Oszczędne chłodzenie z czujnikiem w klamce okiennej

Oszczędne chłodzenie z czujnikiem w klamce okiennej

Klimatyzacja jest niezastąpiona w upalne dni, potrafi skutecznie schłodzić pomieszczenia i utrzymać komfortową temperaturę przez długi czas. Aby praca klimatyzatora była skuteczna, wydajna i nie generowała nadmiernych kosztów, warto pomyśleć o specjalnych urządzeniach, które poprawią efektywność i znacznie przedłużą jej żywotność.

AURATON H-1 RTHKiedyś klimatyzacja była symbolem luksusu, dziś jest podstawowym wyposażeniem biur, a nawet mieszkań. O ile ceny urządzeń są coraz niższe, to koszty energii elektrycznej stale rosną. Istnieją jednak sposoby i urządzenia, które pozwalają je skutecznie redukować. - Podstawową zasadą racjonalnego wykorzystania systemów chłodzących i zmniejszenia zużycia prądu jest zastosowanie odpowiedniego sterownika i zaprogramowanie go we właściwy sposób. Można np. uwzględnić godziny, w których pomieszczenia są puste i na ten czas całkowicie wyłączyć klimatyzację lub zmniejszyć moc chłodzenia - radzi Agnieszka Fabiś, specjalistka ds. klimatyzacji w firmie LARS. Jednak same regulatory nie wystarczą. Warto więc zainwestować w dodatkowe czujniki, które poprawią skuteczność i wydajność całego systemu klimatyzacyjnego.

Świadoma eksploatacja

Choć wydaje się to pozornie nieistotne, ale nawet przez lekko uchylone okno dostaje sie gorące powietrze, które podnosi temperaturę w pomieszczeniu. - Wietrzenie pomieszczeń jest bardzo ważne, ale nie powinniśmy tego robić wtedy, gdy pracuje klimatyzator. Wraz ze wzrostem temperatury, urządzenie zmuszone jest do bardziej wytężonej pracy, pobiera więcej prądu, a tym samym staje się mniej oszczędne i wydajne - tłumaczy Agnieszka Fabiś. - Aby uniknąć podobnych sytuacji, można zastosować specjalny czujnik położenia montowany w oknie, który poinformuje urządzenie o otwarciu okna i wymusi jego wyłączenie, jak np. AURATON H-1 firmy LARS w postaci klamki - dodaje.

Bezprzewodowo i oszczędnie

- AURATON H-1 wizualnie nie różni się niczym od zwykłych klamek montowanych w każdym normalnym oknie. Gdy jednak przyjrzymy się bliżej funkcjom, zauważymy, że nie jest to tylko zwyczajna klamka okienna - zapewnia Agnieszka Fabiś. Podstawową zaletą klamki AURATON H-1 jest wbudowany sensor, który bezprzewodowo komunikuje się ze sterownikiem (modułem wykonawczym zainstalowanym bezpośrednio przy urządzeniu chłodzącym i/lub grzewczym).

- Urządzenie wysyła komunikaty na częstotliwości 868 MHz i dzięki temu nie interferuje ze sprzętami domowymi. Czas nadawania szyfrowanych informacji jest wyjątkowo krótki, co dodatkowo poprawia jego energooszczędność - mówi Agnieszka Fabiś. Wbudowana litowa bateria zapewnia 20 lat ciągłej pracy! Klamka AURATON H-1 to urządzenie bezprzewodowe, dlatego też jej montaż jest niezwykle łatwy i możliwy nawet w starszych oknach. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności kładzenia specjalnych przewodów. Ogranicza to czas i nakłady pracy przeznaczane na instalację. Nie trzeba też niszczyć ścian, aby ukryć w nich kable.

Oceń artykuł
4,13 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także