Piękne wnętrze dopracowane w szczegółach

Piękne wnętrze dopracowane w szczegółach

Obecnie projektanci dążą do stworzenia takich przestrzeni, w których mieszkańcy będą czuć się przede wszystkim dobrze i komfortowo. Niepowtarzalny charakter wnętrza otrzymuje się poprzez indywidualne skojarzenie kolorów, odpowiedniej gry świateł, faktur i detali.

minimalizm z domieszką intensywnego koloru fuksji

Minimalizm

Do niedawna wszechobecny w projektowaniu wnętrz - jest coraz częściej wzbogacany zdecydowanymi kolorami. Prostota form, brak ozdób i monochromatyczne barwy sprawiają, że takie wnętrza są chłodne i raczej mało przytulne. Dlatego w odważnych wnętrzach stonowanym szarościom oraz neutralnym bielom towarzyszą nasycone, żywe kolory, które przełamują monotonny, bezosobowy charakter powściągliwych wnętrz. Ożywiają na nowo przestrzeń, wprowadzając do niej indywidualny i przyjazny akcent. Drugim środkiem wyrazu, który nadal chętnie wykorzystują projektanci, jest światło. To jego barwa i natężenie wpływa na nasz odbiór kolorów. Dobierając umiejętnie faktury i powierzchnie możemy stworzyć ciekawą grę świateł we wnętrzu.

Kolor dopasowany do osobowości

Dobierając kolorystykę wnętrza warto sugerować się nie tylko panującą modą czy gustem. Niezmiernie ważnym elementem kształtowania przyjaznego wnętrza jest dopasowanie poszczególnych barw do indywidualnych odczuć i charakteru mieszkańców. Kolekcja farb, ale również elementów wyposażenia - drzwi, parapetów, podłóg drewnianych, paneli i wykładzin, a w końcu tkanin obiciowych - daje nieograniczone możliwości kreowania charakteru pomieszczeń za pomocą nieszablonowych rozwiązań kolorystycznych i faktur. Na przykład właśnie drzwi - nie muszą być już białe czy drewniane - są w bogatej gamie kolorów z palety RAL, od jasnych beży, błękitów i turkusów poprzez piaskowe odcienie żółci i brązy aż po nasycone czerwienie, fiolety i zielenie. Dodatkowo poziome ryflowania, poszerzające optycznie drzwi, będą tworzyć nastrojową grę światła i pogłębią odbiór koloru. Modele w ciepłych odcieniach pastelowych z pewnością sprawdzą się w przestrzeniach dziennych, sprawiając, że będą się wydawały pełne pozytywnej energii.

Barwy te najchętniej wybiorą osoby o romantycznym i spokojnym usposobieniu, dla których mieszkanie czy dom jest oazą wytchnienia dla zmysłów. W różnych odcieniach brązów i beżów ukojenie znajdą wszyscy ci, którzy poszukują bezpieczeństwa i stałości.

Kolory można również zestawiać na zasadzie przeciwieństw, np. ościeżnica w kolorze szarym w połączeniu ze skrzydłem w kolorze pomarańczowym lub jasnozielonym. Takie wnętrze otrzyma mocno energetyczny wyraz w którym z pewnością będą dobrze czuły się osoby o żywym i dynamicznym usposobieniu. W minimalistycznym, zdominowanym przez szarości wnętrzu zdecydowany kolor drzwi nabierze mocniejszego wyrazu i będzie przyciągać wzrok, zatem w przemyślany sposób powinien się komponować z innymi dużymi płaszczyznami wnętrza, jak ściana na której są osadzone lub podłoga.

styl minimalistyczny

Wnętrze pełne światła

Bardzo istotną rolę w aranżacji nowoczesnych pomieszczeń pełni światło, decydujące o sposobie odbioru barw przez ludzkie zmysły. Ten sam kolor doświetlony w dzień przez promienie słoneczne i wieczorem przy pomocy lamp potrafi tworzyć inne wrażenia estetyczne. Światło dzienne sprawia, że barwy wydają się żywsze i intensywniejsze.

Dlatego bardzo często w nowoczesnych projektach stosuje się nie tylko kolorowe ramy okienne - wpadające przez nie światło daje zupełnie inny efekt, ale również stolarkę drzwiową z dużymi przeszkleniami, która doświetla wnętrza czyniąc je bardziej przestrzennymi, a dzięki temu przyjaznymi. Światła do pomieszczeń dostarczają również przeszklone drzwi - z pionowymi lub poziomymi , szerokimi przeszkleniami, biegnącymi przez całą długość skrzydła, idealnie rozświetlą zacienione pomieszczenia czy antresole.

Zastosowane w drzwiach, podłużne szklenie pozwoli optycznie podwyższyć pomieszczenia, które nabiorą wyrazu wolności. Przeszklenia wykonane z białego szkła matowego dają mleczne światło roztaczające ciepłą, przyjazną aurę. Biały, malowany na szkle wzór nawiązujący do poziomych i pionowych ryflowań będzie stanowić oryginalny akcent dekoracyjny, dodatkowo rozpraszający światło. Natomiast wąskie pionowe przeszklenia z pionowymi liniami malowanymi na szkle nadadzą wnętrzom formalnego, eleganckiego wyrazu.

Zabawa formą

Podstawową funkcją grzejnika jest funkcja grzewcza. Nastały jednak czasy, w których nie jesteśmy zdani na byle jakie rozwiązania w tej materii. Nadszedł czas nietuzinkowych rozwiązań - grzejnik staje się niebanalnym elementem wnętrza, nadaje mu pazur i niejednokrotnie zdobi. Jeżeli jednak inwestor chce by nie był on elementem deprymującym i wtapiał się dyskretnie we wnętrze, jest to również możliwe. Oznacza to możliwość wyboru spośród kilkudziesięciu wariantów, można zamówić także formy specjalne, takie jak niestandardowe wysokości paneli, łuki czy zestawienia kątowe.

Funkcjonalizm

Architektoniczne detale i wykończeniowe niuanse decydują o ostatecznym efekcie i nadają mu styl. Odkąd przedmioty użytkowe i elementy instalacyjne, nabrały nowego wymiaru zaczęły prawdziwie zdobić. Funkcja zasadnicza, a efekt końcowy - to teraz dwie różne rzeczy! Jednak myśląc o pięknie i stylu - nie wolno zapominać o parametrach technicznych, a także o funkcjonalności produktu. To one zapewniają późniejszy komfort użytkowania. Cóż bowiem po eleganckim i designerskim wnętrzu, jeżeli nie będziemy się w nim dobrze czuć lub gdy zastosowane elementy instalacyjne będą kłopotliwe w utrzymaniu.

kolor we wnętrzach

Oceń artykuł
3,18 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Irena Grek

Polecamy Ci również

Zobacz także