Pokój dziecka może rozwinąć jego kreatywność

Pokój dziecka może rozwinąć jego kreatywność

Kilka prostych elementów w wyposażeniu pokoju dziecka, może wpłynąć na jego rozwój w dorosłym życiu.

Pokój dziecka może rozwinąć jego kreatywność73 proc. dzieci wolałoby zwykła zabawę w pokoju, od oglądania TV. Problem w tym, że większość dziecięcych pokoików nudzi maluchy i nie sprzyja rozwojowi dziecka, w efekcie czego jedyną atrakcją jest telewizor. - Pokój dziecka powinien być nie tylko miejscem, w którym przechowujemy zabawki, i w którym dziecko śpi. To powinno być miejsce, które rozwija kreatywność, bawi, edukuje, a przede wszystkim wciąga w aktywną zabawę. Dlatego oprócz łóżka, regałów i maskotek, w pokoju powinny znaleźć się specjalne zabawki i akcesoria sprzyjające rozwojowi dziecka - mówi Magdalena Nawrot, dekorator z IKEA Katowice.

Pokój dla artysty

Ponad 60 proc. dzieci ogląda codziennie przez kilka godzin telewizję - wynika z danych Interactive Research Center. Powód? Nuda panująca w domu. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni pokoju dziecięcego, w taki sposób, aby telewizor był w niej najmniej ciekawym elementem. - W wielu pokojach TV znajduje się w centralnym miejscu. Rządzi ekran, konsola do gier, DVD. Pokój natomiast traktuje się nie jako miejsce zabawy, edukacji i rozwoju, a kino lub przechowalnię zabawek. Zmiana tego podejścia, może sprawić, że dziecko znudzi się telewizorem, a zainteresuje się swoją pasją. Jesteśmy to w stanie zrobić, odpowiednio wyposażając wnętrze - tłumaczy Nawrot.

Czytaj także: Lato to dobry czas na odświeżenie pokoju dziecka i zakup mebli [GALERIA]

Eksperci radzą, żeby urządzając pokój dziecka stworzyć w nim prawdziwy plac zabaw, który stymuluje wyobraźnię malucha, a także wspiera jego rozwój na każdym etapie. - Każdy pokój dla dziecka powinien mieć kącik plastyczny, w którym rządzić będą bele papieru, farby, kredki, tablice, plastelina. Taki kącik nie tylko zajmie czas dziecku, będzie także wspierał jego rozwój. Rysowanie poprawia bowiem koordynację dziecka, rozwija wyobraźnie. Akcesoria plastyczne mogą pojawić się już w pokoju 2-3 latka, stwarzając mu możliwość malowania rękami. Stopniowo do kącika mogą być wprowadzane nowe elementy np. tablica i kreda lub stelaże do malowania na płótnie. Dzieciom można także dawać do malowania papierowe lampy czy kawałki materiału. Domowe zajęcia plastyczne sprawią, że dzieci rozwiną umiejętności, przydatne między innymi podczas nauki pisania. Maluchy nauczą się także koncentracji i skupienia - mówi Nawrot.

Ale to nie jedyne rozwiązanie artystyczne w pokoju malucha. Eksperci zalecają, aby z prac dzieci tworzyć w pokoju wystawy. - Zamknięcie kilku rysunków w antyramach lub ramkach i powieszenie w pokoju, a także w innych pomieszczeniach w domu sprawi, że dziecko nabierze pewności siebie, będzie miało także motywację do dalszego malowania. Pochwali się członkom rodziny nowymi pracami. Takie prace można także postawić na specjalnych półkach montowanych wzdłuż całej ściany - radzi Nawrot.Pokój dziecka może rozwinąć jego kreatywność Aktywna zabawa

Nie zawsze jednak plastyka może być interesująca dla malucha. Dlatego obok kącika przyszłego artysty, pokój powinien być wyposażony w meble i zabawki umożliwiające aktywną zabawę. Obowiązkowo na wyposażeniu pokoju powinien znaleźć się fotel obrotowy dla dziecka. Okazuje się, że kręcenie się na nim, rozwija u dziecka równowagę, a w konsekwencji wpływa na późniejszą zdolność uczenia się. Zwykła więc zabawa może uchronić dziecko w przyszłości, nie tylko przed problemami w szkole, ale także przed chorobą lokomocyjną, lękiem wysokości, przyśpieszy także naukę wchodzenia po schodach.

Czytaj także: Bezpieczna przystań - czyli jak urządzić pokój dziecka w stylu marynistycznym? [GALERIA]

- Pokój malucha powinien wspierać jego rozwój od najmłodszych lat. Rodzice są w stanie mu w tym pomóc poprzez jego właściwe urządzenie. W takim pokoju, sprzyjającym rozwojowi i zabawie oprócz obrotowego fotela, powinny znaleźć się huśtawki, konie na biegunach czy piłki. Oprócz tego także inne meble np. sofę powinniśmy wykorzystywać do poznawania przez dziecko świata. Dobrze jest stworzyć także dziecku, zwłaszcza 7-latkowi specjalny kącik do odrabiania lekcji, odpowiednio oświetlony - tłumaczy ekspert IKEA Katowice.

I faktycznie zwykłe wyposażenie pokoju dziecięcego może wiele malucha nauczyć. Dlatego też pokój powinien być zaopatrzony w piłki, które uczą dzieci koordynacji i zabawy fair play w gronie przyjaciół. Z kolei koń lub łoś na biegunach rozwija u dziecka ściągną i mięśnie. Dziecko także dzięki zabawie uczy się ograniczeń. Doświadczenie to pomoże maluchowi w nauce jazdy na rowerze, a późnie nauce jazdy samochodem. Lampka zawieszona nad łóżkiem lub postawiona przy łóżku, może rozbudzić w dziecku pasję czytania przed snem, Specjaliści zalecają także montaż huśtawki w domu, zwłaszcza jeśli w okolicy nie ma placu zabaw.

- Zamiast huśtawki możemy dziś w prosty sposób zamontować wiszące siedzisko. Dzięki niemu dziecko rozwija koordynację ruchową podczas wychylania się w przód i w tył. Ponad to taka zabawa pozwala dzieciom zebrać i przetworzyć wrażenia wzrokowe, słuchowe, smakowe. Bawiąc się także w siedzisku maluchy uczą się poruszać rękami i nogami bez konieczności patrzenia na nie - mówi Nawrot.

Czytaj także: Najnowsze trendy w modzie dziecięcej - aranżacja pokoju dziecka

Porządek nie rozprasza dziecka

Rozwojowi dziecka i nierozpraszaniu go sprzyjać będzie także porządek. Tym bardziej, że według danych IKEA przeciętnie dziecko w pokoju ma ponad 500 zabawek. - Im większy w pokoju panuje bałagan, tym bardziej dziecko zniechęca się do przebywania w nim. Przyciąga go za to telewizor w salonie. Dobra organizacja pokoju, jest w stanie zatrzymać w nim dziecko. Pomocne w tym są wszelkiego typu pudełka z przykrywką, pojemniki czy płócienne worki, w których przechowujemy drobiazgi. Większe zabawki można schować np. w siatkowych półkach, które rozpinamy od sufitu aż do podłogi lub w dużych pojemnikach, chowanych pod łóżkiem lub na regałach - wyjaśnia dekoratorka.

Oceń artykuł
3,60 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Biuro Prasowe IKEA Katowice/Guarana Communications

Polecamy Ci również

Zobacz także