Pochłaniacz wilgoci - kiedy stosować?

Pochłaniacz wilgoci - kiedy stosować?

Pochłaniacze wilgoci to niewielkich rozmiarów urządzenia, których stosowanie jest w stanie obniżyć poziom wilgotności w pomieszczeniach domu.

Właściwy dla ludzkiego organizmu poziom wilgoci we wnętrzach to 40 – 60%. Optymalna temperatura powietrza wynosić powinna wówczas 19 – 21 stopni Celsjusza. W niektórych pomieszczeniach poziom wilgoci czasowo wzrasta na skutek wytworzenia się zwiększonej ilości pary wodnej. Dzieje się tak najczęściej w łazienkach, kiedy korzystamy z długotrwałej kąpieli lub w kuchniach, gdy np. dużo i długo gotujemy. To właśnie po zakończeniu tego rodzaju czynności warto jest zastosować pochłaniacz. Urządzenie obniży poziom wilgoci, jak również będzie zapobiegało jego wzrostowi.

wnętrze mieszkania

Pochłaniacze przydają się też w pomieszczeniach, w których na ogół panuje nieco niższa temperatura. Są to przede wszystkim: domowa spiżarnia, garaż, czy pomieszczenie gospodarcze. Tam również warto stosować pochłaniacz wilgoci.

Błędnym jest jednak myślenie niektórych z nas, że pochłaniacz osuszy wnętrze i zlikwiduje zawilgocenia, które mają znaczne rozmiary. Jeśli wilgoć jest już wyczuwalna, a jej poziom dawno temu przekroczył normatywną górną granicę – konieczne jest osuszanie pomieszczenia. Aby mogło być ono jednak skuteczne – najpierw należy poznać przyczynę powstawania wilgoci i dopiero w zależności od niej dostosować metodę osuszania. Niewielki domowy pochłaniacz z całą pewnością nie rozwiąże tego problemu.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Jaros

Polecamy Ci również

Zobacz także