Pomysł na kuchnię – dyskretny urok Prowansji

Pomysł na kuchnię – dyskretny urok Prowansji

Położona na południowych rubieżach Francji, kraina Prowansji od wieków stanowi niewyczerpane źródło inspiracji i pomysłów na upiększanie wnętrza. Spróbuj przenieść choć cząstkę sielskiego klimatu do aranżacji mieszkania. Styl ten szczególnie dobrze sprawdza się w kuchni, gdzie tradycja jest zawsze mile widziana.

kuchnia w stylu prowansalskimBarwy natury

Stylistyka wzorowana na Prowansji czerpie garściami z natury. Biel, lawendowe odcienie fioletu i szarości kamienia to barwy podstawowe. Możemy je śmiało łączyć je z błękitami, żółcią lub brązami, które mocno wpisują się w krajobraz tamtego regionu. Zasadą jest, że barwy powinny być przede wszystkim naturalne, delikatne, nieco pastelowe. Stonowaną bazę można miejscami przełamać nieco wyraźniejszym akcentem, nadającym swoistego stylu i charakteru.

Urocze dodatki

Prowansalska kuchnia nie obędzie się bez dodatków, które zawierają sielskie wzory. Podstawą będą roślinne motywy lawenda, a także róża. Klasyczna ceramika – naczynia i pojemniki nie tylko pozwalają utrzymać porządek, ale również pełnią rolę dekoracyjną. Uzupełnieniem mogą być wiklinowe kosze i kwietniki.

Forma

Materiały stosowane w stylu prowansalskim są naturalne, dlatego najczęściej wykorzystuje się drewno, ceramikę oraz kamień. Drewniane meble posiadają liczne przetarcia
i wyraźne sęki, a całości dopełniają charakterystyczne ozdobne wykończenia. Fronty kuchennych szafek mogą być przesłonięte ozdobną materiałową zasłonką. Kuchenna podłoga w wersji prowansalskiej najczęściej pokrywana jest kamienną posadzką.

ceramika z motywem roślinnym
komplet pojemników kuchennych
maselniczka z lawendowym wzorem
ozdobne słoiczki
szafka
dekoracyjna osłonka na doniczki
ozdobny zegar ścienny z motywem lawendy
Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Dekoracjadomu.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także