Pokój gościnny - jak go urządzić w małym mieszkaniu?

8
Pokój gościnny - jak go urządzić w małym mieszkaniu?
Pokój gościnny przyda się w przypadku małżeńskiej kłótni oraz gdy niespodziewanie odwiedzi nas rodzina z daleka.

Pokój gościnny to przydatne pomieszczenie w wielu przypadkach. Kłótnia małżeńska kończąca się słowami - "śpisz na kanapie" to dość często wykorzystywany w filmach motyw. W realnym świecie istnieje znacznie więcej scenariuszy sytuacji, gdy w mieszkaniu przydaje się ponadprogramowe posłanie.

Z pewnością w wielu domach tak zwane "ciche dni" zdarzają się rzadziej niż momenty, w których o jakiejkolwiek formie ciszy można jedynie pomarzyć. Przedłużające się spotkania towarzyskie, kilkudniowe wizyty rodzinne, czy niespodziewana prośba kogoś z przyjaciół o chwilowe przenocowanie, to sytuacje mogące zdarzyć się każdemu w najmniej oczekiwanej chwili. I najlepiej gdy jesteśmy na to przygotowani.

Zobacz: Aranżacja przedpokoju

Pokój gościnny to idealny dodatkowy kąt w mieszkaniu

Konieczność przenocowania kogokolwiek zawsze powoduje pewne zaburzenia dotychczasowego trybu życia domowników i ogranicza ich prywatność. Dlatego, niezależnie od przyczyn tymczasowych perturbacji, ważne jest, by zarówno lokatorzy, jak i goście mieli swoją własną przestrzeń. W takich przypadkach idealnie sprawdzi się pokój gościnny.

Duża popularność dwupokojowych mieszkań wynika oczywiście z bardziej praktycznych powodów, niż codzienna wygoda czy perspektywa powiększenia rodziny. Natomiast na większe lokale wielu osób po prostu nie stać. W takim wypadku bardzo trudno jest zaaranżować pokoj gościnny. W każdym przypadku warto jednak zatroszczyć się o zagospodarowanie jakiegoś kąta na codzienny relaks oraz ewentualne nieprzewidziane sytuacje, jak choćby te noclegi dla gości.

Dobrze (się) ułożyć

W większym domu można stworzyć po prostu pokój gościnny z łóżkiem, szafką nocną i innymi przydatnymi sprzętami.

Jednak dla niektórych osób rzadkość wykorzystania tej przestrzeni sprawia, że rozwiązanie takie wydaje się bezcelowe. W mniejszych mieszkaniach funkcje pokoju gościnnego przejmuje często salon. Jako pokój dzienny służący różnym celom, wymaga odpowiedniego umeblowania, przystosowanego do rozmaitych sytuacji.

Zobacz: Plan mieszkania – jak go odczytać i zrozumieć

- Zestawy wypoczynkowe są dziś projektowane tak, by w łatwy sposób gustowne siedziska przekształcić w wygodne miejsce do spania - wskazuje Magdalena Bosak z MM Collection, marki mebli wypoczynkowych - W przestronnych salonach, gdzie chętnie przyjmujemy gości, doskonale sprawdzą się obszerne rozkładane narożniki. Wyposażone w pufy, podgłówki, stałe i dodatkowe poduchy zapewniają komfort w każdych okolicznościach. Indywidualnie dobrany kształt, rozmiar i design pozwoli także na stworzenie za ich pomocą osobnej strefy wypoczynkowej z telewizorem, stolikiem czy nocną lampką. Istotne, by stół był niewysoki i dość lekki, co ułatwi przenoszenie go w momencie rozkładania kompletu.

Zaaranżuj pokój gościnny nawet w niewielkim mieszkaniu

Również w niewielkich pokojach mamy sporo możliwości aranżowania przestrzeni w sposób zapewniający optymalne jej wykorzystanie. Osobne zestawy wypoczynkowe łatwo dostosować do ich kształtu i metrażu. Jednak charakter tych mebli znacznie lepiej i bardziej praktycznie prezentuje się w aranżacjach typowo salonowych. Natomiast do kameralnych pomieszczeń pasują rozkładane sofy. Podczas dnia nie zajmują dużo miejsca, natomiast w nocy zapewniają niezbędny odpoczynek. Po bokach można postawić dodatkowo szafki nocne, a naprzeciwko dalsze wyposażenie, takie jak duża szafa czy telewizor.

Podpowiadamy też: Na co zwrócić uwagę, odbierając mieszkanie od dewelopera

Urządzanie domu to proces, który trwa latami, często nawet przez całe życie. Kolejne zmiany, wprowadzane na kolejnych jego etapach powinny uwzględniać różnorodne potrzeby związane z codziennym mieszkaniem. Bez względu na to, jak często przyjmujemy gości, wygodny zestaw wypoczynkowy stanowi źródło relaksu oraz nieodłączny element wystroju komfortowego mieszkania.

Oceń artykuł
3,14 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Wozińska (Głos Wielkopolski)

Polecamy Ci również

Zobacz także