Planowanie przestrzeni do odrabiania lekcji

2
Planowanie przestrzeni do odrabiania lekcji

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez podstawowego kapitału, jaki daje wysokiej jakości edukacja. A to oznacza nie tylko dobrą szkołę, ale także odpowiednie miejsce do nauki w domu, sprzyjające podejmowaniu intelektualnego wysiłku.

Truizmem jest stwierdzenie, że na nauce dziecko spędza wiele czasu. Miejsce do tego przeznaczone musi więc gwarantować mu jak najlepsze samopoczucie i zachęcać do pracy.

Z dala od zgiełku

Z reguły miejsce do nauki mieści się w tym samym pokoju, w którym dziecko bawi się i śpi. Często pomieszczenie jest dzielone z bratem lub siostrą. W takiej sytuacji ważne jest, by każde z dzieci podobnie jak ma swoje łóżko, miało także własne miejsce pracy. Najlepiej, jeśli tylko warunki lokalowe na to pozwalają usytuowane tak, by dzieci wzajemnie sobie nie przeszkadzały.

Jeśli to tylko możliwe, pokój dziecka warto zlokalizować jak najdalej od pomieszczeń pełnych codziennego zgiełku - jak kuchnia czy pokój dzienny. Dodatkowo, odległość taka sprawia, że młody lokator zyskuje poczucie intymności w swoim świecie, z dala od świata dorosłych.

W domach jednorodzinnych

Idealnym rozwiązaniem, gdy możliwości lokalowe na to pozwalają, jest usytuowanie pokoju dziecka na poddaszu - analogicznie jak sypialni rodziców.

Gdy już zapewnimy latorośli spokój, warto zatroszczyć się o odpowiednie miejsce do nauki: a więc dobrze wentylowane i oświetlone. Wentylacja jest szczególnie ważna dla rozwijającego się organizmu, gdyż minimalizuje ryzyko nabawienia się alergii, tej współczesnej choroby cywilizacyjnej. W dodatku, świeże powietrze sprzyja koncentracji i sprawia, że godziny spędzone nad książką mijają szybciej.

pokój dziecka

Nie mniej ważne jest dobre oświetlenie - zarówno przy zabawie, jak i, nawet bardziej, przy pracy ucznia.

Niewielu zdaje sobie sprawę, jak różne schorzenia mogą być skutkiem niedoboru światła, jak chociażby kruchość kości, dająca o sobie znać przez całe życie, nie mówiąc już o kłopotach ze wzrokiem.

Dobre oświetlenie w dzień, to jak największe okno. Co jednak począć z pokojem na poddaszu, gdzie ściana ma relatywnie niewielkie rozmiary? Z jednej strony, taki pokój ma wiele zalet, bo mieści się z dala od ścieżek innych domowników, z drugiej - jest zwykle ciemny.

Dobrym rozwiązaniem będzie tu okno połaciowe, montowane w dachu. Okna takie wpuszczają do pomieszczeń średnio dwa razy więcej światła niż tradycyjne, montowane w pionowej ścianie. Współczesny rynek materiałów budowlanych oferuje bardzo wiele modeli takich okien - z zawiasem pośrodku lub w górnej części, z dodatkową zintegrowaną roletą, z odpowiednimi szybami, składana balustradą w dolnej części i wiele innych opcji.

Warto wybrać model, który ma uchwyt w górnej części ramy, by zwłaszcza małoletni lokator nie miał możliwości niekontrolowanej eksploracji dachu. Ważny jest też rodzaj szkła.

- Jeśli mamy w domu "żywe sreberko", warto wyposażyć okno w bezpieczną szybę - mówi Monika Kupska-Kupis, architekt firmy Velux, producenta okien połaciowych. - Taki pakiet składa się z dwóch szyb sklejonych z warstwą foli. Dzięki temu, w razie stłuczenia, odłamki szkła pozostaną na swoim miejscu w oknie.

Meble na miarę

Nie mniej ważna jest odpowiednia aranżacja wnętrza dla ucznia. Kolory pomieszczenia powinny być łagodne, pastelowe, dające poczucie bezpieczeństwa i spokój, nie rozpraszające.

Jeśli jest to równocześnie pokój do zabawy (a tak najczęściej bywa) - konieczny będzie rozsądny kompromis między pastelami a żywymi kolorami stymulującymi rozrywkową aktywność dziecka, acz nie sprzyjającymi skupieniu.

Warto pamiętać, że im starsze dziecko, tym więcej powinno mieć do powiedzenia ono samo przy urządzaniu swojego pokoju - nic tak nie poprawia samopoczucia we wnętrzu, jak świadomość, że miało się aktywny wkład w jego aranżację.

Kolejną rzeczą, której warto poświęcić sporo uwagi jest biurko i krzesło - biurku powinno mieć blat o szerokości co najmniej 120 centymetrów - wówczas zmieszczą się na nim wszystkie potrzebne książki, zeszyty i inne przybory. Dobrym pomysłem, gdy mamy do czynienia z szybko rosnącym domownikiem jest biurko o regulowanej wysokości blatu - rosnące wraz z właścicielem. Mebel powinien też być wyposażony w wystarczającą liczbę wygodnych szuflad i półek - w zasięgu ręki ucznia.

Krzesło musi natomiast mieć możliwość regulacji wysokości oraz położenia oparcia i podłokietników, tak, by sprzyjać zachowaniu prawidłowej postawy siedzącego na nim.

Ostatnią ważną kwestią jest odpowiednie oświetlenie. W dzień ważne jest takie usytuowanie biurka, by jak najbardziej wykorzystać naturalne światło słoneczne. W przypadku dziecka praworęcznego światło powinno padać z lewej strony, gdy mamy do czynienia z dzieckiem leworęcznym - z prawej.

Wieczorem istotne będzie odpowiednie źródło światła sztucznego, jak najbardziej przypominającego naturalne i nie rzucające cienia przeszkadzającego w czytaniu czy pisaniu.

Oceń artykuł
4,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Monika Kaczyńska (Głos Wielkopolski)

Polecamy Ci również

Zobacz także