Plan mieszkania – jak go odczytać i zrozumieć

0
Plan architektoniczny mieszkania
Zanim kupimy mieszkanie, zapoznajmy się dokładnie z jego planem. Dzięki temu dowiemy się nie tylko jak mieszkanie wygląda, ale też - co będziemy mogli zmienić w przyszłości.

Kupując mieszkanie warto dokładnie zapoznać się z jego planem. Podpowiadamy, jak czytać plan mieszkania i na co zwrócić uwagę.

Dlaczego jest ważny plan mieszkania?

Kupując mieszkanie powinniśmy dokładnie zapoznać z jego planem. Jest to szczególnie ważne w przypadku nowych inwestycji, w przypadku których dowiemy się wszystkiego o rozplanowaniu mieszkania, nawet przed jego powstaniem. Ale plany architektoniczne są ważne również wtedy, gdy decydujemy się na mieszkanie już ukończone. Dlaczego? Z planu dowiemy się, co będziemy mogli w mieszkaniu zmienić.

Polecamy artykuł: Aranżacja przedpokoju

Mieszkanie najczęściej kupujemy na wiele lat, w czasie których mogą się zmienić nasze wymagania lub potrzeby – możemy np. chcieć wyburzyć jakąś ścianę, zmienić układ pomieszczeń, albo ich przeznaczenie. Trzeba jednak wiedzieć, że nie wszystkie zmiany będą możliwe do wprowadzenia – musimy się liczyć np. z rozmieszczeniem ścian nośnych, czy lokalizacją pionów kanalizacyjnych. Z planu dowiemy się na ile „elastyczne” będzie nasze mieszkanie. Plan mieszkania nie tylko pokazuje rozplanowanie pomieszczeń, ale uwzględniają też elementy konstrukcyjne. Są one na tyle przejrzyste, że nawet laik nie będzie miał problemu ze zrozumieniem, trzeba jednak wiedzieć, jak odczytywać oznaczenia i na co zwrócić uwagę.

Podpowiadamy też: Na co zwrócić uwagę, odbierając mieszkanie od dewelopera

  • Ściany działowe – to na nie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Są to ściany konstrukcyjne, których nie będziemy mogli wyburzyć. Ściany nośne są grubsze od działowych i tak też wyglądają na planach. Zaznacza się je najczęściej grubą linią i wypełnia ukośną kreską. Pozostałe ściany to ściany działowe – i w rzeczywistości i na planie są cieńsze niż konstrukcyjne. Lokalizację ścian działowy możemy praktycznie dowolnie zmieniać, albo zrezygnować z nich w ogóle.
  • Belki nośne, czyli podciągi – na planach są zaznaczane linią przerywaną. Belki nośne są widoczne poniżej płaszczyzny sufitu, dlatego warto sprawdzić u dewelopera, jaka jest wysokość tego występu.
  • Kanały wentylacyjne i kanalizacyjne – ich rozmieszczenie będziemy musieli uwzględnić planując kuchnię i łazienkę. Kanały wentylacyjne na planach są oznaczone symbolem ukośnie przekreślonego kwadratu lub prostokąta.
  • Okna i drzwi – to niby oczywiste, ale zwróćmy uwagę na wymiar, podany na planach w kółku (np. kółko z liczbami 90/120 oznacza otwór o szerokości 90 cm i wysokości 120 cm). Przy oknach i drzwiach możemy też spotkać litery „P” i „L” – oznaczają one, że skrzydło drzwi lub okna otwiera się na prawą (P), albo lewą (L) stronę.
  • Strony świata – na ten element rzecz jasna nie będziemy mieli wpływu, ale jest to ważny element przy wyborze mieszkania. To, na którą stronę wychodzą okna ma duże znaczenie, choć wiele zależy od indywidualnych upodobań. Najbardziej jasne i słoneczne są mieszkania z wystawą południową, najmniej słońca i światła będziemy mieli przy oknach wychodzących na północ. Kierunki geograficzne są na planie oznaczone symbolem przypominającym kompas, a północ jest opisana literą N.

Polecamy: Zabawa kolorem i wzorem, czyli pomysł na aranżację dwupokojowego mieszkania

Jeśli kupujemy mieszkanie od dewelopera, a jakieś fragmenty, czy oznaczenia planu nie są dla nas jasne, nie bójmy się zadawać pytań i wyjaśnijmy wszystkie wątpliwości. Kupując mieszkanie, musimy wiedzieć, na co się decydujemy. O drobiazgowe sprawdzenie planu mieszkania zadbajmy też, wybierając lokal z rynku wtórnego.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: JW Construction

Polecamy Ci również

Zobacz także