Pisanki. Proste sposoby na dekoracje jajek

Wojciech Lechowski
Przed Wielkanocą w sklepach można znaleźć mnóstwo dekoracji, a zwłaszcza pisanek zdobionych różnymi technikami.
Przed Wielkanocą w sklepach można znaleźć mnóstwo dekoracji, a zwłaszcza pisanek zdobionych różnymi technikami. TheUjulala Pixabay
Pisanki to nieodłączny element Świąt Wielkanocnych. Na ich wykonanie istnieje wiele metod. Niektóre wymagają dużej wprawy i precyzji. Są jednak i takie, których wykorzystanie jest mniej problematyczne, a daje ciekawe efekty.

Zwyczaj malowania jajek wywodzi się z Mezopotamii. Podczas procesu chrystianizacji pisanka nabrała symboliki wielkanocnej i z takim znaczeniem zachowała się do dnia dzisiejszego. Oznacza wiarę w Zmartwychwstanie Chrystusa i podkreśla urok budzącej się do życia przyrody. Może być jedno- lub wielokolorowa. Najpiękniejsze ręcznie malowane jajka charakteryzują się bogatym wzornictwem, wykonanym z najwyższą artystyczną starannością. W związku z tym, że zrobienie takich pisanek nie jest zadaniem prostym – warto poznać inne, łatwiejsze, ale równie efektowne techniki zdobnicze.

Pisanki barwione naturalnie lub syntetycznie

Barwniki do jajek, które przed każdą Wielkanocą pojawiają się na sklepowych półkach są produktami spożywczymi i nawet jeśli jakaś ich część przedostanie się do jajka przez skorupkę – jajko to można bez obaw zjeść. Zabarwienie białka może co najwyżej mieć znaczenie estetyczne. Farbowanie jajek takimi barwnikami jest bardzo proste, ale uzyskiwany efekt nie zawsze zadowala. Skorupka może być pokryta kolorem nierównomiernie lub naniesiona na nią farbka może łuszczyć się i odpadać. Dlatego też producenci zalecają do barwnika dodawać ocet i trzymać jajko w roztworze przynajmniej kilkanaście minut. W rzeczywistości jednak czas ten okazuje się niewystarczający, by kolor nabrał pożądanej intensywności. Stąd decydując się na wykorzystanie tanich i powszechnie znanych barwników, warto wydłużać czas barwienia nawet do dwóch godzin. Generalnie zasada jest taka, że im jajko będzie zanurzone w farbce dłużej, tym jego skorupka nabierze głębszego kolorytu i stanie się atrakcyjniejsza.

Oprócz barwników sklepowych warto też wykorzystywać naturalne i znane już przez nasze babcie metody farbowania wielkanocnych pisanek. Najpowszechniejszą jest gotowanie jajek w łupinach cebuli, co pozwala uzyskać pisanki w kolorach brązu. Do wyboru mamy też buraki, które zabarwią skorupki na różowo, kurkumę kolorującą na żółto, szpinak dający efekt jasnej oliwki, czerwoną kapustę barwiącą na niebiesko czy liście młodego żyta, w którym gotowane jajka staną się zielone. Oczywiście naturalnych barwników jest dużo więcej. Jednak zastosowanie każdego z nich pozwala uzyskać jedynie pisankę jednokolorową, co zadowoli tylko niektórych z nas.

Pisanki – wyklejanki

Wyklejanie wzorów na pisankach jest jedną z prostszych i stosunkowo szybkich metod na uzyskanie niepowtarzalnego efektu dekoracyjnego. Potrzebna jest do tego zwykła taśma klejąca lub naklejki. Z tych produktów należy wyciąć pożądane wzory (paski, kropki, trójkąty, gwiazdki, itp.) i nakleić na skorupkę. Oklejone jajko zanurzamy w barwniku, a po otrzymaniu wybranego koloru zdejmujemy elementy taśmy i cieszymy oko oryginalną dekoracją. W powyższy sposób można też tworzyć pisanki wielokolorowe. Wówczas barwienie należy zaczynać od jasnych tonacji i poprzez dokładanie kolejnych partii wzorów dążyć do coraz ciemniejszego koloru. Efekty mogą być naprawdę interesujące, a praca niezbyt skomplikowana. Warto zatem spróbować!

Pisanki – malowanki

Tradycyjne pisanki wielkanocne powstają poprzez nanoszenie na skorupkę gorącego wosku i ubarwienie jajka na wybrany kolor. To jednak dość trudna i pracochłonna metoda. Dużo prościej jest wykorzystać kolorowe pisaki (markery). Można nimi pomalować tak jajka w naturalnej postaci, jak i już zakolorowane barwnikiem. Jeżeli malujemy skorupki niebarwione – najlepiej jeśli są one koloru czystej bieli. Barwione zaś – powinny mieć jasne odcienie tak, by nanoszone pisakami wzory były dostatecznie widoczne. A namalować można wszystko co tylko podpowiada nam wyobraźnia. Bardziej wprawieni nanoszą wzory kogucików, zajączków, króliczków, itp. Natomiast mniej zaawansowani w sztuce malarskiej mogą poprzestać na prostych kolorowych paskach bądź mniej skomplikowanych motywach roślinnych.

Koronkowe pisanki

Skorupki jajek z naniesionym koronkowym wzorem są niezwykle subtelne i pięknie się prezentują. Jak stworzyć takie pisanki? Dość prosto. Potrzebne są kawałki koronkowych tkanin (np. serwetek, starych firan, itp.). W tkaninę tę owijamy jajko starając się, by przylegała ona do skorupki jak najdokładniej i związujemy jej końce gumką recepturką bądź zwykłą nitką. Tak przygotowany „pakunek” zanurzamy w barwniku i pozostawiamy tam na wymagany czas. Po jego upływie i zdjęciu materiału z jajka, na skorupce powinien pojawić się niezafarbowany wzór z koronki. Pamiętajmy, że o jego wyrazistości w dużej mierze decyduje dokładność przylegania tkaniny do jajka. Dlatego też należy zwrócić na to szczególną uwagę.

Pisanki w roślinne wzory

Roślinne motywy sprawdzają się dobrze o każdej porze roku, ale wiosną preferujemy je w sposób szczególny. Takimi wzorami możemy udekorować również wielkanocne pisanki. Przedstawiona tu metoda na powyższe nie jest trudna i w niektórych domach kultywuje się ją już od wielu lat. Są jednak i tacy, którzy jeszcze nie wpadli na ten pomysł.

Jajko można udekorować w roślinne motywy. Wystarczy do tego mieć kilka listków i cienką pończochę.
Jajko można udekorować w roślinne motywy. Wystarczy do tego mieć kilka listków i cienką pończochę. juldaks Pixabay.com

A polega on na ułożeniu na jajku (najlepiej na mokro) drobnych listków roślin, zabezpieczeniu całości cienką pończochą i ufarbowaniu pisanki. Po wyjęciu z barwnika i rozpakowaniu – na jajku powinien pozostać niezafarbowany roślinny motyw. Do jego  stworzenia świetnie nadają się chociażby świeże domowe zioła typu: dekoracyjna pietruszka, koperek, mięta, bazylia, itp. Wykorzystana jako zabezpieczenie pończocha ma za zadanie przepuścić barwnik i przytrzymać na miejscu ułożone elementy roślin. Dlatego też musi ona ściśle przylegać do skorupki jajka (podobnie jak w metodzie z koronką).

Modne pisanki w stylu glamour

Choć stworzenie pisanki w stylu glamour może wydawać się trudne, to w rzeczywistości wystarczy chwila, a świąteczni goście będą wprost oczarowani. Efekt połyskliwych lub nawet bardzo błyszczących pisanek najłatwiej jest uzyskać metodą klejenia. Potrzebny będzie zatem przezroczysty klej oraz taśma dwustronnie klejąca. Powłokę dekoracyjną można wykonać ze specjalnej folii do złoceń, z powracających do mody cekinów, koralików, drobnych guzików lub innych elementów, które przeważnie są w naszych domach (np. na nienoszonej już garderobie).

Zaś folię do złoceń można kupić w każdym sklepie hobbystycznym. To bardzo cienki materiał, który naniesiony na kleistą powierzchnię tworzy oryginalną ozdobę pisanek. Regularne wzory najłatwiej jest stworzyć poprzez zastosowanie taśmy dwustronnie klejącej. Natomiast te bardziej fantazyjne uzyskuje się dzięki przezroczystemu klejowi. Folię należy delikatnie dociskać i pocierać nią (od wewnętrznej strony) w miejscach, w których uprzednio nałożony został klej. Efekty modnego stylu glamour z pewnością zostaną osiągnięte.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl