Pokój dziecka - metamorfoza

4
Aranżacja pokoju dziecka
Pokój dziecka powinien rozwijać się razem z nim.

Pokój dziecka to miejsce, które rośnie razem z nim. Zobacz jak przy niewielkich nakładach środków i sił w jeden dzień można zmienić wystrój pokoju małego dziecka. Białe surowe wnętrze nabrało kolorowych rumieńców. Widać w nim też zainteresowania sześciolatki.

Urządzanie dziecięcego pokoju

Julka fascynuje się botaniką i planetami, uwielbia malować i wycinać. Rodzice śmieją się, że zdolności plastyczne są obciążeniem genetycznym po dziadkach. Do tej pory dziewczynka mieszkała w niewielkim pokoju z dwoma oknami, urządzonym lekko i z prostotą. Jednak biel, przeważająca w wystroju wnętrza, nadawała mu nieco chłodny wygląd.

Na plan pierwszy wysuwał się dziecięcy nieporządek – rozrzucone kolorowe książki i zabawki były bardziej widoczne na białym tle otwartych regałów. Ten dziecięcy bałagan to jedyny w zbyt surowej przestrzeni akcent pasujący do pasji i temperamentu ówczesnej sześciolatki. Wraz z architektem i zaprzyjaźnionymi plastyczkami przeprowadzono niewielkie zmiany – ekipa wprowadziła do pokoju nieco koloru, pogodnych, fantazyjnych kształtów i zaaranżowała Julce pole do botanicznych doświadczeń.

Krok 1 - dekoracja ścian w pokoju dziecka

Zamiast malować cały pokój, wykonano – na bazie gotowej naklejki ściennej– delikatne dekoracje. Zastosowano techniki mieszane. W jednym miejscu, nad łóżkiem, do naklejonych konarów domalowano akrylowymi farbami i dorysowano kredkami i flamastrami kolorowe kwiaty. Julka zaoferowała swoje przybory do rysowania, pomagała w wyborze odcieni i proponowała, gdzie jaki kolor zastosować. Na przeciwległej ścianie motyw drzewa wyrasta znad dziecięcego biurka. Tym razem naklejone gałązki są ozdobione kwiatami z kolorowego filcu. Dekoracja stała się przez to bardziej przestrzenna.

Zobacz: Bohaterowie kreskówek na ścianie w pokoju dziecka

Krok 2 - dekoracja firan

Z kolorowego filcu architekci wycieli nożyczkami kwiaty, ślimaki, motyle (można to zrobić przy użyciu wcześniej wykonanego szablonu, dekoracje będą wtedy dokładniejsze i jednakowe). Wycięte kształty złożono warstwowo – od największego kwiatu do najmniejszego – i zostały zszyte kolorową nitką. W ten sposób powstały kolorowe przestrzenne zabawki. Gotowe dekoracje przypięli do białych zasłon.

Dzięki temu do pokoju Julki zawitał kolor. Wybrano subtelną zmianę, bo bardzo kolorowe zasłony mogłyby wizualnie zbyt obciążyć wnętrze. Filc to doskonały materiał do dekoracji pokoju dziecięcego – jest miękki, więc bardzo bezpieczny, i kolorowy, można go dowolnie formować. Wycinanie wspólnie z dzieckiem kwiatów i owadów przypomina lekcje plastyki – bardzo rozwija dziecięcą wyobraźnię. Dzieci mogą same rysować wymyślone przez siebie formy lub układać dekoracje z gotowych, przygotowanych przez nas kształtów – dowolnie je łączyć, sklejać (najlepszy do tego jest klej wikol) lub przy naszym udziale zszywać. To ostatnie rozwiązanie, choć trudniejsze i bardziej pracochłonne, jest trwalsze niż wersje ozdób spajanych klejem.

Krok 3 - szklarnia w pokoju

W pokoju Julki postanowiono także na botaniczne zainteresowania dziewczynki. Na parapecie zostały ustawione dwie małe szklarnie, w których Julka może hodować roślinki. Również ten praktyczny przedmiot wykorzystano do dekoracji pokoju. Listwy gotowej szklarenki zostały pomalowane akrylowymi farbami. Na tym kolorowym podkładzie pojawiły się delikatne białe kwiatuszki. Szyby szklarni zostały także udekorowane, malując na nich gdzieniegdzie zielone łodygi lub przyklejając na szklane wieko wycięte uprzednio z filcu małe biedronki.

Koniecznie przeczytaj: Oświetlenie pokoju dziecięcego

Krok 4 - pozytywna energia w pokoju dziecka

Ostatnim etapem było podkręcenie barw i wprowadzenie do pokoju pozytywnej energii. Duża płaszczyzna mocnego koloru – narzuta na łóżko – zadziałała jak magnes. To na nią zwracamy uwagę po wejściu do pokoju. Pastelowy dywanik ociepla wnętrze. Żółwie maskotki są wygodnym siedziskiem i czynią pokój bardziej przytulnym.

Julka była zachwycona pomysłem transformacji jej pokoju. Cieszyły ją przygotowania, ale chyba jeszcze bardziej sama metamorfoza. Z ogromnym zaangażowaniem dekorowała ściany, wykorzystując ścienne tatuaże, i tworzyła razem z plastyczką wycinanki kwiatowe. Już po zakończeniu prac najwięcej frajdy dają jej szklarnie ustawione na parapetach. Codziennie podlewa kwiatki, dogląda ich i planuje kolejne sadzonki.

Jak zaaranżować pokój przedszkolaka?

Pokój Julki był wręcz stworzony do metamorfozy – tak przezroczysty, że cokolwiek nowego wywołałoby zauważalną zmianę. Niewielka przestrzeń nie dawała dużych możliwości przestawienia mebli. Zresztą, chcieliśmy pokazać, jak wiele można zmienić, stosując wyłącznie proste zabiegi. Takie, które każdy może wykonać we własnym zakresie. Kolejnym założeniem było to, żeby w całym przedsięwzięciu brała udział nasza pociecha.

To Cię zainteresuje: Wnętrza pokoi dzieci polskich gwiazd [zdjęcia]

Zamiast wprowadzać je do gotowego pokoju, zmienionego według naszych upodobań, zaprośmy dziecko do współpracy. To sprawi, że zainteresuje się ono swoim otoczeniem, poczuje, że ma na nie wpływ. Jest jeszcze jeden wielki plus tego założenia – taka metamorfoza pozwoli spędzić nieco czasu z maluchem. Postanowiliśmy wykorzystać materiały, które będą pasowały do charakteru i płci dziecka. Stąd filc – miękki, łatwy w obróbce (można go też wykonać samodzielnie, do kupienia są podręczniki i zestawy do jego przygotowania), bezpieczny dla dziecka.

Do tego motywy odpowiadające zainteresowaniom dziewczynki: kwiaty, rośliny, motyle. I jeszcze coś, co będzie ją angażowało na dłużej: przygotowanie małej szklarni, posadzenie roślin, dbanie o nie.

– Zmiany w pokoju dziecka dobrze wprowadzać według klucza, np. kolorystycznego. Zastanówmy się, co nam i dziecku jest bliskie. Pytajmy je o zdanie. Oczywiście ono nie dokona „dorosłego” wyboru – podstawowe decyzje musimy podjąć sami, a dziecko włączyć na ostatnim etapie, pokazać mu dwa, trzy kolory do wyboru. W poszukiwaniach pomysłów sięgnijmy do internetu, do książek – mnóstwo poradników przeprowadzi nas krok po kroku przez nowy świat urządzania wnętrza. Pokaże zupełnie nowe sposoby jego aranżowania – dodaje Bartek Tarchalski, architekt, autor pomysłu na metamorfozę.

Przeczytaj poradnik: Jak przechowywać zabawki – nie tylko w dziecięcym pokoju

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Michalina Kaczmarkiewicz

Źródło: polskatimes.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także