Pastelowa sypialnia

Pastelowa sypialnia

Poranki są łatwiejsze do zniesienia, gdy budzimy się w pastelowej, ciepłej sypialni.

Spanie na nowoczesnym wodnym łóżku to nie tylko wygoda. To także zdrowie.W pokoju przeznaczonym do spania decydujące znaczenie ma zapewnienie warunków intymności i dobrego wypoczynku. Bardzo korzystna jest lokalizacja sypialni od strony północnej: światło docierające przez okno jest rozproszone i daje poczucie chłodu. Dobierając oświetlenie sztuczne - warto pamiętać, że w tym pomieszczeniu pierwszoplanową rolę powinno odgrywać oświetlenie dekoracyjne, budujące nastrój wnętrza, zharmonizowane z kolorystyką i podkreślające właściwości materiałów.

Pomieszczenia przeznaczone na sypialnie, zazwyczaj przypadkowo wydzielane z większej przestrzeni, charakteryzuje oszczędność miejsca, jak również nietypowy i niekiedy trudny do zagospodarowania kształt. Dzięki zastosowaniu kolorów przy aranżacji wnętrza i odpowiedniemu rozłożeniu światła w każdym pomieszczeniu możliwa jest optyczna zmiana wyglądu. Oświetlenie górnej strefy pokoju pozornie powiększa wnętrze, wywołując wrażenie wysokości, natomiast lampy kierujące światło w dół dają efekt zaciemnienia i obniżenia wnętrza. Szczególnie korzystna w sypialni jest rezygnacja z oświetlenia centralnego na suficie, na rzecz szeregu ukrytych lamp skupiających światło na ścianach. Takie oświetlenie powoduje optyczne poszerzenie wnętrza.

W wydłużonym, ciasnym pomieszczeniu skierowanie światła na krótsze ściany równoważy różnice w proporcjach.

Bardzo atrakcyjne wizualnie jest oświetlenie wnętrza głównie za pomocą naściennych kinkietów. Pamietajmy jednak, że w ten sposób uzyskujemy efekt zmniejszenia wnętrza, co w niektórych przypadkach może być niekorzystne.

Taka sypialnia ożywi każdego śpiochaW pokojach, przeznaczonych na sypialnie istotną rolę odgrywa tzw. oświetlenie pośrednie, czyli pochodzące z odbicia strumienia światła od płaszczyzn ścian, sufitu, a także innych elementów wnętrza. Zasłonięte źródło światła ogranicza zbytnią jaskrawość, łagodnie wydobywając formy i przedmioty, stanowiące scenerię pokoju.

W sypialni należy łączyć różne rodzaje światła, wykorzystując świetlówki w ciepłobiałej barwie, kolorowe żarówki, a także źródła halogenowe. Te ostatnie należy stosować głównie w oświetleniu punktowym - oświetlają miejsca pracy lub najbardziej wykorzystywane. Należy unikać dużych kontrastów jaskrawości, wprowadzać łagodne, wpływające relaksująco przejścia światłocienia.

Jeśli czytasz w łóżku na ścianie nad łóżkiem należy umiejscowić źródło światła, umożliwiające czytanie w pozycji półleżącej. Punkt świetlny powinien znajdować się na wysokości około 75 cm. Podobną wysokość należy zachować przy stosowaniu ukrytych, wbudowanych w konstrukcję np. z suchego tynku, świetlówek liniowych, umożliwiające czytanie.

Energetyczne kolory

Zdrowy sen to klucz do energii i dobrego humoru. Aby poranki witać z entuzjazmem niezbędne jest stworzenie odpowiedniego otoczenia. Wygodny materac, przyjazny półmrok i kojące lub energetyzujące kolory. Ich dobór zależy od naszego usposobienia. Jeżeli lubimy wstawać rano - wybierzmy kolory, które dodadzą nam energii o świcie. Jeśli preferujemy "powolne poranki" lepiej zdecydować się na delikatniejsze barwy w pastelowych odcieniach.

Przesłony

Niepowtarzalną architekturę wnętrza sypialni można wykreować wprowadzając przesłony, kryjące szereg żarówek lub świetlówki liniowe. Podświetlona od tyłu konstrukcja przyścienna, będzie stanowić doskonałe tło dla łoża, komody lub toaletki.

Dzięki zastosowaniu oświetlenia pośredniego, zyskuje na znaczeniu również podwieszony sufit, którego wyeksponowane dzięki podświetleniu kształty, tworzą niepowtarzalny klimat wnętrza.

Oceń artykuł
3,43 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Irena Grek

Opracowanie: MK

Polecamy Ci również

Zobacz także