Osuszacze powietrza - czy są nam potrzebne?

0
Higrometr
Jeżeli poziom wilgotności w pomieszczeniu znacząco przekracza 60% - to znak, że powinniśmy zacząć rozglądać się za osuszaczem.

Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach zamkniętych jest ważna tak dla elementów budynku, jak i dla zdrowia oraz dobrego samopoczucia przebywających tam osób. Powyższą kwestię reguluje nawet polska norma (PN-B-03421:1978). Prawidłową wilgotność określa się na poziomie 40 – 60%. Jeżeli jest ona wyższa – można zastosować osuszacz.

Na rynku znajdziemy osuszacze powietrza o zróżnicowanym przeznaczeniu (do pomieszczeń mieszkalnych, urządzenia przemysłowe oraz budowlane). Te, które są wystarczające do zastosowania w naszych mieszkaniach, mają na ogół estetyczne obudowy i kompaktowe formy. Charakteryzuje je też niewielka moc, cicha praca, prosta obsługa oraz coraz częściej – możliwość nie tylko samego osuszania powietrza, ale również niwelowania nieprzyjemnych zapachów. Poniżej podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas wyboru osuszacza do domu i wskazujemy, w jakich okolicznościach warto dysponować tym urządzeniem.

Najpierw sprawdź wilgotność powietrza w swoim domu

Jeżeli nadmiar wilgoci utrzymuje się w pomieszczeniu przez dłuższy czas, nietrudno fakt ten wychwycić gołym okiem. W końcu dochodzi bowiem do pojawienia się mało estetycznych wykwitów na ścianach. Najszybciej powstają one w narożnikach pomieszczenia, przy podłodze oraz w okolicy okien. Pleśń i grzyb to jednak efekt ostateczny, następujący najczęściej na skutek braku lub nieprawidłowego działania wentylacji. W takich sytuacjach musimy zdawać sobie sprawę, że osuszacz będzie jedynie pomocą doraźną. Nigdy natomiast nie zastąpi poprawnie wykonanych i tak samo funkcjonujących przewodów wentylacyjnych.

Nie zawsze jednak jest tak, że nadmierną wilgotność powietrza da się zauważyć naocznie. Wówczas najlepiej jest ją po prostu sprawdzić. Służy do tego urządzenie zwane higrometrem. W najprostszym wydaniu będzie ono kosztowało zaledwie kilka złotych. Nieco droższe są tzw. domowe stacje pogody, które oprócz wilgotności powietrza pokazują również temperaturę oraz ciśnienie atmosferyczne. Jeżeli poziom wilgotności znacząco przekracza 60% - to znak, że powinniśmy zacząć rozglądać się za osuszaczem.

Dowiedz się: Jak osuszyć ściany?

Z pewnością przyda się on również (nawet bez dokonywania pomiarów wilgotności powietrza), gdy jesteśmy amatorami długotrwałych kąpieli, suszymy w domu duże ilości prania, mieszkamy w budynku starszego typu, gdzie brak jest poziomej i pionowej izolacji ścian piwnicznych oraz, gdy planujemy remont. Nawet zwykły domowy osuszacz sprawi, że świeże gipsy i farby będą schły szybciej, co jest szczególnie pożądane przy chęci przyspieszenia prac.

Następnie zastanów się nad rodzajem osuszacza

Pośród osuszaczy przeznaczonych do użytku domowego znajdziemy:

  • Osuszacze kondensacyjne – najbardziej popularne i najczęściej wybierane urządzenia, które najlepiej sprawdzają się warunkach, w których mamy do czynienia z wysoką (30 stopniową) temperaturą i równie wysoką wilgotnością powietrza (80%). Wówczas osuszacze kondensacyjne pracują najwydajniej i są bardzo skuteczne. Zasada ich działania opiera się na zasysaniu przez urządzenie wilgotnego powietrza, które następnie jest chłodzone i skraplane w parowniku. Wytworzona w ten sposób woda trafia do specjalnego zbiornika, zaś osuszone powietrze – po nieznacznym ogrzaniu jest wydmuchiwane przez osuszacz.
  • Osuszacze absorpcyjne – szczególnie polecane do wnętrz o wysokiej wilgotności i niższej temperaturze. Wydmuchiwane z nich powietrze jest dużo bardziej podgrzane niż w przypadku osuszaczy kondensacyjnych. Osuszacze absorpcyjne działają dzięki znajdującej się w nich substancji silnie higroskopijnej, która wchłania wilgoć z powietrza. Wilgoć ta jest następnie usuwana poprzez ocieplanie i skraplanie w chłodnicy urządzenia. Ową substancją chłonącą mogą być żele krzemionkowe lub silikonowe bądź chlorek litu. Osuszacze absorpcyjne nie są aż tak wydajne, jak ich odpowiedniki kondensacyjne. Jednak mają tę zaletę, że są niewielkich wymiarów i można zastosować je nawet w bardzo małych pomieszczeniach. Alternatywę dla oszczędnych nabywców stanowią wersje mini, w których znajduje się granulat chłonący wilgoć. Tego rodzaju osuszacz kosztuje kilkadziesiąt złotych i nadaje się do  wykorzystywania przez 3 – 4 miesiące.

Dobierz wydajność i przepływ powietrza osuszacza

Osuszacze powietrza do użytku domowego.
Osuszacz wymaga podłączenia do pradu warto wybrać produkt energooszczędny.
Wydajność (nazywana również sprawnością) to w przypadku osuszaczy najważniejszy parametr. Zatem należy uwzględnić go przed podjęciem decyzji zakupowej. Wydajność tych urządzeń określa się w litrach na dobę (l/24h). Domowe osuszacze kondensacyjne są na ogół sprawniejsze (10 – 45 l/24h), ale pod warunkiem, że będą pracowały w wysokiej temperaturze. Z kolei osuszacze absorpcyjne choć mają na ogół  niższą sprawność (5 – 20 l/24h) – pracują wciąż tak samo. Do małego mieszkania wystarczy osuszacz o wydajności około 5 l/24h. Jednak przy większej powierzchni oraz wnętrzach mocno zawilgoconych będziemy potrzebować urządzenia bardziej sprawnego (20 – 30 l/24h). Poziom wydajności osuszaczy przekłada się jednocześnie na ich cenę (im wyższa wydajność, tym wyższa cena).

Zobacz: Dom po powodzi - oczyszczenie, odkażenie i osuszenie

Drugim, równie ważnym parametrem w osuszaczach jest przepływ powietrza, czyli jego objętość, którą urządzenie jest w stanie osuszyć w określonym czasie. Tę wartość producenci wyrażają w metrach sześciennych na godzinę (m3/h). Aby prawidłowo dobrać przepływ powietrza w osuszaczu trzeba znać kubaturę pomieszczenia, w którym sprzęt ma pracować. Kubaturę obliczamy poprzez przemnożenie przez siebie szerokości, długości i wysokości pomieszczenia (np. 5m x 4m x 2,6m). W celu doboru przepływu powietrza osuszacza, otrzymany wynik trzeba dodatkowo pomnożyć przez 3 (tzn.: (5 x 4 x 2,6) x 3 = 156). Zatem do wnętrza o kubaturze 52 m³ potrzebny będzie osuszacz z przepływem powietrza 156 m³/h. Dostępne na rynku osuszacze charakteryzują się przepływem powietrza na poziomie od 100 do nawet 850 m³/h.

Uwzględnij wielkość zbiornika na wodę

Zbiornik na wodę posiadają zarówno domowe osuszacze kondensacyjne, jak i osuszacze absorpcyjne o takim samym przeznaczeniu. Jak nietrudno się domyśleć – zgromadzoną w zbiorniku wodę trzeba na bieżąco usuwać. Zatem warto wybrać taki model osuszacza, który będzie posiadał w miarę pojemny zbiornik. Jego opróżnianie będzie wówczas mniej kłopotliwe. Małe urządzenia o niewielkiej wydajności mają zbiorniki zaledwie 0,5 – 2,5 litrowe. W większych sprzętach pojemność zbiorników na wodę wynosi 5 – 10 litrów.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając osuszacz powietrza?

Powinniśmy pamiętać, że użytkowanie osuszacza w warunkach domowych wiąże się ze zużyciem energii elektrycznej oraz z generowaniem przez pracujące urządzenie określonego poziomu hałasu. Wybierajmy zatem sprzęty energooszczędne i pracujące możliwie jak najciszej.

Inna ważna kwestia to zastosowany w urządzeniu system filtracji. Większość dostępnych na rynku modeli osuszaczy posiada standardowe filtry węglowe, ale są też i takie sprzęty, które wyposażono w nowoczesne filtry HEPA. Pamiętajmy, że to właśnie od rodzaju i jakości filtra zależy możliwość pochłaniania przez osuszacz niepożądanych zapachów oraz oczyszczania powietrza z kurzu  i innych szkodliwych dla naszego zdrowia substancji.

Sprawdź: Wilgoć w domu. Radzimy jak jej uniknąć

Ponadto, w bieżącym domowym użytkowaniu osuszacza przydaje się również wbudowany w urządzenie higrometr oraz możliwość automatycznego uruchamiania się i wyłączania urządzenia. Zaawansowanymi technologicznie sprzętami można już aktualnie sterować zupełnie automatycznie. Jednak za taki osuszacz trzeba też odpowiednio drożej zapłacić. Zwykłe urządzenia do osuszania powietrza w naszych domach i mieszkaniach kosztują przeciętnie w granicach 1 tys. zł.

Oceń artykuł
3,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także