomalować całą powierzchnię. Szczególnie w początkowym okresie powinniśmy to powtarzać dość często - minimum dwa razy w roku. Surowe drewno, zwłaszcza jeśli przeznaczone jest do eksploatacji zewnętrznej, dobrze jest zabezpieczyć bezbarwnym impregnatem, np. marki Drewnochron. Temperatura optymalna w trakcie olejowania wynosi od +5?C do +25?C. Przed nałożeniem dokładnie mieszamy olej, a następnie nanosimy 1 lub 2 warstwy preparatu za pomocą pędzla. Nadmiar substancji ściągamy po ok. 15-20 minutach od malowania bawełnianą szmatką albo plastikową szpatułką (musimy jednak uważać aby nie zostawić nitek ani zarysowań). To samo powtarzamy przy kolejnej warstwie. Pomieszczenie w czasie malowania należy często wietrzyć.

Produkty dostępny jest w opakowaniach o pojemności 0,75 l oraz 2,5 l.

Cechy produktu:

  • Ilość warstw: 2
  • Czas schnięcia: 20 godz.
  • Nanoszenie drugiej warstwy: po 20 godz.
  • Wydajność: - I warstwa - od 13 do 20 m2/l* - II warstwa - od 20 do 30 m2/l*

* w zależności od gatunku drewna

Oceń artykuł
4,00 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Źródło: Drewnochron

Polecamy Ci również

Zobacz także