Pomysły na prezent dla nastolatka

0
Prezenty pod choniką
Prezent dla nastolatka nie powinien sprawiać kłopotu jeśli dziecko ma jakieś hobby. Wtedy można kupić potrzebną rzecz do realizacji tej pasji.

Nastoletni wiek dzieci to najtrudniejszy okres wychowawczy dla ich rodziców. Wówczas często pojawia się młodzieńczy bunt, a wraz z nim pęd do ponadprzeciętności i wyjątkowego indywidualizmu. Właściwy wybór prezentu pod choinkę dla nastolatka jest więc naprawdę poważnym wyzwaniem. Zwłaszcza, że to, co jednego młodzieńca jest w stanie zadowolić, drugiego może przyprawić o mdłości.

Dzisiejsza młodzież jest wymagająca i bardzo różnorodna. Nastolatki nie zawsze potrafią też precyzować swoje zainteresowania, a jeśli już im się to uda – tendencje bywają zmienne. Kolejne utrudnienie podczas wyboru prezentu dla dziecka w tym wieku to duża odmienność potrzeb. Oczywistym jest przecież, że zupełnie czegoś innego potrzebują dzieci 11-to czy 12-to letnie i innych podarunków oczekują osoby pełnoletnie, które również jeszcze przez dwa lata pozostają nastolatkami. Niestety trafne obdarowanie prezentem gwiazdkowym jest trudne w obydwu przypadkach.

Polecamy: Prezent pod choinkę dla dziecka - czym się kierować przy wyborze

Gwiazdka dla nastolatka, czyli rozpoczynamy licytację…

Nie ma się co oszukiwać i rozpoczynać deliberacji nad prezentem gwiazdkowym dla nastolatka od tego, czy lepsza będzie książka, płyta, czapka, szalik, itd., wiedząc doskonale, że zdecydowaną grupę młodzieży najbardziej cieszy „żywa gotówka”. Oczywistym jest fakt, iż podarunek w takiej postaci nie jest ani wychowawczy, ani elegancki, ale za to najbardziej oczekiwany przez dzieci w pewnej grupie wiekowej (zwłaszcza 15+). Większość nastolatków jest niestety bardzo żądna pieniędzy i już na długo przed Świętami rozpoczynają się u nich domniemania – „ile też uda się zebrać w tym roku?”. Po zsumowaniu „datków” od wszystkich członków rodziny, często okazuje się, że kwota jest całkiem pokaźna. Niestety zaraz po Nowym Roku nie ma po niej już ani śladu, a w dodatku rodzice nie obserwują, by dziecko kupiło sobie coś konkretnego.

Zatem dawać nastolatkom pieniądze pod choinkę, czy zdecydowanie tego unikać? Można próbować wprowadzać w życie ten niezbyt chwalebny, ale za to prosty sposób na świąteczny prezent dla młodzieży, ale trzeba mieć kontrolę nad wysokością wręczanych kwot i nad tym, na co zostaną one następnie przeznaczone. Dzieci, które pozostają jeszcze na utrzymaniu rodziców nie powinny dysponować jednorazowo zbyt dużymi sumami (nawet jeśli twierdzą, że ich potrzeby są wyjątkowe). Powoduje to bowiem późniejszą rozrzutność i brak szacunku do pieniądza. Dlatego jeżeli zdecydujemy, że w nasze dziecko będzie otrzymywało pod choinkę gotówkę – ustalmy z rodziną górny limit kwotowy i niech nikt go nie przekracza. Następnie porozmawiajmy z pociechą o tym, co tego roku zamierza sobie kupić za otrzymane pieniądze. Kontrolujmy wydatki i wymagajmy pokazania nam nabytych przedmiotów. Jeśli nastolatek nie wywiąże się z obietnicy zakupowej i wszystko roztrwoni oznacza to, że obdarowywanie go w przyszłym roku w podobny sposób nie ma żadnego sensu.

To może chociaż karta na zakupy w markowym sklepie

Prezenty gwiazdkowe w postaci kart podarunkowych również są stosunkowo dobrze odbierane przez nastolatków. Takie podarunki są też dużo lepsze niż gotówka z psychologicznego punktu widzenia. Sami ustalamy bowiem dziecku limit wydatków i możemy zdecydować, gdzie konkretnie zostaną zrealizowane zakupy. Problem jednak w tym, że duża część dzisiejszej młodzieży, chce kupować akurat tam, gdzie jest najdrożej. W wielu przypadkach w grę wchodzą wyłącznie markowe sklepy z odzieżą czy kosmetykami, w których ceny windowane są nie tyle ze względu na jakość oferowanych towarów, co z powodu obecności na nich firmowej metki. Tu jednak dużą rolę do odegrania mają opiekunowie nastolatka. Należy tłumaczyć i pokazywać (najlepiej na własnym przykładzie), że aktualny rynek pozwala nabyć produkt dobry i w przystępnej cenie.

Zobacz: Dekoracyjne rośliny na Święta - ostrokrzew i jemioła

Prezenty zgodne z zainteresowaniami nastolatków

Na szczęście nie wszyscy nastolatkowie są „trudni” i całkiem spora grupa młodzieży rozwija się zgodnie z oczekiwaniami swoich rodziców. Ta  grupa dzieci już wkrótce po dziesiątym roku życia jasno precyzuje swoje zainteresowania i chce je sukcesywnie rozwijać. To jednocześnie pociechy, którym najłatwiej jest kupić coś pożądanego pod choinkę.

Jeżeli np. nastoletnia dziewczynka jest ewidentną fanką jakiegoś zespołu muzycznego czy wokalisty – sprawę prezentu załatwimy poprzez podarowanie jej odpowiedniej płyty, biletu na koncert lub nawet gadżetów z wizerunkiem gwiazdy (zdjęcia, koszulki z nadrukiem, kubka, itp.).

Jeśli zaś nasz piętnastolatek całymi dniami biega z kolegami za piłką – kupmy dla niego bilet na mecz ulubionego klubu. Z pewnością nie pogardzi też nowymi korkami czy całym strojem piłkarskim (oczywiście w preferowanych barwach). W takim przypadku warto też przemyśleć wykupienie dla chłopca karnetu na profesjonalne treningi.

Duża część naszych nastoletnich dzieci swój wolny czas spędza przy konsolach i grach wideo. Jeżeli nie widzimy w tym przesady – wspierajmy to zainteresowanie i podarujmy nastolatkowi pod choinkę grę, o przetestowaniu której marzy od miesięcy.

Dowiedz się: Jaką wybrać choinkę? Sztuczna czy żywa? 

Elektronika na prezent gwiazdkowy

Zaawansowanie technologiczne sprzętów elektronicznych wciąż idzie naprzód. My sami nie zawsze jesteśmy w stanie nadążać za wszystkimi nowinkami w tej dziedzinie. Jednak młodzież radzi sobie z tym dużo lepiej. Zatem nowe telefony, tablety, laptopy, konsole do gier i współtowarzyszące tym produktom akcesoria są bardzo pożądanymi  elementami na świąteczne prezenty. Jednak i w tym przypadku trzeba zachowywać umiar. Najnowsze modele sprzętów elektronicznych potrafią bardzo słono kosztować. Po pierwsze nie każdego z nas musi być stać na ich zakup. A po drugie – trudno, by dziecko co roku otrzymywało np. nowy komputer tylko dlatego, że poprzedni stał się już dla niego nudny.

Modne gadżety do pokoju nastolatka

Niektórym nastolatkom bardzo zależy na wyglądzie ich pokoi. Przyjmują tam swoich gości i chcą pochwalić się dysponowaniem designerskimi elementami wyposażenia wnętrza. Dla tej grupy młodzieży nie bez znaczenia pozostaje również możliwość efektywnego wypoczywania po szkole i jak najwygodniejszego funkcjonowania na co dzień. Przedmiotów spełniających większość kryteriów stawianych przez młodych ludzi nie brakuje dziś na rynku. Nowoczesny stolik,  oryginalne krzesło oraz masa gadżetów w postaci lampek, obrazków, zdjęć, naklejek na ścianę – wszystko to jest doskonałym pomysłem na prezent pod choinkę. Pamiętajmy jednak, by podarunkiem nie zaburzyć spójności w dotychczasowej aranżacji pokoju nastolatka. I najlepiej skonsultujmy się z zainteresowanym, zanim dokonamy zakupu.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także