Pokój dla rodzeństwa

3
Pokój dla rodzeństwa

Wspólny pokój dla dwojga. Już na wstępie pachnie kłótnią, krzykami i płaczem.. Generalnie wojną domową. Jedno chce się uczyć, drugie bawić. Jedno czytać książkę, drugie spać. Jedno zaprosić koleżankę, drugie kolegę. Jak to wszystko pogodzić? Jak stworzyć przestrzeń zawierającą dwa różne światy małych domowników?

pokój dziecka

Problem znika jeżeli urządzamy pokój dla dzieci w tym samym wieku i tej samej płci. Prawdziwe schody zaczynają się wówczas, gdy w grę wkraczają różowe kokardki dziewczynki oraz niebieskie samochodziki chłopca. Sytuacja typowa, ale niełatwa. Oczywiście zdarzają się małe "kibicki" piłki nożnej, jednak potraktujmy to jako wyjątek potwierdzający regułę. Kolejną przeszkodę stanowi różnica wieku rodzeństwa. Co zrobić gdy starsze chce szaleć na dywanie, a młodsze jest jeszcze malutkie i jedyne o czym marzy to butelka ciepłego mleka w łóżeczku?

łóżko piętroweNależy stworzyć wnętrze dobrze przemyślane pod względem organizacyjnym, wychowawczym i komunikacyjnym. Zaprojektowane tak, aby nie znalazło się w nim nic przypadkowego.
Bardzo ważne jest wydzielenie w pokoju przestrzeni do snu, odpoczynku, nauki i zabawy.
Jeżeli rodzeństwo jest w podobnym wieku, świetnym rozwiązaniem może być łóżko piętrowe - marzenie każdego dziecka. Nie dość, że pozwala bardzo zaoszczędzić przestrzeń, to do tego sprawia frajdę dzieciakom, mogącym wybierać, które śpi na górze, a które na dole. Pomyśleć należy również nad rozmieszczeniem biurek,  stanowiących bardzo ważny element rozwoju. Można je łączyć lub separować, w zależności od charakteru maluchów. Chodzi o to, aby stworzyć dogodne warunki do wyciszenia się, skupienia i nauki. Fajnym rozwiązaniem pozwalającym poszerzać horyzonty i stwarzającym interaktywny charakter wnętrza jest farba tablicowa. Na ścianie, na regale, na drzwiach. Bez znaczenia, fajnie, gdy w ogóle jest. No i wreszcie najprzyjemniejsze - zabawa. Wygodny, miękki  dywan może być elementem wyznaczającym strefę niezliczonych rajdów samochodowych lub spotkań przy kawie dla lalek barbie. Warto również pomyśleć o przechowywaniu tych wszystkich samochodów i lalek, jak również ubrań, książek i innych drobiazgów. Szafy, regały z półkami, skrzynie na zabawki - zawsze trzeba myśleć podwójnie.

pokój dziecinny

We wspólnym pokoju bardzo ważną rolę odgrywają kolory. Dzieciaki nie lubią nudy, lubią poznawać świat, mają głowę pełną pomysłów, które pomnożone przez dwa muszą znaleźć odzwierciedlenie w jednym pokoiku. Tapety, meble, lampki, zabawki a nawet poduszki powinny być dobrze dobrane i wykonane. Należy zadbać o różnego rodzaju dekoracje i dodatki. Naklejki ścienne, pościel, zdjęcia obrazki, litery z imionami są świetnym sposobem na zaznaczenie stylu i charakteru każdego z dwójki mieszkańców. Sprawiają również, że cały pokój staje się odbiciem dwóch niezależnych osobowości.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Pinio

Polecamy Ci również

Zobacz także