Ozdoby świąteczne - wyrafinowane lub zgrzebne

Ozdoby świąteczne - wyrafinowane lub zgrzebne

Święta Wielkanocne to pochwała wiosny. Dlatego w naszych wnętrzach powinny znaleźć się gałązki wierzby, żółte kwiaty cięte, oraz kurczaczki, pisanki i zajączki. W aranżacji wnętrz dominują dwa trendy - finezyjny i surowo-zgrzebny.

Figurka kurczaczka wśród pisanek to trend tegorocznego wystroju wielkanocnego.- Świąteczny dom powinien być przystrojony. Możemy ozdobić okno, wieszając w nim maleńkie figurki kurczaczków, baranków, zajączków. Ładnie zaprezentują się też przywieszki z kwiatuszkami lub motylkami. Koszt zakupu takich ozdób to średnio wydatek kilku złotych za sztukę, a efekt, który osiągniemy na pewno będzie ciekawy. W domu nie może zabraknąć świeżych kwiatów - podkreśla florystka Katarzyna Jakubowska z Dąbrowy Górniczej.

Możemy kupić kwitnące maleńkie, żółte żonkile, tulipany lub hiacynty. Gdy przekwitną, cebulki możemy przechować w suchym, chłodnym pomieszczeniu do następnych świąt, lub posadzić w ogródku. Dom udekorują nam też barwne prymule, czyli pierwiosnki. Bardzo ważne są świeże kwiaty cięte, żonkile, tulipany. Świeże kwiaty najładniej będą wyglądać zestawione w bukiecie z gałązkami wierzby - na przykład mandżurskiej, lub tradycyjnej polskiej ozdobionej baziami. Jeśli skomponujemy bukiet ozdobiony dodatkowo gałązkami jagodziny w kolorach zielonym lub żółtym oraz rafią - efekt naprawdę będzie bardzo ładny. Osobno możemy też na gałązkach wierzby powiesić maleńkie pisanki tworząc "pisankową choinkę". Fantazyjnie poskręcane gałązki wierzby mandżurskiej możemy później zasuszyć, wtedy pozostaną brązowe, lub wstawić do wody, by puściły zielone listki. Bardzo ładnie wyglądać będą także gałązki draceny (szczęśliwy bambus), umieszczone w barwnej ziemi żelowej.

- W tym roku projektanci proponują dwa główne trendy aranżacji świątecznych wnętrz. Pierwszy stawia na wielość kolorów. Tu dominują w ozdobach zielenie i fiolety. Wszystko nawiązuje do budzącej się do życia zieleni. Dlatego ozdabiamy zestawy gałązkami bukszpanu, witkami wierzby. Drugi z trendów wybiera surowość, siermiężność, naturalną glinę, dodatki słomy - tłumaczy Iwona Konieczna, właścicielka warszawskiej Galerii "Esy-floresy", wystawca niedawnych Targów Budownictwa Mieszkaniowego, Modernizacji i Wykończenia Wnętrz "Targbud" 2011 w Katowicach.

W Polsce specjalnego wystroju wymaga również świąteczny stół. Możemy go ozdobić piórkami nanizanymi na drucik i zielonymi gałązkami. Najważniejsze są tu pisanki. I tu także projektanci wnętrz i floryści przychodzą nam z pomocą.

- Możemy albo na każdym z talerzyków przygotować serwetkę zwijając ją w stożeki ozdabiając postaciami kurczaczków lub zajączków, albo każde jajko przykryć ażurowym domkiem - dodaje Katarzyna Jakubowska.

Domki - osłonki z tkaniny nie tylko są bardzo estetyczne, ale też sprawiają, że podane na gorąco jajko nie stygnie zbyt szybko.

Pisanki... z porcelany

Artyści udekorowali porcelanowe pisanki w najprzeróżniejsze wzory i obrazy, od typowo świątecznie pstrokatych, po luźniej z Wielkanocą związane formy, o nowoczesnej, minimalistycznej kresce oraz zimnych, jasnych barwach, pasujących do wnętrz, w których przeważają przedmioty wykonane z matowych metali i plastiku.

Oceń artykuł
4,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Zielińska (Dziennik Bałtycki)

Polecamy Ci również

Zobacz także