Piękny zapach dla zdrowia domowników

Piękny zapach dla zdrowia domowników

Przykre i trudno usuwalne zapachy w mieszkaniu stają się powodem nie tylko mało przyjemnej atmosfery, ale dodatkowo mogą niekorzystnie wpływać na wzajemne relacje oraz zdrowie domowników.

Odświeżacz powietrza BraitSam dym tytoniowy składa się z prawie 4 tysięcy związków chemicznych, z czego ponad 40 wykazuje właściwości rakotwórcze. Na wpływ tych substancji narażony jest nie tylko palacz tytoniu, ale wszystkie inne osoby przebywające w jego towarzystwie.

Dziennie wykonujemy 22 tys. oddechów, wdychając do organizmu nawet 20 tys. litrów powietrza. Przebywając w pomieszczeniach, w których palono tytoń, do organizmu razem z powietrzem dostają się niebezpieczne tlenki węgla, alkaloidy roślinne, smoła, węglowodory aromatyczne, fenol, krezol, związki heterocykliczne i nitrozowe, metale ciężkie, chlorek winylu, cyjanowodór, akroleina, aldehydy oraz tlenki azotu.

Mimo że nasz organizm jest w stanie poradzić sobie z większymi drobinami, obecnymi we wdychanym powietrzu, drobniejsze składniki kurzu oraz związki chemiczne pochodzące z dymu tytoniowego trafiają do płuc, bez szans na ich usunięcie. Stamtąd przedostają się do krwioobiegu lub pozostają w pęcherzykach płucnych, stając się w ten sposób przyczyną zachorowalności na: raka płuc, astmę czy odmę płucną. Dlatego, aby cieszyć się zdrowym mieszkaniem, powinno ono być przede wszystkim czyste i dobrze przewietrzone. Warto dokładnie dbać o porządki, sprzątając minimum raz w tygodniu - wykorzystując do tego dobre, sprawdzone preparaty. Przy ich wyborze zwracajmy jednak uwagę na oznakowania znajdujące się na opakowaniach, które sugerują działanie nie tylko ochronne (przed zarysowaniami, plamami itp.), ale przede wszystkim przeciw osadzaniu się kurzu (w przypadku spray'ów do mebli - "AntiDust System+" i "Protect System+").

Zdrowe powietrze to czyste powietrze - wolne od drażniących substancji unoszących się w domu, które pochodzą z kuchennych odpadków, wilgotnych łazienek, ale również z ciał domowników i zwierząt. Aby poradzić sobie z nieprzyjemnymi zapachami, można zastosować kilka domowych sposobów, np. gotowanie zmielonego cynamonu, ziół i przypraw (jak mięta, pieprz, goździki czy majeranek). Należy jednak pamiętać, że to sposób na MASKOWANIE, a nie POCHŁANIANIE nieprzyjemnych zapachów, które nadal dostają się do naszych płuc.

Zdecydowanie bardziej skutecznym działaniem jest korzystanie z ogólnodostępnych odświeżaczy powietrza, choć i tu warto dokładnie zapoznać się z ich składem, by sprawdzić czy wybrany produkt nie tylko przyjemnie pachnie, ale również oczyszcza powietrze. Realizację tego celu gwarantuje nowoczesna formuła 3in1 Air Care wykorzystywana w niektórych tego typu produktach. Jej potrójne działanie: neutralizujące nieprzyjemne zapachy, odświeżające oraz nawilżające powietrze, to gwarancja, że w naszym mieszkaniu na dobre zagości uczucie higienicznej czystości i świeżości. - Jednym z ważniejszych działań jest właśnie nawilżanie powietrza, ponieważ przebywanie w suchych pomieszczeniach bardzo niekorzystnie wpływa na układ oddechowy, powodując wysuszanie śluzówki nosa i gardła, a dodatkowo pieczenie i swędzenie skóry - tłumaczy Maciej Szymański, przedstawiciel marki Brait. Optymalny poziom wilgoci (od 40 do 60%) w pomieszczeniach mieszkalnych jest ważny, bowiem gdy spada poniżej 40% ustają ruchy rzęsek, a do naszych płuc przedostaje się więcej zanieczyszczeń. - Dlatego kierując się dobrem naszego zdrowia, należy zwracać uwagę na opisy zamieszczane na opakowaniach odświeżaczy i wybierać te na bazie wody - dodaje Maciej Szymański.

Jak już wspomniano na wstępie artykułu, o bardzo dobry odświeżacz powietrza warto zadbać, gdy w domu przebywa palacz. Te najbardziej skuteczne należą do serii Antitabac - substancje zawarte w tego typu spray'ach, w sposób bezpieczny, minimalizują negatywny wpływ dymu nikotynowego na otoczenie, dzięki zawartej w nich cyklodekstrynie. Jak tłumaczą eksperci z laboratorium Brait, związki te produkowane są ze zwykłej skrobi, a dzięki swojej unikalnej strukturze są w stanie tworzyć związki koordynacyjne typu "gość - gospodarz", gdzie cyklodekstryny są gospodarzami, a w ich wnętrzu znajduje się zamknięty "gość", czyli związek pochodzący z dymu nikotynowego.

Natomiast odświeżacze doskonale nadające się do niwelowania nieprzyjemnych zapachów pochodzących z kuchni lub łazienki, najczęściej zawierają w swoim składzie rycynolan cynku, który efektywnie ogranicza rozprzestrzenianie się niemiłej woni. Substancja ta działa nie tylko dezynfekująco, ale również pełni funkcję skutecznego klatratu, czyli związku kompleksotwórczego (wiążącego), w wyniku czego z powietrza usuwane są czynniki odorotwórcze.

UWAŻAJ NA KADZIDEŁKA! Wbrew pozorom to poważne zagrożenie dla twojego zdrowia, porównywalne do dymu tytoniowego. W wyniku spalania kadzideł uwalniają się substancje kancerogenne, tj.: benzen oraz inne węglowodory poliaromatyczne. W związku z powyższym, stosowanie kadzideł w celu maskowania nieprzyjemnych zapachów wiąże się z podrażnieniem gardła i krtani, a także ze zwiększeniem ryzyka zachorowania na różnego rodzaju nowotwory!

Odświeżenie atmosfery w toalecie można uzyskać stosując zarówno odświeżacze spray'u, jak i dobrej jakości kostki oraz krążki WC oparte na tzw. 4 Effect Formula - to wydatek zaczynający się już od 2,5 zł. Co ważne, taki produkt działa nie tylko odświeżająco, zapewniając długotrwały zapach, ale przede wszystkim czyści i zapobiega osadzaniu się kamienia. Jeżeli woda charakteryzuje się wysoką twardością, co, mimo zastosowania kostki WC, może doprowadzić do wystąpienia kamienia w muszli klozetowej, na pewno warto wyposażyć się w profesjonalny odkamieniacz w spray'u (koszt ok. 8,99 zł).

Wszystkie odświeżacze, mini spray'e oraz kostki i krążki WC znaleźć można w drogeriach oraz sklepach na półkach działów z artykułami gospodarstwa domowego lub chemią użytkową. Za tego typu produkty zapłacimy od ok. 2,5 zł (kostki WC) do ok. 5-6 zł (odświeżacze i mini spray'e).

Źródło: Materiał powstał na bazie informacji udzielonych przez ekspertów Brait (specjalistyczne odświeżacze i inne produkty dla świeżego i czystego domu, www.brait.com.pl).

Oceń artykuł
3,20 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Brait

Polecamy Ci również

Zobacz także