Parapet kamienny

Parapet kamienny

Parapet jest istotnym elementem wizerunku okna. Wykonany z kamieni podkreśla jego urodę i nadaje mu bardziej elegancki wyraz. Trzeba jednak wiedzieć jak go zamontować i prawidłowo dbać o wygląd, by cieszył przez lata.

kwiaty na parapecieZarówno w nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych w wystroju wnętrzach, parapet pełni funkcję praktyczną i ozdobną. Z tego względu powinien być wykonany z estetycznych i solidnych materiałów. Parapety wykonane z płyt np. RR Granity, ze względu na swoją urodę i trwałość wymagają, podobnie jak drogocenne kamienie, właściwej oprawy, to znaczy odpowiedniego montażu i konserwacji.

- Montaż marmurowych, granitowych czy też trawertynowych płyt zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu wymaga wprawy i użycia profesjonalnych materiałów budowlanych. Należy pamiętać, że kamienne parapety są cięższe od standardowych, wykonanych z plastiku lub metalu. Obciążone dodatkowo przez stojące na nich doniczki i rozmaite drobiazgi, muszą mieć dobrze wyważoną konstrukcję. Solidne osadzenie płyt da nam pewność, że nic się nie stanie w czasie użytkowania ich powierzchni. Ze względów praktycznych warto tę kwestię powierzyć fachowcom. Współpracując ze sprawdzonymi ekipami budowlanymi, proponujemy do montażu specjalny klej elastyczny do płytek. W zależności od surowca można dobrać utrzymany w tonacji kolorystycznej odcień zarówno kleju, silikonu, jak i akrylu. Ich niewątpliwą zaletą są też wygodne opakowania z dozownikami, umożliwiające precyzyjną aplikację - wskazuje Patrycja Satała z RR Granity.

Kamienne parapety, choć są jednym z najtrwalszych surowców, jak każdy element aranżacji domu wymagają odpowiedniej pielęgnacji, która pozwoli podkreślić ich naturalną urodę. Zarówno w przypadku marmuru, granitu czy trawertynu rozpoczyna się ona już na etapie obróbki materiału.

- Surowiec już w chwili cięcia płyty musi zostać dokładnie oczyszczony i zaimpregnowany. Kiedy ekipa montażowa przyjeżdża do klienta materiał zostaje ponownie odświeżony i zaimpregnowany odpowiednimi środkami ochronnymi dla kamieni. Dalsza pielęgnacja kamiennych płyt staje się dzięki temu prosta i łatwa. Odpowiednio przygotowaną powierzchnię wystarczy w razie potrzeby przetrzeć wilgotną ściereczką bez używania detergentów - dodaje Patrycja Satała.

Dla podtrzymania efektu świeżości nakładanie impregnatu należy regularnie ponawiać. Częstotliwość uwarunkowana jest jednak kilkoma czynnikami. Niezwykle istotny jest rodzaj powierzchni, typ surowca oraz umiejscowienie w przestrzeni domu. Delikatniejsze materiały takie jak, marmur i trawertyn lepiej sprawdzają się we wnętrzach. W zależności od intensywności czyszczenia powinny być zabezpieczane odpowiednimi środkami co 3-6 miesięcy. Parapety zewnętrzne, z uwagi na bezpośrednie narażenie na działanie warunków atmosferycznych, wymagają już częstszej pielęgnacji. Dwa razy do roku warto pokryć je ochronną warstwą impregnatu.

Oceń artykuł
3,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Wozińska (Głos Wielkopolski)

Polecamy Ci również

Zobacz także