Panel czy kolumna prysznicowa?

1
Panel czy kolumna prysznicowa?

Stając przed regałem z ekspozycją paneli i kolumn prysznicowych niejedna osoba ma dylemat co wybrać i czym się kierować przy wyborze. Jaki typ natrysku będzie lepszy do kabiny, a jaki nad wannę?

kolumna prysznicowaJaki materiał wykonania jest najtrwalszy i czy łatwo będzie go ochronić przed osadzaniem kamienia? Poniżej garść porad, które pomogą dobrać optymalne rozwiązanie i odpowiednio pielęgnować natrysk, tak by starczył na lata.

W zależności od gabarytów łazienki i preferencji aranżacyjnych mamy wybór między panelem, kolumną i zestawem natryskowym. Najtańszą opcją jest zestaw natryskowy, sprzedawany w komplecie z baterią wannową albo jeśli nie występuje w ofercie łączonej - jako osobny zestaw z drążkiem mocowanym do ściany. To rozwiązanie rzadko jednak wygląda elegancko, zwłaszcza na tle przemyślanej aranżacji łazienki. Do pomieszczeń przemyślanych i urządzonych pod wysoki standard o wiele lepszym rozwiązaniem będą panele lub kolumny prysznicowe.

Dla kogo panel? Dla kogo kolumna?

Panele prysznicowe od kolumn różnią się jedną zasadniczą cechą - jedne mają dysze do hydromasażu, drugie natomiast nie. Panel prysznicowy poprzez opcję masażu wodą powinien być montowany w kabinach prysznicowych. - Ze względu na poziome strumienie wody z dysz panel z hydromasażem nie jest polecany do odsłoniętych wanien. W przypadku kolumn prysznicowych mamy do czynienia z deszczownicą i słuchawką, dlatego będą one o wiele lepszym rozwiązaniem nad wannę - mówi Dorota Kucharska, product manager grupy paneli i kolumn natryskowych w Kuchinox. Kolumny prysznicowe ze względu na brak opcji hydromasażu są też tańsze.

kabina z kolumną prysznicowąPolecane materiały

Panele i kolumny prysznicowe są wytwarzane z różnych materiałów. Na rynku spotkać się można z produktami wykonanymi z PCV, aluminium, stali, szkła hartowanego i mosiądzu. Niekoronowanym królem wśród materiałów jest mosiądz, jednak jest on zarazem najdroższy. - Kolumny czy panele prysznicowe z mosiądzu polecamy zwykle zamożnym klientom, bo za doskonałym materiałem wykonania idzie wyższa cena produktu. Tym zaś, którzy stawiają na jakość, a jednocześnie przystępną cenę polecamy natryski ze stali lub aluminium. Szczególną popularnością cieszą się zwłaszcza panele i kolumny aluminiowe, które dają klientom te same zalety funkcjonalne, co mosiądz, czyli trwałość i dobrą jakość, ale jednocześnie są tańsze i lżejsze - mówi ekspertka. - Nie polecałabym kupna natrysku z akrylu. Materiał ten ma wysoką tendencję do żółknięcia i jest trudny w utrzymaniu czystości. Natomiast w przypadku planowania zakupu panela ze szkła hartowanego trzeba mieć świadomość, że wymaga on szczególnej ostrożności podczas transportu, montażu i użytkowania. Ze względu na kruchą materię szkła jest bowiem narażony na uszkodzenia mechaniczne - dodaje Dorota Kucharska.

panel prysznicowyJak pielęgnować?

Choć większość paneli i kolumn jest wyposażona w systemy "antykamień" nie zwalnia to użytkownika z dbania o natrysk. Dysze do hydromasażu, deszczownicę i słuchawkę prysznicową należy pielęgnować dedykowanym preparatem odkamieniającym przynajmniej raz na dwa tygodnie. W przypadku korpusu natrysku - raz w tygodniu warto go umyć mieszanką wody z octem, co zmyje z niego zacieki, drobny osad wapienny czy plamy z mydła - radzi ekspertka Kuchinox.

Niezależnie od preferencji estetycznych, cenowych czy kolorystycznych każdy znajdzie coś dla siebie. Wybór paneli i kolumn jest ogromny i nie stanowi już problemu znalezienie natrysku w kolorze czerni, bieli, czerwieni czy nawet w fantazyjne wzory. Wyobraźnię ograniczają w zasadzie tylko ceny.

Oceń artykuł
3,71 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: Kuchinox

Polecamy Ci również

Zobacz także