Paged Meble odświeża krzesła projektu Mariana Sigmunda

Paged Meble odświeża krzesła projektu Mariana Sigmunda

Paged Meble to polska firma znana z produkcji mebli z zastosowaniem tradycyjnej metody ręcznego gięcia drewna. W czasie ponad 130-letniej historii marki w fabryce w Jasienicy wykonywano projekty wybitnych twórców polskiego i światowego designu, jak Michaela Thoneta, Otto Wagnera czy Mariana Sigmunda. Obecnie Paged Meble postanowiło przywrócić świetność kilku krzesłom i wprowadza na rynek odświeżone ikony designu.

Paged Meble odświeża krzesła projektu Mariana Sigmunda.Produkowane niegdyś na dużą skalę projekty, wraz ze zmianą trendów zostały wycofane z oferty firmy. Zdjęcia i szkice niesamowitych krzeseł znajdowały się w archiwach firmy kilkadziesiąt lat. Dzięki pracy zespołu młodych projektantów Paged Meble pod kierownictwem Jadwigi Husarskiej-Chmielarz, teraz mają szansę powrócić. Jednym z przywracanych wzorów jest krzesło kryjące się pod nazwą Sig1 A587. Panujący obecnie trend powrotu do stylistyki lat 50. i 60. pozwala przypuszczać, że Sig1 A587 zostanie doceniony nie tylko przez koneserów i specjalistów z branży, ale także przez klientów.

"Na podstawie zdjęć z archiwum wykonano trzy prototypy krzesła inspirowanego projektem Mariana Sigmunda, które zostały zademonstrowane na targach
w Mediolanie. Wzbudziły tak szerokie zainteresowanie, iż postanowiliśmy je wdrożyć do produkcji. Jesteśmy niezwykle dumni ze swojej bogatej historii i chcemy z niej korzystać, zwłaszcza, że projekty cieszą się uznaniem nie tylko w Polsce, ale i za granicą" - powiedziała Julitta Maciejewska-Walczak, Dyrektor Marketingu Paged Meble.

Model Sig1 A587 został zaprojektowany w 1957 roku a wdrożony rok później. Twórca połączył thonetowską technologię ręcznego gięcia drewna z bardzo wówczas modnymi, ukośnie nachylonymi nogami. Mebel o tradycyjnej konstrukcji był wykonany z giętego drewna bukowego i profilowanej sklejki. W ofercie firmy wyróżniał się nietypowym oparciem zamocowanym na dwóch (lub trzech - w zależności od wersji) listwach, które sprężynowały, co zwiększało komfort siedzenia.

Paged Meble odświeża krzesła projektu Mariana Sigmunda.Po około 50 latach wznawiana jest produkcja wzoru i Sig1 A587 zostanie wytworzone w limitowanej serii, z wykorzystaniem współczesnej technologii, lecz nadal ręcznie wykańczane. Wyrób oferowany będzie - jak przed laty - w tradycyjnym jednobarwnym lub dwukolorowym wykończeniu. W porównaniu z oryginalnym projektem Mariana Sigmunda wznowiony wzór został lekko zmodyfikowany. Funkcja i forma odpowiadają dokumentacji, jednakże siedzisko okazało się za wąskie dla współczesnych użytkowników, stąd musiało zostać nieco poszerzone.

Krzesło Sig1 A587 otrzymało w 2011 roku wyróżnienie Must Have Festiwalu Designu w Łodzi i zwiedziło z wystawą całą Europę. Zostało także dostrzeżone przez osoby kwalifikujące produkty do Germany Design Award i było nominowane do udziału w tym prestiżowym konkursie.

Marian Sigmund (1902-1993) był uznanym i szanowanym projektantem mebli i pedagogiem w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, ale zajmował się również architekturą wnętrz, scenografią i malarstwem. Od 1957 roku związany z Fabryką Mebli Giętych w Jasienicy pod Bielskiem-Białą (dzisiejszą Paged Meble S.A.). Na jego styl duży wpływ miał udział w Spółdzielni Artystów "Ład", której członkowie w swoich projektach dążyli do "doskonałości formy, surowca i wykonania", ale przy zachowaniu dużej swobody interpretacji tych założeń i zasady indywidualnego rozwoju twórczości poszczególnych projektantów. Krzesła i fotele tworzone przez Sigmunda trafiały głównie na rynki zagraniczne. W życiorysie z 1983 roku projektant wspomniał, że dla fabryki w Jasienicy wykonał około 40 wzorów.

Krzesło Sig1 A587 dostępne jest na zamówienie na www.designcollection.pl

Oceń artykuł
4,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: Paged Meble

Polecamy Ci również

Zobacz także