Pokój do nauki - jak go przygototwać?

10
Pokój dziecka
W mieszkaniach jednokondygnacyjnych pokój ucznia warto ulokować w pomieszczeniu odległym od pokoju dziennego i kuchni.

Dlatego, podejmując decyzję o remoncie, warto poświęcić chwilę na planowanie - koniecznie z pomocą dziecka.

Planowanie wnętrza

Pokój dziecka to jego małe królestwo - mówi Monika Kupska-Kupis, architekt VELUX. - Jest miejscem, w którym spędza najwięcej czasu - bawiąc się, zdobywając wiedzę, odpoczywając. Na to, czy wnętrze jest przyjazne, wpływają nie tylko meble, ale także rozplanowanie pomieszczenia, dostęp do światła słonecznego i świeżego powietrza, a także zastosowana kolorystyka. Odpowiednio dobrane stymulują rozwój ucznia, zapewniają wygodę oraz przynoszą spokój po całym dniu wrażeń - radzi.
Pokój do nauki musi być wielofunkcyjny. Jeśli rozkład naszego mieszkania nie pozwala na przeznaczenie najwygodniejszego wnętrza dla dziecka, wykorzystajmy przestrzeń, którą dysponujemy i zaadaptujmy ją pod kątem potrzeb małego mieszkańca. Taką szansę daje poddasze. Ma ono jeszcze jedną zaletę - wykorzystuje różnicę kondygnacji, dzięki czemu stwarza barierę akustyczną i zapewnia naturalną enklawę dziecięcego świata.

Zobacz: Jak się dobrze urządzić w sypialni?

W mieszkaniach jednokondygnacyjnych pokój ucznia warto ulokować w pomieszczeniu odległym od pokoju dziennego i kuchni. W ten sposób zapewnimy dziecku intymność i ochronimy je od gwaru codziennego życia.

Światło i wentylacja

Światło i wentylacja są najważniejsze. Często pomijamy ten aspekt, myśląc o pokoju do nauki. Tymczasem okna powinny być podstawowym wyposażeniem wnętrza przyjaznego dziecku. Ich wielkość, rozmieszczenie i kształt przekładają się na zdrowie oraz rozwój ucznia. Okna są źródłem światła słonecznego, które wpadając do pomieszczenia, dostarcza również potrzebnej organizmowi witaminy D. Jej brak powoduje m.in. kruchość kości. Złe oświetlenie biurka jest również częstą przyczyną problemów ze wzrokiem.
Równie ważna jak światło jest naturalna wentylacja wnętrz. W czasach, kiedy alergia stała się chorobą społeczną, regularne wietrzenie pomieszczenia do nauki pomaga zminimalizować jej ryzyko u dziecka. Świeże powietrze poprawia także koncentrację oraz korzystnie wpływa na zdolności poznawcze. - Jeśli mamy w domu "żywe sreberko", warto wyposażyć okno w bezpieczną szybę - dodaje Monika Kupska-Kupis. - Taki pakiet składa się z dwóch szyb sklejonych z warstwą folii. Dzięki temu, w razie stłuczenia, odłamki szkła pozostaną na swoim miejscu w oknie.

Cisza i spokój

Hałas docierający z zewnątrz może nie tylko powodować wybudzenie ze snu, ale też rozpraszać w czasie nauki. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby natężenie hałasu w nocy nie było większe niż 35 dB, czyli odpowiadało cichej muzyce. Dobrą izolację akustyczną zapewnia zastosowanie niektórych materiałów, np. drewna, korka czy tekstyliów. Rozwiązania niwelujące hałas mają również producenci okien.

Zobacz: Designerskie lampy - baloniki

Urządzając pokój dziecka, warto zapytać je o zdanie, a przypadku starszych uczniów - aktywnie zaangażować w projektowanie. Wnętrze powinno odzwierciedlać zainteresowania pociechy, a także stymulować jej kreatywność.
W pokojach uczennic z reguły przeważają subtelne, pastelowe barwy. Dzięki nim wnętrze nabiera romantycznego, uroczego charakteru. Zupełnym przeciwieństwem dziewczęcych różów są wnętrza dla chłopców. W nich najlepiej sprawdzają się żywe, czyste barwy, dodające energii i zachęcające do działania.

Oceń artykuł
4,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Mariusz Urbanke (Dziennik Zachodni)

Polecamy Ci również

Zobacz także