Pomarańczowa wnętrz odnowa z marką Benjamin Moore [GALERIA]

Pomarańczowa wnętrz odnowa z marką Benjamin Moore [GALERIA]

Eksperymenty z pomarańczowym we wnętrzu wymagają od domowników nie lada odwagi, ale przemyślana aranżacja sprawi, że dzięki niemu dom rozbłyśnie energią, ciepłem i optymizmem. Więcej o pomarańczowym opowiedzą eksperci projektu Color Workshop, którego pomysłodawcą jest marka Benjamin Moore.

Pomarańczowa wnętrz odnowa z marką Benjamin Moore

Młodszy brat czerwonego i żółtego

Pomarańczowy to jeden z najmłodszych znanych kolorów, który w wielu językach nie doczekał się jeszcze samodzielnej nazwy i traktowany jest jako odcień czerwonego lub żółtego. Nie powinno to dziwić, ponieważ powstaje on w wyniku zmieszania właśnie tych dwóch kolorów. Pomarańczowy zaliczany jest do kolorów jaskrawych z palety barw podrzędnych, a swoją nazwę zawdzięcza... pomarańczy. Jego dopełnieniem jest niebieski, który znajduje się po przeciwnej stronie koła barw.

Oranje, protestanci i Halloween

Mimo krótkiej historii kolor pomarańczowy doczekał się ciekawej i bogatej symboliki w wielu krajach i kulturach. Za sprawą Wilhelma I Orańskiego kolor ten stał się narodową barwą Holandii i holenderskiej rodziny królewskiej. Pomimo, że od 1937 roku pomarańczowy na fladze Holandii zastąpiła czerwień to nadal sportowcy z tego kraju określani są mianem Oranje. Kolor pomarańczowy odgrywa również istotną rolę w grafice flagi Irlandii. Przyjmuje się, że kolor zielony oznacza katolików, pomarańczowy - protestantów, a biały - ciągłe dążenie do pokoju między zwaśnionymi stronami. Inna interpretacja kolorów irlandzkiej flagi mówi, że pomarańczowy oznacza wierność, zielony symbolizuje republikę, a biały to pokój. W Stanach Zjednoczonych pomarańczowy budzi skojarzenia z jednym z ulubionych świąt Amerykanów, czyli mrocznym Halloween. Z kolei Chińczycy i Japończycy są głęboko przekonani, że obecność koloru pomarańczowego sprzyja miłości, bogactwu i szczęściu. Spośród religii najpełniej do pomarańczowego odwołuje się Buddyzm. Noszone przez buddyjskich mnichów pomarańczowe szaty symbolizują ogień, który wywołuje głęboką, wewnętrzną przemianę i pomaga w uwolnieniu się od ziemskich pragnień.

Pomarańczowa energia i ciepło

Pomarańczowy to jeden z najtrudniejszych kolorów do wykorzystania podczas urządzania domu lub mieszkania. Można go określić mianem "kolorystycznego indywidualisty", który ciężko znosi towarzystwo innych odcieni. W zestawieniu z zieleniami, fioletami czy różami efekt wizualny będzie pstrokaty, natomiast połączenie z czerwieniami i żółcieniami może sprawić, że wnętrze będzie nazbyt krzykliwe. Najlepszymi partnerami dla pomarańczy są czerń oraz biel. Podkreślą one w naturalny sposób ich energię, a zarazem nie będą dodatkowo podsycać i tak gorącej już atmosfery pomieszczenia. Pomarańczowy we wnętrzu jest gwarantem energii, ciepła i dodatkowo będzie nas optymistycznie nastrajać do świata. Zastosowanie pomarańczowego w gabinecie pozytywnie wpłynie na naszą kreatywność. To również kolor, sprzyjający zabawie, a więc nie może zabraknąć go w miejscach, w których spędzamy czas w gronie rodziny i znajomych. Jeżeli myślimy nad pomalowaniem ścian (lub jednej ściany) na kolor pomarańczowy to amerykańska marka Benjamin Moore oferuje bardzo szeroki wybór jego odmian. W salonie dumnie prezentować się będzie zgaszony, ceglany pomarańcz grand canyon 118 ze wzornika Color Classic, a w gabinecie do twórczych pomysłów pobudzi świeży, marchewkowy 14 carrots CSP-1110 (wzornik Color Stories). Propozycją dla odważnych jest soczysty rumba orange 2014-20 z wzornika Color Preview, który pobudza zmysły i przywołuje wspomnienia z letnich, wakacyjnych wypraw. Z kolei stonowane, subtelne wnętrza to idealna przestrzeń dla delikatnego peach sorbet 2015-40 (wzornik Color Preview).

Benjamin Moore ma w swojej ofercie kilkadziesiąt odcieni pomarańczowego, które dostępne są w systemach barwienia: Benjamin Moore(R) GENNEX(R) Platform lub Color Preview(R). Na podstawie podanej nazwy i numeru koloru obsługa salonów przygotowuje farby Benjamin Moore w kolorystyce idealnie odpowiadającej oczekiwaniom Klienta. Niepowtarzalność odcieni zapewnia hologram marki "Authentic Color".

Wyłącznym dystrybutorem ekskluzywnych farb marki Benjamin Moore jest firma B.M. Polska. Produkty dostępne są w salonach firmowych oraz sieci renomowanych punktów dystrybucyjnych na terenie całego kraju.

O Color Workshop

Warsztaty koloru Color Workshop to autorski projekt marki Benjamin Moore, którego celem jest przekazanie klientom podstawowych informacji o kolorach, ich specyfice, symbolice i praktycznym zastosowaniu we wnętrzach. W kolejnych odsłonach prezentowane są poszczególne rodziny kolorystyczne, a wiedzy merytorycznej i ciekawostkom towarzyszą zdjęcia najciekawszych aranżacji i praktyczny przewodnik po odcieniach. Głównym miejscem aktywności projektu Color Workshop jest strona Benjamin Moore Polska na Facebooku (www.facebook.pl/benjaminmoorepl).

Oceń artykuł
4,11 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: Benjamin Moore

Polecamy Ci również

Zobacz także