Panele laminowane czy parkiet?

Panele laminowane czy parkiet?

Lepiej wybrać drewniany parkiet czy laminowane panele? Zanim podejmiemy decyzję, warto od podstaw prześledzić ich atuty i ograniczenia.

Najszlachetniejsze podłogi to te wykonane z drewna. Ich wielką zaletą jest naturalna uroda, która sprawia, że pasują zarówno do stylowych, jak i nowoczesnych wnętrz. Doskonale wygłuszają pomieszczenie. Nie uczulają. Drewno można poddawać wielokrotnej konserwacji. Zwolennicy podłóg z litego drewna mogą wybierać między mozaiką, parkietem a deskami. Inną propozycją są drewniane podłogi wielowarstwowe.

podłoga w salonie

Mozaika

Modnym i nowoczesnym rozwiązaniem polecanym do małych pomieszczeń (bo optycznie powiększa) jest posadzka z małych deseczek, czyli lamelek. Te użyte do mozaiki mają grubość 8 mm. Niewielkie elementy o różnych wzorach są naklejane na siatkę lub papier. Uzyskamy dzięki nim dekoracyjne kompozycje, np. motywy kwadratów lub rombów.

Parkiet

Ten rodzaj podłogi z tradycyjnych klepek o grubości od 10 do 22 mm można układać na wiele różnych sposobów, tworząc indywidualne wzory, np. z wielokolorowych gatunków drewna. Ułożenie lameli wymaga pomocy doświadczonego fachowca. Parkiet jest stosunkowo drogi, ale elegancki i trwały. Bardzo modną wersją idealną w awangardowo urządzonych wnętrzach jest parkiet przemysłowy (często tańszy od tradycyjnego), składający się z drobnych deszczułek, które tworzą misterny geometryczny wzór.

jesion na podłodze

Deski

Parkiet możemy zastąpić podłogą z dużych desek, która podkreśli naturalny urok rustykalnych wnętrz. Drewniane elementy mają grubość 21–30 mm oraz wyprofilowane na krawędziach pióra i wpusty lub wręgi (zakładki), dzięki temu można je szczelnie układać.

Idealne proporcje

Rodzaj wzoru powinien być dopasowany do rozmiarów i proporcji pomieszczenia. Podłoga z dużych elementów optycznie pomniejszy wnętrze, z kolei drobne listewki sprawią, że wyda się ono większe. Jeśli deski będą ułożone dłuższym bokiem prostopadle do okien, łączenia staną się mniej widoczne.

Dobrze ułożone

Drewno na podłogę musi mieć właściwą wilgotność (10–13 proc.), inaczej będzie zmieniało swą objętość. Znaczy to, że deski mogą się skurczyć lub wzajemnie wypychać. Dlatego dobrze je przez jakiś czas przechowywać w pomieszczeniu, w którym ma być położona podłoga. Powietrze i podłoże w trakcie kładzenia drewnianej posadzki powinny mieć optymalną wilgotność (odpowiednio: 45–60 proc. i 2–2,5 proc.).

Zabezpieczenie powierzchni

Podłoga z litego drewna, bez ochronnej powłoki będzie narażona na zabrudzenia i zniszczenia. Dobrze więc pokryć deski warstwą lakieru, wosku lub oleju.

jesion pokryty olejem naturalnym

Lakiery

Tworzą mocną i twardą osłonę. Skuteczne muszą być elastyczne, by pod wpływem uderzenia się uginały, a nie odpryskiwały. Do wyboru są preparaty matowe lub nadające połysk. Podłogę lakierowaną najlepiej pielęgnować na sucho: zamiatając ją, odkurzając i tylko czasem przecierając wilgotną ściereczką. Nie należy myć jej wodą. Zabrudzenia wymagają usuwania specjalnymi produktami do pielęgnacji drewna. Nie powinny być jednak na bazie parafiny lub silikonu, gdyż te substancje mogą wnikać w strukturę podłogi, utrudniając jej renowację.

Oleje i woski

Zapewniają bardziej naturalny wygląd podłogi, która pachnie drewnem i jest matowa. Te impregnaty zachowują jej strukturę, wyraźnie widoczny i wyczuwalny w dotyku rysunek słojów. Mają jeszcze jedną zaletę. Zabezpieczone nimi drewno można odnowić tylko w jednym – uszkodzonym – miejscu, unikając renowacji całej podłogi. Olej wnika w głąb drewnianej posadzki i ją impregnuje. Dzięki temu olejowany parkiet sprawdza się w pomieszczeniach, w których jest mocno eksploatowany, np. w przedpokoju. Zabieg olejowania wystarczy odnawiać raz na pół roku. Taką podłogę trzeba czyścić preparatami polecanymi przez producentów wosków i olejów.

Panele drewniane

To inaczej podłoga wielowarstwowa. Z wierzchu wykonana ze szlachetnych gatunków, pod spodem ma warstwę z tańszego drewna. Jej łatwy montaż sprawia, że jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą uniknąć kłopotu z układaniem drewnianego parkietu.
Panele są zabezpieczone powłoką z wysokiej jakości lakieru, dlatego taka posadzka po ułożeniu od razu nadaje się do użytku, nie trzeba jej szlifować ani lakierować.

Popularność paneli wynika z ich oczywistych zalet: są trwałe, odporne na działanie światła oraz na ścieranie i plamy. Łatwo je wyczyścić i pielęgnować. Kolejny atut to prosty montaż – można je ułożyć bez pomocy fachowca. Tego typu podłogi są także znacznie tańsze od drewnianych, a często łudząco do nich podobne. Wzory wielu kolekcji są inspirowane rysunkiem usłojenia i kolorystyką naturalnych desek oraz wyrazistą fakturą drewna. Mają jednak także wady. Podłoga z laminatu jest akustyczna, co może drażnić w trakcie chodzenia.
Nie nadaje się do pomieszczeń narażonych na wilgoć, np. do łazienki, ponieważ będzie się wypaczać.

Naturalne wzory

Nowoczesne panele w niczym nie przypominają swoich poprzedników. Nie ma dziś mowy o schematycznym, powtarzalnym rysunku usłojenia i niewielkiej palecie odcieni, które powodowały, że ułożona z nich podłoga wyglądała sztucznie i nieciekawie. Współcześnie projektowane dekory wiernie naśladują szereg szlachetnych gatunków drewna, także tych egzotycznych. Nie tylko ich oryginalną kolorystykę, ale także rodzaj usłojenia i powierzchnię wyczuwalną w dotyku. Pierwsze panele miały postać klepek parkietowych dwu lub trzyrzędowych, teraz powtarzają rozmiary desek drewnianej podłogi albo wzór mozaiki.

Nowa jakość

To nie wszystkie zalety nowych paneli. Udoskonalono także ich odporność na uderzenia i ścieranie. Są bardzo ekonomiczne. W przeciwieństwie do podłóg drewnianych nie wymagają wykończenia warstwy wierzchniej ani cyklinowania. Powierzchnię paneli laminowanych chroni przed wszelkiego typu uszkodzeniami przezroczyste tworzywo sztuczne, tzw. overlay. Dzięki niemu są one odporne na uderzenia i zaplamienia, sprawdzają się więc w domach, w których są dzieci, psy i koty. Podłogę z paneli czyści się wilgotną szmatką, a od czasu do czasu także preparatami nabłyszczającymi.

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Anna Kolczyńska

Źródło: polskatimes.pl

Zdjęcia: Barlinek

Polecamy Ci również

Zobacz także