Parowanie okien - przyczyny

0
Parowanie okien - przyczyny
Dobra wentylacja pomieszczeń zapobiegnie parowaniu okien

Zaparowane okna to dość częsty problem w naszych domach. Do niepożądanego zjawiska dochodzi najczęściej w kuchni, w czasie gotowania posiłków lub trwającego dłużej zmywania naczyń. Zastanawiamy się wówczas, czy jest to spowodowane wadliwością okien, czy też brakiem odpowiedniego sytemu wentylacji.

Wadliwość samych okien jest zdecydowanie rzadszą przyczyną wykraplania się na nich pary wodnej. Częściej jest to spowodowane nieprawidłowym montażem stolarki okiennej lub niepoprawnie działającą wentylacją. Dlatego też koniecznie sprawdźmy, czy nadmiar wilgoci jest prawidłowo odprowadzany z naszych pomieszczeń oraz, czy w czasie montażu okien wykonano dokładną izolację wokół ościeży. Powinniśmy także zdawać sobie sprawę, że w niektórych przypadkach odrobina wykroplonej pary wodnej na szybach jest zjawiskiem normalnym. Pakiet szybowy, nawet ten mający najlepsze parametry, nigdy nie jest bowiem w stanie dorównać pod względem izolacyjności cieplnej, dobrze ocieplonym ścianom budynku. Dodatkowo, szkło w ogóle nie przepuszcza pary wodnej.

Przeczytaj: Nowoczesne okucia okienne ułatwiające wentylację przez okna

Jak zapobiec parowaniu okien?

Aby zapobieć parowaniu okien przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń. Kiedy na dworze jest zimno, a w mieszkaniu grzeją kaloryfery woda na naszych oknach się skrapla dlatego powinniśmy częściej wietrzyć mieszkanie.

Podczas gotowania włączajmy okap kuchenny, pranie (jeżeli mamy taką możliwość) suszmy w suszarniach, po gorącej kąpieli przewietrzmy łazienkę.

Kolejnym sposobem choć bardziej inwazyjnym jest wyposażenie okien w nawiewniki. Pomogą one odprowadzić wilgoć poza pomieszczenie bez konieczności otwierania okien w chłodniejsze dni i poprawią panujący we wnętrzu mikroklimat.

Okna można także wyposażyć w specjalne okucia z funkcją mikrowentylacji. Wówczas tak wyposażone okna mają mniejszy docisk skrzydła do ramy. Rozszczelnienie to uzyskuje się poprzez ustawienie klamki w odpowiednim położeniu.

Dowiedz się więcej o: Rodzajach nawiewników okiennych i ich zastosowaniu

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Jaros

Polecamy Ci również

Zobacz także