Patricia Urquiola i Patrizia Moroso w Poznaniu z okazji...

Patricia Urquiola i Patrizia Moroso w Poznaniu z okazji...

Przez trzy dni 24-25-26 listopada trwać będzie w Poznaniu święto designu - "Designing the future" ("Projektowanie przyszłości") z okazji otwarcia Concordia Design - pierwszego w Polsce centrum designu i kreatywności dla biznesu oraz rozpoczęcia działalności School of Form - nowoczesnej uczelni projektowania.

Warsztaty dla dzieci organizowane przez firmę Meble VOXW programie m.in.: wystawy "The Mothers of Invention" Patricii Urquioli i Patrizii Moroso pod opieką kuratorską Lidewij Edelkoort, "Polish Design" oraz "Comforty - Real Industry", konferencja "Designing the future" oraz otwarte warsztaty designu dla dzieci i dorosłych projektantki Moniki Jakubiak. Udział we wszystkich imprezach jest bezpłatny. Organizatorami wydarzenia "Designing the future" są: Pro Design, School of Form, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Concordia Design to pierwsze w Polsce centrum designu i kreatywności dla biznesu. Mieści się w zabytkowym budynku starej drukarni przy ul. Zwierzynieckiej 3 w Poznaniu. Rewitalizacja rozpoczęła się 1 czerwca 2010r. i trwała dokładnie 76 tygodni. W Concordia Design będzie funkcjonował inkubatorowi młodych firm z branż kreatywnych - CoOffice z nowoczesnym parkiem technologicznym. Concordia będzie pełniła również rolę wielkopolskiego centrum designu z przestrzenią do organizacji wystaw, warsztatów, premier. Z kolei School of Form to prywatna szkoła projektowania z nowatorską koncepcją nauczania polegająca na połączeniu edukacji projektowej z humanistyczną. Powstała we współpracy z Lidewij Edelkoort, wieloletnią szefową Design Academy w Eindhoven,jedną z najlepszych w świecie trend forecasterów (osób kreujących trendy), która została mentorką i dyrektor kreatywną School of Form.

Z okazji otwarcia obu instytucji w Poznaniu czeka nas wyjątkowe wydarzenie - "Designing the future" ("Projektowanie przyszłości"). Honorową patronką wydarzenia jest Lidewij Edelkoort.

"Mothers of Invention" to pierwsza wspólna wystawa Patrizii Moroso i Patricii Urquioli. Kuratorką wystawy jest Lidewij Edelkoort. (Wernisaż wystawy 24.11 o godz.19.00, wystawa otwarta dla zwiedzających od 26.11 do 23.12.2011r.)

"Patricia Urquiola studiowała architekturę, Patrizia Moroso sztukę, a jednak ostatecznie obie wybrały design. Spotykają się w trójwymiarowej przestrzeni, łącząc techniczny proces projektowania z ręcznym wykończeniem, tak charakterystycznym dla ich wszystkich prac. W sferze designu są jak siostry podzielające poetyckie i praktyczne zamiłowanie do zaokrąglonych krawędzi, zredukowanej wysokości, obniżonej wagi. Przenoszą nas w nieznaną przestrzeń, uwodząc bogactwem tekstur, kolorów, haftów i deseni. Pierwsza wspólna wystawa Patricii Urquioli i Patrizii Moroso pt. "Mothers of Invention" zapozna widzów z talentem każdej z nich z osobna, jak również z energią wyzwoloną z połączenia sił obu kobiet (...)

School of Form z radością i dumą włącza Patricię i Patrizię w nowy, poparty wiedzą humanistyczną program studiów projektowych. Odtąd będą one matkami chrzestnymi pracowni Domestic Design, na czele której stanie Agnieszka Jacobson-Cielecka. Wspólnie będą inspirować i szkolić polskich adeptów designu, wspomagając ich rozwój równocześnie w sferach formy, funkcji oraz fantazji, łącząc wrodzony polski talent do rzemiosła z potencjałem lokalnego przemysłu, a w przyszłości także z możliwościami rynku światowego" - Lidewij Edelkoort, kuratorka wystawy.

Wystawa "Polish Design" kuratorka Dorota Koziara (Wernisaż wystawy 24.11 o godz.19.00, wystawa otwarta dla zwiedzających od 26.11 do 4.12.2011r.)

"Polska, stosując najnowsze osiągnięcia technologii i wykazując ogromną wrażliwość na ekologię ma szansę na to, aby w przyszłości być dobrze zaprojektowanym krajem. Wykorzystując potencjał i talent projektantów, jak i otwartość na nowe eksperymenty firm, zyskuje także okazję, by stać się krajem przyjaznym dla jej mieszkańców i odwiedzających. W ramach wystawy "Polish Design" zaprezentowane zostaną meble projektu Tomka Rygalika pochodzące z kolekcji firm Comforty oraz Noti. Z kolekcji Noti zaprezentowane zostaną także projekty Tomka Augustyniaka. Pokazane zostaną efekty współpracy tej firmy z wydziałem projektowania na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Oskar Zięta, który wynalazł własną technologię, pokaże instalację "Fidu Football" oraz produkty sygnowane marką Zieta. Firma Meble Vox przedstawi nowy zestaw mebli "Young Users by Vox" projektu Marty Krupińskiej. Do udziału w wystawie zaprosiliśmy też firmę Shattdecor, która - choć nie jest polskim przedsiębiorstwem - jako producent materiału, przyczynia się do rozwoju designu sponsorując bardzo często dyplomy poznańskich uczelni na wydziałach projektowania" - Dorota Koziara kuratorka wystawy.

Wystawa "Comforty - Real Industry" kurator Tomek Rygalik (Wernisaż wystawy 24.11 o godz.19.00, wystawa otwarta dla zwiedzających od 26.11 do 23.12.2011r.)

"Wystawa "Comforty - Real Industry" pokazuje najnowsze produkty COMFORTY projektowane przez uznane na świecie grono międzynarodowych projektantów. COMFORTY wykorzystuje do swoich produktów niestandardowe materiały takie jak beton czy Corian. Tworzy różnorodną kolekcję, którą cechuje doskonała jakość wykonania i dbałość o detal. Ponadczasowa i uniwersalna estetyka produktów COMFORTY stanowi o ich szczególnej wartości" - Tomek Rygalik kurator wystawy.

Konferencja "Designning the Future"/ "Projektowanie przyszłości" (Concordia Design 25 listopada, godz. 10-16.30).

* Jedyny w Polsce wykład Lidewij Edelkoort i Patrizii Moroso. * Prelegenci: Lidewij Edelkoort "What design can do?", Patrizia Moroso "Design: reality of magic", Claudia Küchen "Dobry design to nie przypadek", Anna Wróblewska "W poszukiwaniu innowacji Meble Vox" case study, Tomek Rygalik "Nasz Design", Oskar Zięta "Materiał - trzeci wymiar innowacji".

Konferencja poświęcona budowaniu strategii firm i innowacji opartej o design, najnowszych trendach oraz nowoczesnych materiałach stosowanych w designie i architekturze. Przedstawione zostaną case study firm najbardziej zaawansowanych pod kątem wdrażania designu w Polsce. Konferencja skierowana jest do: projektantów i pracowników agencji reklamowych, pracowników działów rozwoju i marketingu, producentów i dystrybutorów, menedżerów i technologów, samorządowców, studentów kierunków projektowych, dla wszystkich zainteresowanych designem. Zapisy: www.concordiadesign.pl/projektowanieprzyszlosci.

26 listopada - dzień otwarty w Concordia Design

Tego dnia w godz. 11-18.00 mieszkańcy miasta i wszyscy zainteresowani designem mogą zwiedzać wystawy i uczestniczyć w warsztatach projektowania dla dzieci i rodzin. Działać będzie równolegle kilka pracowni: slow food, brain storming, fashion, print, interior design. W programie: warsztaty "Zrób to sam" - autorka Monika Jakubiak, warsztaty rodzinne Think Thang. Rzeczy Odnowa" - prowadzenie Katarzyna Jankowska, Marta Karalus, warsztaty dla dzieci z Meble Vox "Zostań projektantem w swoim pokoju", warsztaty "Concordia Print". Celem warsztatów jest zaproszenie dla mieszkańców do współtworzenia i oswojenie z projektowaniem. Pod okiem projektantów i specjalistów różnych dziedzin będzie można uszyć wymarzoną torebkę, wydrukować okładkę zeszytu wg własnego projektu, skonstruować stołek czy przygotować zdrowy posiłek. Z kolei podczas warsztatów z firmą Meble Vox dzieci wykonają osobiste dekoracje na meble z wykorzystaniem różnych technik i materiałów np.: tkanin, szablonów, magnesów, farb itp. Więcej informacji o zapisach na konferencję i warsztaty na www.concordiadesign.pl.

Concordia Design

Concordia Design - centrum designu i kreatywności, w którym połączyliśmy usługi stymulujące rozwój biznesu. Concordia Design skupia potencjał przemysłu kreatywnego Wielkopolski m.in. dzięki funkcjonującemu tu inkubatorowi młodych firm z branż kreatywnych - CoOffice, pełni także rolę wielkopolskiego centrum designu, koncentrując się na działalności edukacyjnej, konsultingowej i promocyjnej. Concordia Design jest platformą współpracy ekspertów z różnych dziedzin, w tym wybitnych autorytetów z obszaru design & business innovation z Polski i Europy. Zabytkowy budynek Concordia Design (dawnej drukarni) zlokalizowany w samym centrum Poznania był w remoncie od 1 czerwca ubiegłego roku. Z uwagi na historyczną wartość architektury projekt konsultowany z miejskim konserwatorem zabytków. Bryła budynku nie została zmieniona, dzięki czemu Concordia Design zachowuje swój charakter z przełomu XIX i początku XX wieku. Obecnie postindustrialne wnętrza, dzięki harmonijnej syntezie teraźniejszości i nie mniej ważnej przeszłości, sprzyjają generowaniu niezwykłej energii miejsca. Znajduje się tu m.in. 7 sal konferencyjno-wystawowych, creatvie room, strefa coworking, restauracja Concordia Taste, nowoczesna drukarnia Concordia Print oraz Concordia Kids, czyli stymulujący kreatywność obszar dla dzieci. Podmiotem zarządzającym Concordia Design jest Pro Design Sp. z o.o.

Projekty zrealizowane przed otwarciem Concordia Design

Przez ostatnie dwa lata budynek starej drukarni stał się już ważnym miejscem spotkań designu i sztuki w Poznaniu. Tutaj zrealizowane zostały dwie edycje wspólnego projektu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego i Pro Design - warsztaty dla projektantów "Nowy Folk Design" z udziałem artystów i rzemieślników ludowych oraz konkurs na gadżet inspirowany folkiem "Pamiątka z Polski" pod honorowym patronatem Li Edelkoort. Projekt warsztatów "Nowy Folk Design" otrzymał nagrodę w konkursie "Liderzy Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji 2009 w Polsce" wygrywając w kategorii Gospodarka i Biznes. Odbywały się tu także wystawy dyplomów studentów ASP, liczne wydarzenia artystyczne - wystawy sztuki współczesnej w ramach Mediations Biennale, warsztaty muzyczne i koncerty w ramach projektu Korzenie Rytmu, wystawy fotografii, spektakle teatralne podczas Festiwalu Teatralnego Malta i inne.

Oceń artykuł
4,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Meble VOX

Polecamy Ci również

Zobacz także