Oświetlenie kuchni – jak je dobrze zaplanować

1
Oświetlenie kuchni
W kuchni powinniśmy zaplanować kilka punktów świetlnych - dzięki temu w kuchni będzie się wygodnie pracowało i przyjemnie spędzało czas.

Kuchnia łączy różne funkcje – jest i miejscem pracy, i życia rodzinnego, a nawet towarzyskiego. Dlatego oświetlenie kuchni trzeba szczególnie dobrze zaplanować.

Oświetlenie kuchni musi nam zapewniać odpowiednie światło do pracy. Dlatego szczególnie dobrze muszą być oświetlone blaty robocze, okolice zlewozmywaka oraz kuchenki. W kuchni nie może też zabraknąć oświetlenia ogólnego, które rozjaśni całe pomieszczenie. Ale nie zapominajmy też o dekoracyjnych walorach światła i pomyślmy o oświetleniu, dzięki któremu w kuchni będzie przyjemnie spędzało się czas.

Polecamy też: Salon z widokiem na kuchnię. Urządzamy kuchnię otwartą na salon

Oświetlenie ogólne w kuchni

Oświetlenie ogólnie to taki, które zapewni równomierne oświetlenie pomieszczenia. W kuchni możemy się zdecydować na tradycyjną lampę sufitową, umieszczoną w centralnym punkcie. Alternatywą jest bardziej nowoczesne rozwiązanie, czyli kilka punktów świetlnych, zamontowanych w suficie podwieszanym. Wybierając oświetlenie ogólne do kuchni, warto uwzględnić jej styl oraz metraż.
Wiszące żyrandole z pokaźnym kloszem najlepiej sprawdzą się w przestronnych wnętrzach. Z kolei montowane tuż przy suficie plafoniery, idealnie oświetlą niewielkie pomieszczenia, nie ingerując w ich przestrzeń - tłumaczy Dariusz Kiełek, ekspert z firmy Candellux Lighting. – Pojedyncze źródła światła nie są jedynym sposobem na oświetlenie ogólne. Możemy z powodzeniem zastąpić je kilkoma punktami świetlnymi, np. oprawami LED zamontowanymi w podwieszanym suficie, które optycznie powiększają wnętrze – dodaje ekspert.
Jako oświetlenie ogólne kuchni możemy zamontować też system lamp na linkach, listwach lub specjalnych szynach. To rozwiązania szczególnie dobrze pasuje do nowoczesnych kuchni.

Podpowiadamy: Jak wybrać trwałą i funkcjonalną baterię do kuchni

Oświetlenie blatów kuchennych i stref pracy

W kuchni musimy też zadbać o dobre oświetlenie miejsc, w których wykonujemy różne prace, związane z przygotowaniem posiłków, gotowaniem i zmywaniem. Samo oświetlenie ogólne nie wystarczy – stojąc przy blacie kuchennym najczęściej jesteśmy zwróceni tyłem do głównego oświetlenia i zasłaniamy sobie część światła. Bardzo dobrym rozwiązaniem, które zapewni wydajne oświetlenie blatów kuchennych są diody LED. Ponieważ nie nagrzewają się (i są odporne na wilgoć), można umieścić je punktowo na spodach szafek wiszących. Diody LED można też zamontować tuż pod szafkami, w specjalnych oprawach. Alternatywą są kinkiety ze światłem padającym w dół - nadszafkowe lub ścienne. Powinny być one rozmieszczone w odległościach 40-60 cm od siebie.
Praktyczne, a do tego dekoracyjne są również świetlówki liniowe oraz taśmy LED, montowane bezpośrednio pod szafkami kuchennymi.
 Dobierając rodzaj światła – halogeny, ledy czy świetlówki – koniecznie zwróćmy uwagę na współczynnik oddawania barw oznaczony symbolem Ra. Im wyższy będzie, tym bardziej naturalne kolorów możemy się spodziewać.  Do kuchni zaleca się Ra o wartości 80-85 – tłumaczy Dariusz Kiełek.
Wybierając oświetlenie do kuchni, zwróćmy także uwagę na temperaturę barwową (TC) – oznacza to „zimne” lub „ciepłe” światło. O ile tradycyjne żarówki dawały światło „ciepłe”, o tyle w przypadku lamp LED sami musimy wybrać odpowiednie. Warto wiedzieć, że im jaśniejsza barwa światła, tym bardziej sprzyja ona pracy i koncentracji. Jednak zbyt jasne światło może wydawać się zbyt sterylne i nieprzyjazne. Dlatego najlepiej zastosować światło o ciepłej lub neutralnej barwie 3000 - 4000 K (K to stopień Kelwina). Wartość temperatury barwowej jest podana na opakowaniu źródła światła.

Dowiedz się więcej: Jakie znaczenie ma barwa światła i jak ją wybrać

 

Dekoracyjne oświetlenie kuchni

Oświetlenie dekoracyjne to ważny element wystroju kuchni. Ciekawie wyglądają np. podświetlane szafki z przeszklonymi frontami lub oprawy zamontowane w witrynach i wnękach. Do tego typu zastosowań wprost idealne są taśmy i diody LED, które są bardzo dekoracyjne, a przy tym – energooszczędne. Decydując się na to rozwiązanie nie popadajmy w przesadę, tak żeby nasza kuchnia zachowała klasę i styl. Zbyt dużo kolorów i wzorów może wprowadzić chaos.
Jeśli w naszej kuchni znajduje się stół (albo jest ona połączona z salonem i stół pełni rolę łącznika miedzy tymi pomieszczeniami), pomyślmy też o odpowiednim oświetleniu stołu. Lampa nad stołem – jedna lub kilka – to pomysł bardzo dekoracyjny i praktyczny zarazem.

 

Planując oświetlenie kuchni pamiętajmy o tym, żeby zastosować kilka obwodów elektrycznych. Dzięki temu będziemy mieć swobodę sterowania światłem i wykorzystywać tylko to oświetlenie, które jest potrzebne w danej chwili.

Dowiedz się też: Na co zwrócić uwagę, planując oświetlenie łazienki

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Candellux Lighting

Polecamy Ci również

Zobacz także