Podczas remontu uważaj, żey nie zaburzyć wentylacji w domu

Podczas remontu uważaj, żey nie zaburzyć wentylacji w domu

Lato to czas remontów. Wymieniamy okna, malujemy ściany, remontujemy kuchnię lub łazienkę - można powiedzieć, że zawsze znajdzie się powód do zmian w mieszkaniu. Warto podczas prac budowlanych pamiętać o tym, aby wentylacja w domu nie została zaburzona, bowiem możemy za to zapłacić nawet życiem.

Podczas remontu uważaj na instalację gazowąNa co zwracać uwagę? Podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura.

Podczas remontu myśl... o instalacji gazowej

Po pierwsze: wentylacja

Dla bezpieczeństwa całej rodziny (zwłaszcza jesienią i zimą) konieczna jest prawidłowa wentylacja pomieszczeń, w których zainstalowane są urządzenia spalające gaz. Odpowiednia cyrkulacja spowoduje, że podczas jego spalania powstaje dwutlenek węgla, a więc naturalny składnik obecny w powietrzu. Jeśli jednak ilość tlenu będzie zbyt mała, wówczas występuje tzw. spalanie częściowe, które wytwarza tlenek węgla, czyli popularny czad. Emisja tego gazu może doprowadzić do zatrucia, czy nawet zagrożenia życia. Dlatego po remoncie koniecznie sprawdźmy, czy kratki wentylacyjne nie pozostały zasłonięte (często robimy tak w trakcie prac budowlanych, chroniąc komin przez zagruzowaniem lub zachlapaniem farbą).

Czytaj także: Samodzielne układanie płytek krok po kroku [PORADNIK]

Wymiana okien pod specjalnym nadzorem

Mamy nowe szczelne okna - ale uważajmy - całkowicie szczelne wcale nie oznacza dobre.

W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdźmy koniecznie poprawność działania wentylacji, ponieważ okna XXI wieku są o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych i mogą zwyczajnie pogarszać wentylację. Jak najprościej sprawdzić ciąg powietrza w domu? Na przykład poprzez przykładanie kartki papieru do otworu, bądź kratki wentylacyjnej (jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do wyżej wspomnianego otworu lub kratki).

Jasnym sygnałem, że wentylacja w naszym domu może być niewydolna - są zaparowane wewnątrz pomieszczeń szyby. Wyjściem z tej sytuacji oczywiście może być częste wietrzenie pomieszczeń, jednak skutecznym sposobem, pozwalającym usprawnić cyrkulację powietrza w domu, jest montaż w oknach specjalnych nawiewników.

Czytaj także: Mały remont, wielkie zmiany

Wymiana lub przegląd instalacji gazowej

Przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych korzystajmy zawsze z usług wykwalifikowanej osoby. Podobnie powinno być podczas przeglądów, na przykład tych po remoncie lub przed dłuższym wyjazdem. Problemy techniczne potrafią przydarzyć się nawet w sprawnych instalacjach, dlatego warto "dmuchać na zimne". Ustawa o prawie budowlanym (Dz. U. z 2010 r. Nr 243 poz. 1623, z późn. zm.) nakłada na właścicieli lub zarządców budynku obowiązek sprawdzenia instalacji nie rzadziej niż raz w roku. Jeśli zbliża się czas następnej wizyty kominiarza, nie bagatelizujmy jej, ponieważ stanu technicznego przewodów kominowych nie sprawdzimy na własną rękę. Dodatkowo wezwijmy specjalistę od instalacji. Powinien legitymować się np. uprawieniem D G3 - w zakresie dozoru urządzeń, instalacji i sieci gazowych lub przynajmniej E G3, związanym z ich eksploatacją. Przypilnujmy, żeby sprawdził newralgiczny punkt, czyli filtr skośny, który służy do wychwytywania i usuwania zanieczyszczeń mechanicznych z instalacji.

Kurek kulowy do gazuInne zabezpieczenia

Zawsze warto zabezpieczyć dom przed ewentualnymi awariami instalacji gazowej. Dobrym rozwiązaniem jest montaż czujnika gazu (najczęściej umieszcza się je w sypialniach domowników). To niewielkie urządzenie monitoruje stężenie gazu w powietrzu, a jeśli przekroczy ono dolną granicę wybuchowości (poziom 10%), uruchamia alarm optyczny i dźwiękowy. Z reguły takie urządzenia wyposażone są w dodatkowe wejście przeznaczone do podłączenia drugiej syreny, którą możemy umieścić na zewnątrz. W pomieszczeniu, w którym znajduje się piecyk lub kocioł gazowy warto zainstalować czujnik tlenku węgla. Zwłaszcza w przypadku starszych urządzeń, które nie są wyposażone w czujnik automatycznie odcinający dopływ gazu.

Czytaj także: Wybieramy klej do prac remontowych - żeby wykończenie mocno się trzymało!

- Także zawór gazowy jest jednym z najistotniejszych elementów sieci instalacyjnej. Od jego niezawodności i szczelności zależy prawidłowy przepływ gazu. Ma on także kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa, gdyż pozwala na jego szybkie odcięcie w sytuacji awaryjnej - podpowiada Aneta Dziedzina z Grupy Armatura. Decydując się na wybór tak ważnego akcesorium montażowego, należy brać pod uwagę tylko produkty najwyższej jakości. Warto na przykład zakupić zawory kulowe, które funkcjonują w oparciu o prosty, niezawodny mechanizm.

- Znajdująca się w korpusie kula, poruszana przy pomocy uchwytu, inicjuje lub odcina przepływ gazu. Sterowanie jego dopływem jest nieskomplikowane i bezpieczne - dodaje ekspert.

Oceń artykuł
3,43 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Grupa Armatura

Polecamy Ci również

Zobacz także