Ozdoby okienne - maskotki

0
Ozdoby okienne - maskotki

maskotka na oknoTradycyjne zasłony czy firanki to już przeżytek. Ich miejsce coraz częściej zajmują żaluzje, rolety lub miniroletki. Stosując jedno z tych rozwiązań, zyskujemy wolną przestrzeń parapetu i otoczenia okna. Aż żal byłoby tej powierzchni nie zagospodarować!

Ilona Sajdak, właścicielka pracowni rękodzieła artystycznego z Bukowna proponuje na przykład niebanalne maskotki do okna. - Wykonuje się je ręcznie z materiałów pochodzących z odzysku. Dlatego powstają tylko pojedyncze sztuki ozdób - tłumaczy pani Ilona. Szyte przez nią projekty powstają z bawełny, lnu albo naturalnej wełny. Są to np. koty (wypełnienie z silikonu) do zawieszenia na klamce okna, kaczuszki na okno, zające lub aniołki. Albo kot, którego rozciągnięty ogon doskonale uszczelni zimą okno w pokoju.

- Jeśli wybierzemy maskotki w mocnych kolorach albo z wyrazistym deseniem - ich tło, czyli rolety lub panele tkaninowe powinny być jak najbardziej neutralne. Wtedy całość będzie wyglądać harmonijnie. Gdy wybieramy ozdoby w kolorach pastelowych, tkaniny tła mogą stanowić mocniejszy akcent - podpowiada Ilona Sajdak.

Do gadżetów, które idealnie sprawdzą się na parapecie okiennym, należą również rzeźby, a także niebanalne osłonki na doniczki. Halina Cabała z Dąbrowy Górniczej robi takie cuda ze... ściętej i wysuszonej trawy. Z trawy, owoców, warzyw, fragmentów kory i gałązek drzew powstają także kurki i krasnale. Wykonana z trawy papuga to świetny element dekoracyjny nad oknem. I doskonały pomysł na zachowanie wspomnień z mijającego lata. Rzeźby są odpowiednio zaimpregnowane, nie szkodzi im światło słoneczne.

ozdoby okna

Swój renesans w oknie (zwłaszcza kuchennym) przeżywają ostatnio koronki i frywolitki. Wykonuje się z nich różne rodzaje zazdrostek. Barbara Wardawa specjalizująca się w technice frywolitki (rodzaj koronki artystycznej wykonywanej z cienkiej nici - bawełnianej, jedwabnej, poliestrowej) tylko w ostatnim czasie dwukrotnie została nagrodzona za swoje prace na przeglądach folklorystycznych w Żarkach i w Będzinie.

Ciekawym gadżetem, który odmieni okienny parapet, mogą też być filiżanki z koronek (aby zachowały ładny kształt, materiał jest krochmalony). Tego rodzaju koronkowe zestawy (wraz ze spodkami i łyżeczkami) to specjalność pań działających w Kole Gospodyń Wiejskich w Sławkowie. Panie proponują też kwiaty wykonane z kolorowych bibułek lub tkaniny i mydełek (te ostatnie dodatkowo ładnie pachną).

Oceń artykuł
3,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Zielińska (Dziennik Zachodni. Modne Wnętrza)

Polecamy Ci również

Zobacz także