Osprzęt elektryczny - rozmieszczenie

Osprzęt elektryczny - rozmieszczenie

Miejsce lokalizacji gniazd, łączników i opraw oświetleniowych we wnętrzach jest bardzo istotną kwestią i należy zastanowić się nad tym zanim uprawniony fachowiec zacznie układać instalację elektryczną. Jej projekt zawsze powinna wykonywać osoba uprawniona, która uwzględni indywidualne potrzeby użytkowników.

Dlatego właśnie podczas konsultowania projektu instalacji elektrycznej dobrze jest wiedzieć przynajmniej w przybliżeniu, w którym miejscu stanie telewizor, komputer, lodówka, czy pralka. Pamiętajmy także, że sprzęty te pozostają podłączone do prądu praktycznie na stałe. Należy zatem przewidywać większą ilość gniazdek niż ilość sprzętu RTV i AGD, którym dysponujemy.
Kiedy tego nie zrobimy od razu – w późniejszym czasie trzeba będzie ingerować w wykończone ściany.

osprzęt elektrycznynowoczesny włącznik

Standardem jest, że gniazda elektryczne montuje się przy oknach pomieszczenia, na wysokości około 30 cm od poziomu podłogi. Gniazda łazienkowe powinny znajdować się na wysokości 100 – 150 cm od poziomu podłogi. Nie należy ich także planować bliżej aniżeli 60 cm od wanny, brodzika, czy umywalki. Są to wprawdzie wymogi formalne, ale warto ich przestrzegać w związku z dbałością o własne bezpieczeństwo. Bardziej ograniczonym restrykcjom podlega lokalizacja opraw i łączników. Jednak i ten osprzęt elektryczny warto rozmieszczać uwzględniając wielkość oraz funkcję, jaką pełnić ma wnętrze.

Oceń artykuł
3,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: Ospel

Polecamy Ci również

Zobacz także