Podłoga drewniana w pokoju dziecka

Podłoga drewniana w pokoju dziecka

Dorastające dzieci raczkują, stawiają pierwsze kroki i bawią się na podłodze warto zatem zadbać o stworzenie powierzchni idealnej. Posadzka powinna być bezpieczna, odporna na zarysowania i łatwa do utrzymania w czystości. Takie kryteria spełniają jedynie podłogi z naturalnych surowców, zabezpieczone specjalistycznymi środkami.

podłoga drewniana w pokoju dzieckaUrok drewnianej podłogi

Urządzając dziecięcy pokój warto zwrócić szczególną uwagę na podłogę ponieważ dzieci spędzają na niej najwięcej czasu. Spośród wszystkich możliwości wykończenia posadzki: drewno, panele, płytki, dywan, wykładzina, najlepszy jest pierwszy z wymienionych. Naturalny surowiec w postaci klepek, desek czy mozaiki sprawia wrażenie, że pomieszczenie jest ciepłe, a posadzka, faktycznie taka jest w kontakcie i dotyku. Ponadto drewniane podłogi pozwalają we wnętrzach zachować zdrowy i przyjazny mikroklimat. Regulują poziom wilgotności i pochłaniają dźwięk, dzięki czemu korzystnie wpływają na akustykę pomieszczeń. Poza tym izolują termicznie i są polecane alergikom, ponieważ drewniana podłoga jonizuje powietrze, nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu.

Panele, płytki, dywany

Nie sposób wymienić walorów przemawiających za wyższością innych materiałów nad drewnem ponieważ ich nie ma. Panele mimo że są przyjazne, hałasują, łatwo odkształcają się pod wpływem wody i mają mniejszą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Z kolei dywany i rozmaite wykładziny dywanowe choć są atrakcyjne ze względu na dużą różnorodność wzorów, kolorów i wygodę, są trudne do utrzymania w czystości i wydzielają nieprzyjemny zapach (zalecane jest używanie mniejszych dywaników, np. koło łóżeczka i bujaka). Alergolodzy nie polecają szczególnie dywanów z długim runem, które są siedliskiem bakterii oraz roztoczy. Natomiast płytki ceramiczne są chłodne i twarde.
Co więcej, argumentów przemawiających za wyborem parkietu, mozaiki i desek z drewna jest jeszcze więcej. Taka podłoga ma długą żywotność, sprosta oczekiwaniom aranżacyjnym rodziców i nastolatka. Do tego łatwo utrzymać ją w czystości, a w razie potrzeby można poddać ją renowacji dzięki cyklinowaniu i lakierowaniu.
Planując renowację drewnianej podłogi, nie bez znaczenia jest wybór środka do jej zabezpieczenia i dekoracji.

drewniana podłogaRenowacja podłogi

Najbardziej przyjazne drewno z powodzeniem sprawdzi się na posadzce w pokoju dziecięcym, salonie, a także w kuchni i łazience.
Drewniana podłoga powinna być zabezpieczona lakierem ponieważ w przeciwieństwie do olei i wosków parkietowych tworzy na powierzchni powłokę, która jest bardziej odporna na wodę i tłuszcz. Rozmaite ciecze łatwo penetrują olejowane i woskowane powierzchnie, co zmusza użytkowników do szybkiego i częstego usuwania zabrudzeń – tłumaczy Aldona Słapa-Nowacka Brand Manager marki Domalux. – Lakier stosowany w pomieszczeniu mieszkalnym, w którym przebywają dzieci, powinien mieć atest Państwowego Zakładu Higieny i świadectwo o hipoalergiczności. Środek taki podczas aplikacji nie może emitować uciążliwych zapachów. A uzyskana powłoka powinna być dekoracyjna, odporna na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne – uzupełnia Aldona Słapa-Nowacka.

Podczas produkcji lakieru Domalux Szybkoschnący wykorzystano nanotechnologię, co zapewnia dłuższy czas użytkowania podłogi.

Pielęgnacja i użytkowanie podłogi drewnianej w pokoju dziecka

Drewnianej podłogi w pokoju dziecka nie należy pastować i polerować. W celu zachowania czystości wystarczy ją odkurzać i przecierać mopem nie pozostawiającym zbyt obfitych smug wody. Ponadto, czystość podłogi utrzymujemy na bieżąco poprzez regularne zamiatanie i odkurzanie. Aby mieszkanie sprzyjało przemieszczaniu się dziecka, pomiędzy pokojami nie powinno być progów.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Domalux, PPG Deco Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także