Podłoga w domu alergika – jaką wybrać

Podłoga drewniana - dębowa
W domu alergika trzeba zwrócić uwagę na podłogę. Bardzo dobrym wyborem są posadzki z naturalnego materiału, czyli drewna.

Alergie są coraz powszechniejsze. Dlatego we własnym domu lub mieszkaniu powinniśmy zapewnić sobie takie warunki, żeby były jak najmniej dokuczliwe. Podpowiadamy, jaką wybrać podłogę, do domu, w którym mieszka alergik.

Urządzając mieszkanie alergika powinniśmy wybierać przede wszystkim materiały wykończeniowe, które są naturalne i łatwe do utrzymania w czystości. W przypadku podłogi przede wszystkim powinniśmy wykluczyć wykładziny dywanowe. Z dywanów i chodników rozkładanych na podłodze też lepiej zrezygnować. Dokładne wyczyszczenie ich z kurzu nie będzie możliwe.

Warto wiedzieć: Jak sprzątać mieszkanie bez użycia detergentów

Trzeba też zastanowić się nad materiałem na posadzkę. Płytki ceramiczne nie uczulają i są łatwe do mycia, ale trzeba pamiętać, że wyłożona nimi podłoga będzie zimna. Jeśli nie zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe, płytki ceramiczne w naszym klimacie nie są najlepszym pomysłem. Szczególnie w pokojach.

Popularne panele podłogowe mają wprawdzie sporo zalet, jednak nie mamy wpływu na to, jakie materiały zostały użyte do ich wykończenia. Inaczej wygląda sprawa z podłogą drewnianą. Nie dość, że samo drewno to naturalny surowiec, możemy zadbać o jego wykończenie odpowiednimi preparatami. I to właśnie drewniane podłogi są najbardziej odpowiednie dla mieszkania alergika.

Polecamy też: Oczyszczacze powietrza. Sposób na czyste powietrze w domu, nie tylko dla alergika

Podłoga drewniana, ale jaka?

Podłogi drewniane są oczywiście różne, więc jest jeszcze kilka elementów, które powinniśmy wziąć pod uwagę. Przede wszystkim chodzi o to, żeby powierzchnia podłogi była równa i gładka. Bez zakamarków, w które będzie wnikał kurz. Dlatego mozaiki, czy parkiety, z licznymi szparami między klepkami nie są najlepszym rozwiązaniem dla alergika. Najbardziej korzystna jest podłoga drewniana z desek – im będą szersze i dłuższe, tym lepiej, bo posadzka będzie miała mniej łączeń. I dzięki temu będzie łatwiejsza do utrzymania w czystości.

Trzeba również wziąć pod uwagę sposób wykończenia i zabezpieczenia powierzchni podłogi. Bezpiecznym wyborem są lakiery wodorozcieńczalne, a także naturalne oleje i woski. Szczególnie uważajmy na preparaty zawierające formaldehydy.

Podłoga drewniana, a czystość

Sposób wykończenia powierzchni podłogi wpływa też na jej pielęgnację. Najmniej wymagające są podłogi pokryte lakierem (hipoalergicznym) Można je zmywać lekko wilgotnym mopem, z zastosowaniem odpowiedniego środka. Ich powierzchnia jest najbardziej odporna.

Sprzątanie podłogi pokrytej woskiem lub olejem jest bardziej wymagające. Przede wszystkim są to powłoki, które nie zabezpieczają drewna przed wilgocią, więc zmywanie podłogi nie jest dobrym pomysłem, trzeba też uważać na np. zachlapanie podłogi wodą. Woskowanie i olejowanie trzeba też regularnie powtarzać. Wprawdzie tak wykończone podłogi wyglądają pięknie i naturalnie i są odpowiednie dla alergików, jednak utrzymanie ich w czystości jest nieco bardziej uciążliwe niż podłogi lakierowanej.

Sprawdź: Jak wybrać mop do podłogi. Jakie są rodzaje mopów i czym się różnią

Jakie drewno na podłogę dla alergika

Decydując się na podłogę drewnianą, musimy również wybrać gatunek drewna. Powinno ono być twarde i wytrzymałe. Pod tym względem wyróżniają się podłogi z drewna egzotycznego, jednak alergicy nie powinni decydować się na nie. Dlaczego? Otóż wiele z nich zawiera olejki eteryczne. To między innymi one zapewniają świetne właściwości drewna, ale dla alergików mogą być drażniące.

Dlatego lepszym wyborem dla alergika będzie podłoga z drewna rodzimego. Wyjątkowo twarde i odporne na ścieranie są podłogi dębowe, jesionowe, czy bukowe.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Marchewka Schody Podłogi Wnętrza

Polecamy Ci również

Zobacz także