Oświetlenie - designerskie kinkiety

Oświetlenie - designerskie kinkiety

Lata 60. ubiegłego wieku to era rock and rolla i szalonej zabawy. To okres, który w aranżacji wnętrz również nie znał nudy. To przede wszystkim mieszanka geometrycznych kształtów, rzucających się w oczy wzorów i intensywnych kolorów.

kinkietWierne przeniesienie tego barwnego stylu do współczesnych mieszkań może być jednak nieco ryzykowne. By nie popaść w przesadę i nie stworzyć aranżacyjnego bałaganu na początek wystarczy jeden, ale bardzo wyrazisty element, jak na przykład lampy z kolekcji Kathy marki Nowodvorski Lighting.

Geometria lat 60.

Nawiązanie do lat 60. w modzie i wystroju wnętrz to trend, który nie przemija, a wręcz odwrotnie zyskuje nowych zwolenników. Sprawdzone od lat pomysły połączone z nowoczesnymi dodatkami świetnie odnajdują się we współczesnych, stylizowanych wnętrzach. Aranżacje na "Szalone lata sześćdziesiąte" bazują przede wszystkim na kontrastach, intensywnych barwach i dużych, geometrycznych wzorach, które nadają całości nieco zwariowanego charakteru. Decydując się na dynamiczne, abstrakcyjne wzory trzeba być jednak bardzo ostrożnym. Najlepiej wybrać jeden element tego typu, jak np. tapetę, dywan czy lampy i zestawić go z dekoracjami i meblami w monochromatycznym wydaniu, w ten sposób uda się zachować umiar, a aranżacja będzie przemyślana i dokładnie zaprojektowana. W towarzystwie tapicerowanych foteli, meblościanki i ciekawego stolika kawowego doskonale prezentować się będą lampy z kolekcji Kathy marki Nowodvorski Lighting, które dzięki awangardowym wzorom będą krokiem do dobrej zabawy. To oprawy oświetleniowe o prostych kształtach i abażurach w formie walca, które ozdobione zostały dużą ilością kół o różnej wielkości i intensywności koloru. Beżowe tło abażuru świetnie komponuje się ze wzorem w ciemniejszych beżach i brązach, eksponując go, a jednocześnie nieco łagodząc. Ekstrawagancki deseń to nie jedyny wyróżnik lamp Kathy marki Nowodvorski Lighting, który koresponduje ze stylistyką lat 60. Również formą i kształtem oprawy nawiązują do dawnej epoki - abażury umieszczone na długich, transparentnych przewodach, pasować będą do mebli ze zwężającymi się nóżkami.

Zabawa kształtami

Dodatki posiadają niesamowitą moc - to one decydują o charakterze danego wnętrza, nadając całości oryginalnego smaku, szczególnie jeśli mówimy o pomieszczaniach rodem z lat 60. Przykładem są również lampy z kolekcji Kathy marki Nowodvorski Lighting, których dekoracyjna rola połączona została z funkcją użytkową, a dzięki wielości różnych elementów pozwalają na aranżację w dowolnym miejscu mieszkania. W serii dostępne są trzy lampy wiszące - pojedynczy, podwójny oraz potrójny zwis, a także kinkiet i efektowna lampa podłogowa. Oprawy wiszące Kathy różnią się nie tylko ilością punktów świetlnych, ale i wymiarami - ich wysokość waha się pomiędzy 90 a 100 cm, natomiast szerokości to odpowiednio 35 cm, 55 cm i 80 cm. Tak różnorodne wymiary lamp z pewnością sprawdzą się zarówno w niedużych pomieszczeniach, jak i przestronnych wnętrzach. Z kolei pojedynczy kinkiet o średnicy 20 cm, będzie doskonały jako dodatkowe źródło światła wszędzie tam, gdzie konieczne jest doświetlenie, jak np. długi hol. Wśród lamp Kathy marki Nowodvorski Lighting na szczególną uwagę zasługuje prawie 170 cm lampa podłogowa na długiej, stalowej nodze, która doskonale wpisuje się w stylistykę epoki rock and rolla. Będzie ona pełnić nie tylko funkcję dodatkowego oświetlenia, ale przede wszystkim ciekawej ozdoby, odgrywającej w pomieszczeniu główną rolę. Bogactwo opraw Kathy marki Nowodvorski Lighting pozwala stworzyć aranżację w wybranym miejscu, tam, gdzie blask światła będzie niezbędny.

Lata 60. ubiegłego wieku cenimy w szczególności za wspaniałą muzykę, rewolucję obyczajową i specyficzny klimat, który odzwierciedla się również w wystroju wnętrz. Jeżeli chcemy przywołać tę kolorową atmosferę w naszym domu lub mieszkaniu, warto wyposażyć je w akcesoria o odważnych wzorach, nawiązujących do tego okresu. Inspiracji dostarczą lampy z oferty Kathy marki Nowodvorski Lighting.

Oceń artykuł
4,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: materiały prasowe

Polecamy Ci również

Zobacz także